Animatie dinamica - ActionScript

Animatie dinamica - ActionScript

Mesajde vamapaull » Dum Iun 28, 2009 3:12 pm

Asa cum spune si titlul, in acest battle trebuie sa faceti o animatie care sa fie generata de ActionScript (nu chestii statice pe timeline)
Daca folositi Flash IDE aveti voie sa folosi obiecte din librarie sau ce vreti voi, dar animatia trebuie sa fie generata de cod.
In caz de folositi Flex sau scrieti cod in notepad si apoi generati SWF in SDK, aveti voie sa folositi mai multe clase pentru a genera obiecte.
Sa facem battle-ul putin mai distractiv, limitam codul la 50 de linii si nu avem voie sa folosim Tween engine-uri :D

Deadline 10 Iulie 2009

Spor la treaba!

Rezultat:
User: alexxcz
Demo
Source

Edit: Limitarea la 50 linii de cod nu mai e valabila ;)
Ultima oară modificat de vamapaull pe Mie Iul 01, 2009 8:48 am, modificat de 7 ori în total.
vamapaull
Administrator

Re: Animatie dinamica - ActionScript

Mesajde alexxcz » Dum Iun 28, 2009 8:49 pm

Succes tuturor! Eu iar nu particip :D da va ajung eu din urma!

P.S. Da de criticat pot critica :twisted:
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Dum Iun 28, 2009 8:57 pm

alexxcz scrie:Succes tuturor! Eu iar nu particip :D da va ajung eu din urma!

P.S. Da de criticat pot critica :twisted:

Păi de ce nu participi? Să nu-mi spui că nu ai timp? Oricum e de fun, deci sper că nu partici din cauză că nu crezi că ai putea face ceva nice... Sigur poți face ceva nice dacă te chinui un pic. 8-)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alexxcz » Dum Iun 28, 2009 9:05 pm

Momentan intru pe forum doar in pauzele de la invatzat. Altceva nu prea fac... am o galerie care de 2 saptamani ma gandesc sa-i pun 3 butoane s-o termin si nu prea pot... Saptamana viitoare incep si munca si practica si nu stiu :D

Si da... ar mai fi si chestia ca inca nu mi-am prins inspiratia... desi am o idee, m-as chinui prea mult la ea pentru ca trebuie sa ma documentez .
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Dum Iun 28, 2009 9:16 pm

Bine omu, pauze de învățat... Din câte văd eu, termenu pus de Paul e până pe 10 Iulie. Nu știu la ce facultate ești dar mă cam îndoiesc că va mai trebui să mergi la facultă mai mult de încă o săptămână.

Iar cu munca și alea, iară, nu e un motiv... Cel puțin nu pentru mine. Dacă ar fi după asta, atunci aș putea să încep și eu cu: mai 2 săptămâni și prezint lucrarea de licentă ( după care să mă interesez de înscrierile pentru Master ), pe lângă asta lucrez și eu, mai am timp să intru și pe N forum-uri și să particip efectiv, mai am și proiecte proprii la care mai lucrez, mă mai și joc cu colegii pe net aproape zilnic, și pe lângă asta mai fac și ceva freelancing din când în când ( să nu spun că mai citesc și vreo 2-3 cărți pe tot felul de chestii legate de programare, chiar în momentul acesta căutam ceva informații pe net despre „distribuția triunghiulară” pentru battle... cam știu deja cu ce aș vrea să mă risc pentru battle ).

Dacă chiar vrei, pot scrie o listă mai lungă, astea-s doar lucrurile care mi-au venit în minte în acest moment... Dacă există voință, atunci va exista și timp. Eu cel puțin așa văd lucrurile și sunt conștient de faptul că sunt mulți care nu sunt de acord cu această părere... dar na, asta e...

Oricum, tu știi :) Nu e nimica obligatoriu, doar eram curios, de aceea am întrebat. Ok, m-am oprit cu OFF TOPIC-u acuma :P Să nu stricăm cumva thread-u cu polemici. Ce să spun, baftă la ce faci!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Lun Iun 29, 2009 11:41 am

Ei bine, vin si eu cu o animatie , facuta ceva mai de mult, nu stiu daca o stiti toti.
http://www.thetechlabs.com/tutorials/flash/create-cool-line-effects-using-actionscript-30-in-flash-cs4-or-flex-builder-3/ aici gasiti si o descriere mai amanuntita a animatiei, si puteti lua si sursa.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde vamapaull » Lun Iun 29, 2009 12:34 pm

c.horias3 scrie:Ei bine, vin si eu cu o animatie , facuta ceva mai de mult, nu stiu daca o stiti toti.
http://www.thetechlabs.com/tutorials/flash/create-cool-line-effects-using-actionscript-30-in-flash-cs4-or-flex-builder-3/ aici gasiti si o descriere mai amanuntita a animatiei, si puteti lua si sursa.

1. ideea unui battle e sa facem ceva nou... cod gandit din data deschiderii pana la data finala.
2. codul trebuie sa se limiteze la 50 de linii
vamapaull
Administrator

Mesajde c.horias3 » Lun Iun 29, 2009 12:37 pm

Hopa, se pare ca am fost cam lenes, si nu am citit tot in descriere. Imi cer scuze pt neatentie :cry: .... Voi venii cu ceva nou cate se poate de curand.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde vamapaull » Lun Iun 29, 2009 1:03 pm

Nu trebuie sa-ti ceri scuze... se mai intampla... suntem oameni ;)
Dar cam asta e ideea unui battle... sa venim cu ceva nou intr-un timp limitat.
vamapaull
Administrator

Mesajde Loopul » Lun Iun 29, 2009 2:57 pm

Ma bag si eu. Sa vedem ce iese :D
Indiferent daca tu crezi ca poti sau ca nu, ai dreptate.
Imagine
Loopul

Următorul

Înapoi la ActionScript 3.0