Left side of assignment operator must be variable or propert

Intrebari despre Actionscript 2.0

Re: Left side of assignment operator must be variable or propert

Mesajde teodor98 » Mar Noi 30, 2010 7:27 pm

mutumesc foarte mult ,nu inteleg sistemul deoarece nu eu l-am conceput dar o sa iau aplicatia de la zero si cred ca o sa imi iasa
teodor98

Mesajde teodor98 » Mar Noi 30, 2010 9:59 pm

si va rog frumos nu stiu daca e indicat sa o spun in acest topic o ultima intrebare despre decompilamator am probleme cu el si il schimb c-a des deaorece nu gasesc ceva care sa mi se para bun dumneavoastra aveti mai multa experienta puteti sa imi sugerazi cateva versiuni . x
teodor98

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 30, 2010 11:27 pm

Nu folosesc decompilatoare, deci nu am cum sa te ajut in privinta asta. In opinia mea, daca chiar doresti sa inveti tehnologia asta, atunci uita complet de decompilatoare si alte smecherii de genul. Gasesti o gramada de informatii chiar pe site-ul oficial: http://www.adobe.com/devnet/flash.html si gasesti si mai multe exemple pe internet, exemple care acopera o multime de subiecte / probleme. In opinia mea, asta este calea corecta pentru a invata o tehnologie. Citesti documentatia, citesti articole, urmaresti blog-uri si experimentezi... este foarte important sa incerci sa pui in practica in mod constant lucrurile pe care le descoperi / inveti.

PS: Inca un lucru: probabil sunt / o sa fie multi care o sa te sfatuiasca sa "incerci sa citesti si sa reproduci tutoriale", deoarece sunt "super tari"... Personal, nu pot sa fiu complet de acord cu astfel de sfaturi, deoarece din experienta mea, exista extrem de putine tutoriale "decente", care merita vazute si din care omul poate chiar invata lucruri interesante... dar nici atunci nu incurajez reproducerea tutorialelor / exemplelor "fara cap". Incearca sa intelegi mereu ceea ce faci ( chiar si atunci daca trebuie sa pierzi zile intregi incercand sa intelegi un singur lucru ), nu sa dai doar copy-paste fara sa intelegi ce se intampla in codul tau.

Un ultim sfat: uita si de ActionScript 2.0, deoarece este extrem de expirat si 99% din exemplele / articolele / tutorialele pe care o sa le gasesti pentru ActionScript 2.0 sunt EXTREM, EXTREM de prost scrise / executate... Pune-te si invata ActionScript 3.0 si citeste despre programare in general si mai ales despre concepte OOP ( Object Oriented Programming ).

Nu stiu cat de bine stai cu engleza, dar sa nu te astepti sa gasesti articole in limba romana... Cele mai multe articole si carti ( gasesti o lista cu carti, care "merita sa fie citite" aici: viewtopic.php?f=10&t=25 - tot in acel thread gasesti si un link catre un site de unde poti descarca foarte multe carti referitoare la Flash, ActionScript 3, etc. in format electronic ) sunt scrise in limba engleza!

Multa bafta!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde teodor98 » Dum Dec 12, 2010 10:26 am

BUna ziua am reinceput sa creez fla-ul dar la prima segventa din cod
Cod: Selectaţi tot
onClipEvent (construct){
}

mi se da o eroare The class or interface 'com.flashloaded.PhotoFlow' could not be loaded. si ma duce la un movie clip care nu are un cod action script ,acolo trebuie adaugat un cod ?
teodor98

Mesajde teodor98 » Lun Dec 20, 2010 9:20 pm

Suzati-ma dar eu inca astept un raspuns de la cineva
teodor98

Mesajde teodor98 » Joi Dec 30, 2010 10:58 am

Suzati-ma dar eu inca astept un raspuns de la cineva
teodor98

Mesajde Barna Biro » Joi Dec 30, 2010 8:01 pm

Eroarea spune clar ca, compilatorul nu gaseste clasa PhotoFlow... Nu stiu ce ai facut sau ce nu ai facut, dar sau ai sters si clasa respectiva, sau ai mutat-o undeva sau poate mai e ceva pe acolo de care nu stim. Sincer, te sfatuiesc sa te pui la punct cu bazele... doar o sa te inneci daca te arunci direct in mijlocul lacului fara sa stii sa innoti.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Anterior

Înapoi la ActionScript 2.0