Adobe Flash Professional CS5

Stiri de la administratori

Adobe Flash Professional CS5

Mesajde c.horias3 » Mar Dec 08, 2009 6:26 pm

What’s coming in Flash Professional CS5

Some of the new features include:

* Applications for iPhone — Publish ActionScript 3® projects in Adobe Flash Professional to run as applications for iPhone. Learn more.
* New text capabilities via the Text Layout Framework (TLF) — Get unprecedented text control and creativity with projects created in Flash. Advanced styling and layout, including right to left text, columns, and threaded text blocks, let you work with text in Flash like never before.
* XML based FLA files — Manage and modify project assets using source control systems and enable teams to easily collaborate on files.
* Code Snippets panel — Choose prebuilt code that can be injected into projects to increase interactivity and also reduce the ActionScript 3 learning curve.
* Flash Builder™ integration — Use Adobe Flash Builder software as your ActionScript editor within projects in Flash.
* Improved ActionScript editor — Improve productivity with custom class code hinting and completion.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Re: Adobe Flash Professional CS5

Mesajde alexxcz » Mie Dec 23, 2009 6:21 pm

Ca sa nu fac alt thread cu acelasi subiect am sa scriu aici.
Si intrebarea ar fi: Ce parere aveti de cum arata Flash CS5 pana acum?.

Tocmai m-am uitat la prezentarea lui Lee Brimelow de pe gotoAndLearn() si, desi nu am ramas :shock: pot spune ca pare promitator. Adica, fata de versiunea CS4, acum pare a avea ceva cu adevarat nou si util.
- Pe departe cel mai bun adaos mi se pare cel din domeniul "Text". Se pare ca au lucrat destul de bine si inca mai au de inbunatatit acest capitol. Desigur, ceva la fel de util mi se pare si integrarea cu Flash Builer-ul.
- Pe al doilea loc, ca adaos util, eu zic ca ar fi partea de editor de cod, desi, tinand cont ca Flash-ul e mai mult o unealta de design decat de developing, e oarecum o "piatra" ridicata de pe onoare Flash-ului, sa zic asa. Desi, nu cred ca foarte multi developeri o sa renunte la Flex, FlashDevelop, Eclipse sau alte IDE-uri de genu pentru a lucra in Flash, dar adaosul asta il face mai interesant.
- Ca ultima parere de bine o am pe partea cu Deco Tool. Dupa cum spune si Lee, e chiar o unealta ambigua si oarecum nefolositoare. Dar, daca se tin de cuvant si "lanseaza" si codul sursa al graficii generate, cred ca o sa devina o sursa buna de inspiratie si documentatie despre cum se pot genera asemenea imagini aleatoare cu ajutorul codului. Si, presupun ca se afla destula "documentatie" si pe net, dar partea buna , mi se pare, ca tine de faptul ca poti genera "vizual" imagini customizate si sa le "inveti sursa" fara sa te mai chinui sa deduci un algoritm cu care sa le creezi.

In rest, din ce am mai vazut, nu mi se par a fi "features" ci mai degraba "bug-uri" rezolvate, sau greseli rectificate din versiunile anterioare.

Deci? Voi ce pareri aveti? :D

P.S. Post-ul meu ar trebui sa fi fost mai degraba in categoria "Barfa", dar eu spun ca se potriveste si aici. :P

EDIT: Partea cu API-ul pentru iPhone nu am aduso in discutie pentru ca nu mi se pare chiar o imbunatarire, ci mai degraba o transformare intr-un IDE pentru dezvoltare de aplicatii Apple. In ultimul timp cam de asta imi lasa impresia. Cred ca mai bine ar fi fost sa separe partea de dezvoltare "mobila" intr-un alt IDE. Dar asta e doar parerea mea ( probabil ca nu prea suport iPhon-urile :lol: ).
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Mie Dec 23, 2009 7:14 pm

In contradictie cu spusele tale ( Alex ), eu singura chestie "de folos" in CS5 vad faptul ca se pot compila aplicatii pentru iPhone. Iti place sau nu-ti place dar se fac o gramada de bani din aplicatii pentru iPhone. E chiar ok treaba asta deoarece oamenii nu vor mai fi limitati la Mac-uri cand vine vorba de aplicatii pt iPhone... momentan, iti trebuie Objective C si un Mac ca sa poti dezvolta aplicatii iPhone... cu totii stim pretzul unui Mac, deci nu cred ca are rost sa explic de ce e bine ca CS5 va putea compila aplicatii pentru iPhone.

