Flash Builder and Flex 4 are out

Stiri de la administratori

Flash Builder and Flex 4 are out

Mesajde c.horias3 » Mie Mar 24, 2010 3:48 pm

In caz ca nu stiati, la inceputul saptamanii, Flash Builder si Flex 4, s-au lansat. Iar pe 12 aprilie va fi lansat intregul pachet CS 5. Va astept pe toti la camp-ul din aprilie! :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Re: Flash Builder and Flex 4 are out

Mesajde vamapaull » Mie Mar 24, 2010 4:25 pm

Eu inca astept CS5 :D
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mie Mar 24, 2010 6:30 pm

Eu astept Flash Builder 5, 6, 7... :)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Vin Mar 26, 2010 11:55 am

Eu astept o versiune non-eclipse ;))
In afara de code completion pt Spark,Network Monitor si integrarea ASDocs ati mai gasit ceva nou in FB4?

p.s. noul package explorer ma scoate din sarite :D
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde c.horias3 » Vin Mar 26, 2010 12:11 pm

O chestie foarte interesanta care apare in FB 4, despre care am citit este SourceMate . Care face o legatura destul de interesanta intre Flex SI Flash Professional.

c.horias3
Moderator

Mesajde forapathy » Vin Mar 26, 2010 12:26 pm

ah da am vazut ca este acum si "New" -> "Flash Professional Project " dar... requires CS5 or higher :P
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde Barna Biro » Vin Mar 26, 2010 8:43 pm

ASDoc-u ar fi trebuit sa fie acolo de cel putin 3-4 ani... Nici macar acuma nu functioneaza cum ar trebui si e foarte limitat ( de abia are tag-uri ). Network Monitor-u pare sa fie relativ ok ( inca nu l-am testat prea "hardcore" ), dar intregul Spark mi se pare un esec destul de maricel... Bine, au rescris anumite chestii care parca au mai mult sens acuma, dar lipsesc o tona de componente, iar alea din MX au fost refactorizate asa cum au fost, iar acuma, toata treaba arata ca o ciorba ( MX + Spark ... pff --- nici nu intra in discutie "Only Spark" deoarece nu cred ca exista multi oameni care dupa ce au folosit ani de zile anumite componente, o sa se puna sa reinveteze roata cu Spark-u... din cauza asta, marea majoritateaa companiilor o sa mearga sau pe MX, sau pe MX + Spark si o sa prefere sa piarda timp cu hack-uri si bug fix-uri, decat sa investeasca bani si timp pentru reinventarea rotii in proiecte "Only Spark" ).

Package explorer-u si mie mi se pare extrem, extrem de prost gandit ( sunt convins ca oamenii care au lucrat la el, de fapt nu au absolut nicio treaba cu Flex-u... n-au dezvoltat in viata lor o aplicatie, pentru ca daca ar fi dezvoltat macar 1 aplicatie, atunci si-ar fi dat si ei seama ca o imbecilitate mai mare ca si package explorerul acela nu exista - sorry for being harsh, dar cam asta-i situatia ).

Treaba cu SourceMate-u, sincer, ma lasa complet rece si nu cred ca o sa fie om sanatos la cap care o sa se foloseasca de el ( evident o sa mai fie cativa omuleti, dar tot degeaba ).

Eu cel putin, sunt destul de dezamagit. Poate sunt un pic prea dur, ca nu e chiar 100% praf IDE-u, dar luand in considerare timpul investit in dezvoltare, resursele, etc. , mi se pare extrem, extrem de slab. In ritmu asta, poate peste 5-6 ani o sa ajunga la nivelul la care a fost Visual Studio acum 3-4 ani.

Asta e, sau ne obisnuim cu el, sau facem altceva. :)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Sâm Mar 27, 2010 1:51 am

http://www.fdt.powerflasher.com/develop ... /features/
Versiunea enterprise e la acelasi pret ca FB4 ~600e si are muult mai multe optiuni inca din versiunea 3.. in cateva luni apare versiunea 4 mult inbunatatita..
Momentat ma joc cu trialul si mise pare ca se misca mult mai bine si inca mai gasesc tot felul de mici chestiute precum cea care iti zice ce variablile nu sunt folosite si tot asa..

Mi se pare bataie de joc cum o companie de de marimea Adobe nu pot scoate ceva de nivelul lor.. Am o vaga impresie ca si flash player 10.1 tot un mare fasss o sa fie :)
forapathy

Mesajde Barna Biro » Sâm Mar 27, 2010 2:08 am

Mda, FTD-u e relativ mai ok, problema e ca 90% din feature-urile care cica-s "in plus fata de FB" nu prea sunt folositoare ( cel putin eu nu le vad ca si ceva ceea ce chiar ajuta la procesul de dezvoltare ). O alta problema cu FTD-u e ca, mereu o sa fie in urma FB-ului cand vine vb de update-uri de FlashPlayer and so on. Evident, nu sunt extrem de multe situatii in care sa te traga acest lucra in spate, dar e suficient sa ti se intample o singura data si sa pierzi poate un proiect foarte important.

In orice caz, din cate am vazut e destul de ok FDT-u ( un pic mai ok decat FB-u in anumite lucruri ). Nu de mult au bagat suport si pentru MXML, dar din cate am vazut, nu mergea prea ok... iar asta in cazul meu cel putin, e extrem de uncool :) ( lucrez cu framework-u de Flex on a daily basis, deci pentru mine cel putin, e extrem de important ca IDE-ul sa nu faca figuri in timp ce lucrezi cu MXML-uri si alte lucruri specifice Flex-ului ). Poate au mai rezolvat chestiile de cand am verificat ultima oara... dunno...

Pana la urma, treaba cu IDE-urile e o chestie subiectiva... depinde cine ce face cu acel IDE. Unii o sa fie mai mult decat multumiti cu FlashBuilder-u si o sa fie si multi care n-o sa fie multumiti... acelasi lucru se aplica si la FDT si la FD si ce o mai fi...

Eu merg pe ideea de "use whichever IDE fits your needs the best way possible".
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Joi Apr 01, 2010 3:52 pm

Flex Camp-uri:
15 luna asta la Bucuresti!
17 luna asta la Cluj!
?? luna asta la TImisoara!

Cand o sa aflu si data exacta cu privire la camp-ul de la Timisoara va spun. Biro tu nu sti nimic?

Oricum! Sa vorbim sa vedem care pe unde merge!

c.horias3
Moderator

Următorul

Înapoi la Stiri