ActionScript 3.0 - Programare Web in Flash si Flex

Stiri de la administratori

Mesajde Barna Biro » Sâm Oct 17, 2009 1:54 pm

Sunt convins ca foarte multi dintre voi au cautat carti in limba romana pentru a putea invata Flash ( de ActionScript 3.0 sa nici nu mai amintesc ), dar fara prea mult succes ( sau daca ati gasit ceva, atunci sigur era pe ActionScript 2.0, Flash 5 sau in cel mai fericit caz Flash 8 - pe scurt "lucruri expirate" )... Asta, cel putin, pana acuma!

Cu ocazia Flex Camp-ului care va avea loc la Iasi pe data de 31.Oct.2009, Cosmin Vârlan ( autorul cartilor: Macromedia Flash < Polirom 2004 > si Aplicatii Web la cheie 2.0 < Polirom 2004 > ) va lansa o noua carte, intitulata "ActionScript 3.0 - Programare Web in Flash si Flex', oferind astfel comunitatii din romania de Flash, o carte cu ajutorul careia sa putem tine pasul cu "lumea civilizata"!

Nu vreau sa intind thread-u prea mult deoarece nici eu nu am prea multe detalii, dar va pot oferi un minim de informatii despre noua carte, informatii care sunt convins ca vor trezi interesul multora.

Coperta cartii ( fata-verso ):

Action Script 3.jpg

Structura cartii:

CUVÂNT ÎNAINTE 1
PREFATA 3
MULTUMIRI 5
INTRODUCERE 6
ACTIONSCRIPT 3 21
PACHETUL DE BAZA (TOP LEVEL) 103
UTILIZAREA EVENIMENTELOR 161
ELEMENTE GRAFICE 180
UTILIZAREA OBIECTELOR TEXTUALE 270
UTILIZAREA FILTRELOR 294
MULTIMEDIA 312
CONECTIVITATE ÎN AS3 350
CREAREA UNUI JOC ÎN AS3 412
BIBLIOGRAFIE 443

Lansarea oficiala, cum spuneam, va fi la Flex Camp-ul de la Iasi din data de 31.Oct.2009.

Am o singura observatie de facut ( cel putin momentan :P - voi reveni cu mai multe comentarii/informatii o data ce pun mana pe carte ) in legatura cu titlul cartii: desi in titlu scrie "Programare Web in Flash si Flex", de fapt prin "Flex" este inteles "Flex Builder" si nu framework-u Flex ( lucru care poate fi un pic deruntant ). Asta inseamna ca n-o sa dati de sintaxa MXML sau de lucruri specifice framework-ului Flex prin carte, ci o sa invatati cum sa folositi Flex Builder pentru a crea si de a lucra cu proiecte pur ActionScript 3.0.

Lasand criticile premature la o parte, doresc sa transmit multe felicitari lui Cosmin pentru noua carte, sper sa fie una de succes, dar mai ales de mult folos pentru pasionatii acestei tehnologii si pentru cei care de abia au inceput sa experimenteze cu Flash si/sau ActionScript 3.0!

Over and out. :ugeek:
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: ActionScript 3.0 - Programare Web in Flash si Flex

Mesajde c.horias3 » Sâm Oct 17, 2009 7:04 pm

Sincer , niciodata nici macar nu m-am chinuit sa caut o carte in limba romana, stiam ce am sa gasesc( si nu prea eram multumit). Sper ca cu acasta carte sa mi se mai imbunatateasca parerea despre cartiile de acest gen, scrise de romani. Oricum, multumim de informatii. ;)
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Re: ActionScript 3.0 - Programare Web in Flash si Flex

Mesajde Barna Biro » Lun Oct 26, 2009 8:47 pm

UPDATE: Desi inca n-a fost lansata cartea oficial, puteti descarca sursele aplicatiilor care sunt prezentate in carte de aici: http://flash.info.uaic.ro/~flash/index. ... i/carteAS3
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Stiri