In rest, nu ma intereseaza in mod special niciun "feature nou" si nici "bling-bling-urile". Sincer, chiar ma irita faptul ca cei de la Adobe creaza impresia ca-si bat joc de propria tehnologie, in mod constient, investind in "rahatele", feature-uri care sa ia ochii incepatorilor si mai ales "nestiutorilor", in loc sa se puna odata si sa lucreze si la partea de performanta. Compilatorul lor inca e praf si pulbere, Flash Builder-u e jalnic pe putin spus si sa nici nu mai vorbesc despre bug-uri si etc.

Referitor la treaba aia grafica: personal, as prefera sa invat algoritmu si sa inteleg ce se intampla efectiv acolo decat sa "retrogradez" incet la nivelul de "user" ( adica: sa am tool-uri drag-drop si sa n-am niciun habar despre cum functioneaza efectiv tool-urile cu care lucrez... evident, pentru multi atii, astfel de tool-uri ar fi "super cool si wow" ).

Evident, miscarile facute de Adobe sigur "o sa dea bine la buzunarul lor" ( ma refer la toate briz-briz-urile alea si la majoritatea feature-urilor care chiar sunt inutile la momentul de fata - in parerea mea cel putin ) dar ma tem ca daca nu-si baga mintile la loc atunci o sa piarda in timp o mare parte din piata ( inteleg oamenii ca Flex Builder-u de abia e la versiunea 4, si restul tool-urilor la fel, iar sansele sa fie "perfect din prima" sunt mici, dar totusi... sa stai 2 ani sa dezvolti versiunea 4 la Flex care sa fie complet praf, dupa care sa te mai si plangi ca "n-am avut timp de mai mult"... serios, jalnic ).

Just my 2 cents.

PS: Nici eu nu-s "mare fan" iPhone, dar cred ca inteleg destul de "binishor" piata si lucrurile care se intampla in jurul meu, deci indiferent daca ne place nou sau nu, la majoritatea omanilor a prins ca lipiciu. Si sa fim sinceri, anumite lucruri face mult mai bine decat orice alta marca curenta de pe piata telefoanelor mobile ( daca ar si costa mai putin, sunt convins ca aproape toti am aveam deja macar 2-3 iPhone-uri pe acasa ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Mie Dec 23, 2009 7:55 pm

Eu cand am deschis thread-ul, de aceea nu am dat nici o opinie personala. Am zis ca e un forum despre flash deci trebuia sa apara si asa ceva in el. Daca ar fi sa dau o opinie personala, probabil ca as jignii prea mult oamenii de la Adobe asa ca mai bine nu. Dar cum zicea si Biro, aici nu e vorba doar de noi programatorii ci e vorba de piata. Ei fac asa incat ei sa fie cei care castiga, probabil stiind cat rau fac, dar ce sa ii faci.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde alexxcz » Mie Dec 23, 2009 8:59 pm

Tocmai deasta am spus ca e mai mult un thread de barfa :)

Parerea mea a fost una buna la chestiile "bling bling" tocmai pentru ca si eu am inceput din Flash si stiu ca pentru un incepator chestiile astea sunt foarte atractive si, intr-un mod ciudat, oarecum educative. Desigur, nu ca te invata ce te-ar putea invatza o carte, dar te ajuta sa te familiarizezi cu tehnologia si programarea, mai ales daca nu ai un background in informatica.

Ca parere peste toate... nu mai folosesc Flash, daca am chef sa ma joc ma joc in ceva cu clase. Dar totusi, cand o sa apara CS5 cred ca o sa pierd putin timp prin el.

Aplicatiile de iPhone mi se par oarecum... snobisme, ca sa spun asa. Desigur, probabil sunt folositoare intr-o oarecare masura, dar cred ca daca ai nevoie de mobilitate mai mare decat iti ofera un laptop mai degraba iti iei un PocketPC sau PDA, dar fiecare cu ce-l doare. Cat despre feature-ul cu dezvoltarea de aplicatii iPhone tot raman de parere ca mai bine l-ar fi separat intr-un IDE dedicat care sa contina macar si toate ghizmo-urile unu iPhone ( adica sa aibe un mediu propice pentru testarea aplicatiilor si unelte de dezvoltare dedicate).

Mi se pare oarecum o extrema ca au "indesat" si asta cu iPhone-ul, pe langa multe alte chestii care, dupa cum a spus si Biro, "isi bat joc de propria tehnologie".

