Problema formatare text input formular

Intrebari despre Actionscript 2.0

Problema formatare text input formular

Mesajde livius40 » Mar Apr 20, 2010 12:44 pm

Salut,
Am mare nevoie de ajutor intr-o prob. legata de formatarea textului dintr-un formular simplu (in CS4)
Mai exact am creat formularul cu 3 campuri de text (nume, email, mesaj), am si fisierul PHP aferent care functioneaza dar in loc sa primesc pe mail valorile cum sunt ele introduse in respectivele campuri ele sunt cu tot cu formatarea html
ex.
Numele vizitatorului: <TEXTFORMAT LEADING=\"2\"><P ALIGN=\"LEFT\"><FONT FACE=\"_sans\" SIZE=\"10\" COLOR=\"#000066\" LETTERSPACING=\"0\" KERNING=\"0\">Rapiteanu Liviu</FONT></P></TEXTFORMAT>
Email: <TEXTFORMAT LEADING=\"2\"><P ALIGN=\"LEFT\"><FONT FACE=\"_sans\" SIZE=\"10\" COLOR=\"#000066\" LETTERSPACING=\"0\" KERNING=\"0\">liviu_rapiteanu@yahoo.com</FONT></P></TEXTFORMAT>
Mesajul vizitatorului:
------------------------------
<TEXTFORMAT LEADING=\"2\"><P ALIGN=\"LEFT\"><FONT FACE=\"_sans\" SIZE=\"10\" COLOR=\"#000066\" LETTERSPACING=\"0\" KERNING=\"0\">mesaj test</FONT></P></TEXTFORMAT>
------------------------------

Am verificat si nu este bifata casuta din proprietati (<>) cea care specifica format html text
Unde ar trebui sa intervin sa scap de textul cu formatarea si sa ramana doar cel scris in casuta respectiva?
V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta (trebuie sa rezolv acest formular pt un client)
livius40

Re: Problema formatare text input formular

Mesajde alexxcz » Mar Apr 20, 2010 5:05 pm

Problema nu este in Flash ci in PHP. Ca sa trimiti mesajul in format HTML trebuie sa specifici in header-ul mail-ului.
Exemplu, daca folosesti functia mail() trebuie sa introduci header-ul pentru MIME-Version si cel pentru Content-type
Cod: Selectaţi tot
$dest = 'my_mail@mailer.eu';
$subj = 'HTML message';
$mess = '<b>It should be bold</b>';
$headers  = 'MIME-Version: 1.0' . "\r\n";
$headers .= 'Content-type: text/html; charset=iso-8859-1' . "\r\n";
echo mail($dest, $subj, $mess, $headers) ? 'Mail sent' : 'Sending failed';

Gasesti mai multe detalii aici.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Înapoi la ActionScript 2.0