FLASH CMS?

Battle-uri cu reguli mai "lejere".

FLASH CMS?

Mesajde ciorty » Joi Mar 03, 2011 8:26 pm

...vad ca de rubricuta asta nu s-a mai atins nimeni de ceva vreme.
Am o propunere...un CMS in flash...
Eu zic ca e un subiect cat se poate de cuprinzator, provocator, interesant...
In fine...nu am in minte niste reguli stricte( doar mysql sau doar xml/php, sau mai mult schita, sau mai mult design-ul...)nicidecum...care ce poate, care cum poate...
Daca mai apar niscaiva raspunsuri, poate vin si cu ceva reguli, sa zic ...minimul necesar pentru a se putea denumi un CMS ...in fine....
ciorty

Re: FLASH CMS?

Mesajde c.horias3 » Vin Mar 04, 2011 1:23 pm

Hehe, pai si cine ai vrea sa participe la asa o propunere noi, adica maxim 4. E o tema prea vasta si prea complicata pentru 90% dintre useri de pe forum. Dar daca tot ai deschis o tema aici, am putea sa incercam sa facem un nou battle.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Vin Mar 04, 2011 6:26 pm

Ar fi interesant sa avem un battle, dar cum zicea si Horia... CMS-ul poate ar fi muuult prea complex pentru multi si din pacate, nu exista foarte multi oameni care ar participa. Oricum, te rog sa incerci sa faci o lista cu cerinte minime pentru battle-ul propus de tine, si o sa vedem cum iasa treaba. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde ciorty » Dum Mar 06, 2011 9:32 pm

o sa incerc sa postez un exemplu cu minimum de reguli , si cu minimum de geometrie pe care il am eu in minte , in cateva zile...cel mult pana la sfarsitul saptamanii.....ceva strict xml...
ciorty

Mesajde ciorty » Vin Mar 11, 2011 9:52 am

la ceva in genul acesta ma gandeam:
http://mirceadesign.com/flashBlog/
...sau in fine, atata am facut eu acum. Nu este o varianta "criticabila"....este pur si simplu un exemplu incropit zilele astea pentru exemplificare.

Chiar si STRICT acestui exemplu ii lipseste generarea de pagini, view more-ul fiecaraui post(sau macar o varianta de scrolling la continut), etc, etc...

Normal, nu stiu cat mai poate permite xml-ul, dar cred ca se poate experimenta si introducerea de continut media, si gestiunea intr-o baza de date..

Personal asta a fost chestia pe care am avut-o initial in minte .... Ceva gen wordpress in varianta flash.

Nu am in minte gandul de a putea transform chestia asta intr-un gadget comercial, dar cred ca un astfel de experiment ar fi ceva care ar genera multe idei, si care la un moment dat s-ar putea transforma intr-un motor foarte adaptabil.
ciorty

Înapoi la Battle General