Dar, eu tot raman de parere ca ramane o aplicatie destul de "fun" de explorat :D .
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Joi Dec 24, 2009 12:00 am

Singura problema pe care o am cu spusele tale ( de mai sus ) este ca am cam trecut de mult de faza in care Flash-u sa fie "doar de fun". Daca m-as limita doar la treaba cu "fun"-ul, atunci ti-as cam da dreptate. "Problema" e ca datorita acestei tehnologi am mancare zilnic pe masa si din punctul meu de vedere ( al omului care nu doar "de fun face ce face" ci traieste din asta ), lucrurile se indreapta de prea multa vreme intr-o directie gresita... nu as avea nicio problema cu bling-bling-urile si feature-urile care personal mi se par complet inutile daca as vedea ca oamenii respectivi fac tot posibilul ca IDE-ul care cica e axat pe development ( Flash Builder-u, aka Flex Builder ) sa fie un tool cat mai bun, compilatorul sa functioneze macar la un nivel decent, bug-urile rezolvate ( si nu rezolvari cu care "dispare un bun" dar datorita "rezolvarii" sunt introduse alte 10 bug-uri ), feature-uri care sa ajute efectiv la procesul de dezvoltare si lista ar putea continua aproape la infinit...

Pe scurt: daca as face ceea ce fac doar cu "scop educativ" si "de fun", mai mult ca sigur ca nu m-as plange de bling-bling-uri... dar "I make a living out of this" si e cam frustrant sa vezi ca se investeste timp si o gramada de bani in dezvoltarea feature-urilor care par sa aibe un scop clar: "sa ia ochii si poate sa le aduca mai multi bani", in loc sa investeasca mai serios in rezolvarea diferitelor bug-uri, rezolvarea problemelor legate de performanta, sa rezolve/regandeasca felul in care functioneaza ( extrem de naspa ) loading-u/unloading-u modulelor ( ma refer in mod special la "memory leaking" ), chiar si GC-ul, etc. etc. etc.

Nu spun sa nu mai dezvolte bling-bling-uri, daca astea le aduc banii, bravo lor... dar macar sa nu neglijeze problemele developerilor de ActionScript/Flex ( un numar nu chiar mic de dezvoltatori ) si sa nu mai stea 2 ani pe dezvoltarea unui framework care are totusi ceva imbunatatiri dar pe ansamblu ( Adobe nu e o companie mica, deci sa nici nu aud scuze de genul "nu avem oameni, nu avem resurse, etc." pentru ca, "o sa mi se faca rau" ), parca e mai prost facut/gandit decat versiunea anterioara ( de IDE sa nici nu vorbesc... Flash Builder-u e pur si simplu jalnic... are cateva feature-uri "ok", dar pentru 2+ ani de dezvoltare, e pur si simplu jalnic ).

Ok, whatever... sa nu ne bagam in polemici si sa nu "stricam" thread-ul :) eu unul nu-s multumit de felul in care Adobe trateaza aceasta tehnologie si sunt de parere ca daca "nu-si baga mintile la loc" si o tin tot asa, atunci, on the lung run, o sa piarda mult ( pentru binele lor, sper sa ma insel... iar pentru binele meu, sper sa nu ma insel dar sper sa se prinda si ei de treaba asta si sa inceapa sa imbunatateasca efectiv tehnologia "before it's too late" ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Lagro » Lun Ian 11, 2010 1:09 pm

Lagro

Mesajde vamapaull » Mie Ian 13, 2010 1:36 am

Nu am citit tot ce ati scris mai sus dar eu pot sa spun ca ma bucur de aproape toate chestiile noi din Flash CS5

* Applications for iPhone — Perfect! In modul asta pot aplica la multe proiecte pt iPhone development
* New text capabilities via the Text Layout Framework (TLF) — O singura data a trebuit sa implementez intr-un site caractere japoneze, m-am chinuit putin, pana la urma am reusit. Sa speram ca de acum o sa fie mult mai simplu. Ce-mi place cel mai mult la CS5 e ca poti lega text field-uri intre ele (genaial!)
* XML based FLA files — Ma bucur extraordinar de mult! De multe ori am intalnit proiecte unde trebuia sa scot o poza din proiectul Flash, sa o bag in Photoshop, sa o modific, apoi sa import inapoi in Flash. Chestia asta o sa fie de folos!
* Code Snippets panel — O chestie care am vazut-o prima data la Lee Brimelow. Poate o sa fie de folos.
* Flash Builder™ integration — Da, interesant. Nu stiu exact cat de mult o sa folosesc flash builder dar pt multi oameni o sa fie de folos.
* Improved ActionScript editor — Finally!!!
vamapaull
Administrator

Înapoi la Stiri