Flex Camp Iasi 27 Noiembrie 2010.

Stiri de la administratori

Flex Camp Iasi 27 Noiembrie 2010.

Mesajde Resurrected » Lun Noi 22, 2010 4:39 pm

http://flexcampiasi2010.eventbrite.com/
Agenda nu e deloc stufoasa. Daca sunteti prin Iasi, are rost sa mergeti, altfel, nu stiu daca are sens deplasarea.
Eu unul, incerc sa ajung pe acolo. Incepe de la 10 AM la FII :)
thinking AS
Resurrected
Administrator

Re: Flex Camp Iasi 27 Noiembrie 2010.

Mesajde forapathy » Lun Noi 22, 2010 7:42 pm

m-am inregistrat si eu si am sa incerc sa ajung.. sper sa nu uit :P
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde Barna Biro » Lun Noi 22, 2010 8:21 pm

Bad, bad timing... Would have liked to participate as well. Poate data viitoare ( asa cum tot promit de vreo 2-3 dati in coace )... Sper ca macar o sa filmati evenimentul si o sa si share-uiti filmarile. :)

Anyway: distractie placuta celora care participa!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Lun Noi 22, 2010 9:02 pm

Vezi ca la un momentdat tot o sa trebuiasca sa te tii de o promisiune de asta si sa vii :P Oricumd e data asta nu cred ca ar fi avut rost sa bati atata drum pentru ce o sa fie. Poate doar sa bem o bere ;))

Din ce am vazut ca o sa fie:
# Developing Android Applications with AIR, Flex - Mihai Corlan
- asta pare interesant si chiar ma intereseaza. Ii stiu si blogul si avea ceva tutoriale interesante.

# Flash Builder From virtual reality to augmented reality - Sabin Buraga
- e prof aici(iasi) la facultatea de info dar nu e deloc apreciat prin zona IT din zona.. totusi sunt curios daca o sa zica ceva interesant desi am dubii mari.

# Cosmin Socializeaza - Cosmin Varlan
- nu cunosc

Daca o sa avem voie sa filmam o sa incerc sa prind ceva.
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde Resurrected » Mar Noi 23, 2010 4:44 pm

forapathy scrie:m-am inregistrat si eu si am sa incerc sa ajung.. sper sa nu uit :P

Daca vrei putem sa ne intalnim si asista impreuna la prezentari. ;)
Singurul reprezentant Adobe pare a fi Mihai, Cosmin si Sabin sunt din staff-ul Facultatii de Informatica din Iasi. :roll:
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde forapathy » Mar Noi 23, 2010 4:56 pm

Vad ca a mai aparut inca ceva acolo: Actionscript Outside the Box - Alexandru Perietanu
Tot asa nu cunosc cine e.

Pai atunci ne vedem acolo si sper sa ne recunoastem cumva. Eu o sa fiu ala chel si plictisit :lol:

Intre timp am reusit si mi-am mai convins 2 colegi sa vina.
forapathy

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 23, 2010 10:46 pm

Sa mergeti amandoi cu pom-pom-uri... sigur o sa va recunoasteti! :shock:
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Resurrected » Lun Noi 29, 2010 3:17 pm

Salut,
Am participat la Flex Camp Iasi.
Dupa cum ma asteptam, prezenta a fost numeroasa, insa din cei multi, destul de putini aveau treaba cu "what's under the hood".
Nu l-am identificat pe forapathy din pacate.

Eventul a tinut ~4.5h si a fost way too much dpmdv. Dupa agenda ma asteptam sa tina 2 ore.

Ordinea prezentarilor a fost urmatoarea:

1. Keynote - Mihai Corlan
S-a prezentat platforma Flash, pentru a intelege toata lumea despre ce se vorbeste. Mihai a prezentat si ce mai face Adobe lately (Molehill 3D Hardware rendering).

2. From virtual reality to augmented reality - Sabin Buraga
O prezentare interesanta despre ce este realitatea imbunatatita :). O puteti urmari la http://www.slideshare.net/busaco/from-v ... ed-reality
Idee interesanta captata in timpul prezentarii:
Augmented Reality vs. Diminished Reality

3. Developing Android Applications with AIR, Flex, Flash Builder - Mihai Corlan
S-a prezentat packagerul din Flash Builder pt. aplicatii Android si un mic exemplu care se incapatana sa ruleze. Tehnologiile de pe labs.adobe.com permit packaging pt. Android + AIR 2.5

4. Actionscript Outside the Box - Alexandru Perietan
O prezentare destul de slaba dpmdv ce tine mai mult de self education. :) Pe scurt: failing to plan is like planning to fail. Prezentarea s-a terminat ca un film romanesc: subit. :)

Participantii au inceput sa plece masiv dupa a doua (ca minus), in special a treia prezentare (dupa a treia imi parea rau ca nu am plecat si eu).
:)
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde forapathy » Lun Noi 29, 2010 3:39 pm

Da din pacate nu ne-am gasit dar nici nu ne-am facut un plan cum sa ne gasim :P
Eu am stat exact pe ultimul rand la geam si l-am intrebat pe Mihai daca aplicatiile facute pentru Android o sa functioneze si pe Blackberry cand o sa fie introdusa optiunea in Flash Builder.

Sala a fost plina si chiar nu ma asteptam sa fie asa. Cum spunea si Resurrected dupa a 2-a prezentare lumea a cam plecat. Dar cei care au plecat oricum nu aveau treaba cu subiectul ci au venit pentru a da bine in fata lu' domn profesor Buraga si prezentarea lui plictisitoare si cu lacune despre Augmented Reality.

Actionscript Outside the Box - Alexandru Perietan - Dupa cum incepuse ma asteptam sa vad ceva cu adevarat interesant dar pana la urma a vorbit despre cum sa faci management la proiecte defapt si cateva exemple cu Math si .graphics. Eu ma asteptam sa vb de aplicatii RIA and stuff like that avand in vedere ca zicea ca are experienta si lucreaza de mult timp. Omul chiar stia despre ce vb insa a parut foarte nepregatit pentru asa ceva. Poate e la inceput cu prezentarile in fata unui public dar ii doresc success si mai multa pregatire pentru evenimente de genul.

Developing Android Applications with AIR, Flex, Flash Builder - Mihai Corlan - Experienta se cunoaste si a facut o introducere oarecum interesanta despre devoltarea aplicatiilor cu flex pentru Android.

Per total nu a fost chiar o dimineata pierduta ca m-am ales si cu un tricou de la Adobe :D
forapathy

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 30, 2010 4:56 pm

Vaiiii... nu v-ati gasit?! Pai cum a ramas cu pom-pom-urile? Dezamagitoare situatia... :)
Anyway, mercy fain for sharing experientele voastre de la camp, dar putem vedea si ceva poze? :D

PS: Costy, stim ca tu esti maniacul cu pozele... We're counting on you! ;)
Sorin, sa stii ca nici tu nu scapi usor! We want to see photos!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Următorul

Înapoi la Stiri