MessageBoard

Intrebari despre Actionscript 2.0

MessageBoard

Mesajde ublio » Sâm Iul 10, 2010 10:59 am

Salut tuturor. Am facut un mic site in flash cu AS2, din pacate, ca am vazut pe aici ca e mai bun AS3, dar poate evoluez si eu.. ;)) si am nevoie sa introduc in el un mic messageboard, adica in momentul in care un utilizator trimite un mail/mesaj prin formularul de contact, de asemenea sa se salveze undeva, cumva, mesajul, si sa apara intr-un panou toate mesajele salvate, bineinteles dupa o proxima aprobare de catre administrator, ca cine stie ce injuraturi mai pot trimite unii. Problema cu trimiterea mai-ului e aproape rezolvata, adica nu am testat-o ca n-am avut server, dar cea care m-ar interesa ar fi partea cu mesajele. De fapt ar fi normal o sectiune cu impresiile clientilor.

Daca se poate sa ma ajute cineva, i-as fi recunoscator.

Si mai am o intrebare, s-ar putea oare converti un .fla facut cu AS2 in AS3 ?
Sa nu ma injurati, nu stiu, intreb si eu, ca sunt mai nou in flash, dar le prind repede.
..::| ublio |::..
ublio

Re: MessageBoard

Mesajde Barna Biro » Mar Iul 20, 2010 5:42 pm

Salut si bine ai venit,

Sincer, nu mi-e 100% clar cu ce anume ai probleme ( cu ce ai vrea sa te ajutam ). Nu stiu daca folosesti cumva si o baza de date in spate, dar va cam fi nevoie de asa ceva daca vrei sa poti sa aprobi sau stergi anumite mesaje + afisare, etc. Nu ai spus ce limbaj server-side folosesti ( presupun ca PHP, dar nu ar strica sa ne spui sigur ). Ar mai ajuta mult daca ai putea sa explici exact, pe scurt ( sau in detaliu ), cu ce anume ai probleme ( cu partea de server-side, cu partea de client, cum ambele? ce nu intelegi exact? nu stii cum sa te apuci de toata treaba asta? etc. ).

Nu se prea pot converti fisierele create pentru AS 2.0 in AS 3.0 ( am spus "prea" deoarece, am vazut ca au facut diferiti omuleti tot felul de "tool-uri magice" care, cica, ar face asa ceva... dar te sfatuiesc sa nu pierzi timpul cu asa ceva... n-o sa-ti produca nici un "tool magic" rezultate macar decente ). Daca vrei sa lucrezi cu AS 3.0, atunci o sa fi nevoit sa refaci ce ai pana acuma in AS 3.0.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la ActionScript 2.0