Creative photo gallery

Creative photo gallery

Mesajde vamapaull » Vin Noi 07, 2008 5:13 pm

Propun un battle pentru creativitate
Nu vreau cod deja facut de voi mai demult, vreau cod nou gandit incepand de azi (deci nu galerii mai vechi la care ati schimbat doua tweenuri si cam atat...)
Puteti sa va jucati cu modalitatea de a aduce pozele in pagina, culori, navigare... orice doar sa fie ceva nou.

Battle-ul este doar pe ActionScript 3.0 si tine 30 de zile.

Daca nu stiri sa codati in ActionScript 3.0 veniti macar cu ideea pe hartie, un desen care sa arate cum ati vrea sa arate o galerie foto sau treburi de genu'.
Acesta este un battle pentru creativitate!

Entries:
fx.barrett
legendknight
tibi (nu a participat dar a postat o galerie mai veche)
ciorty
Resurrected
vamapaull
vamapaull
Administrator

Re: Creative photo gallery

Mesajde Barna Biro » Vin Noi 07, 2008 8:53 pm

Yeee yeee ;) Count me in ! 8-)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Barna Biro » Dum Noi 09, 2008 10:32 am

Asa, eu sparg gheatza. 8-) M-am pus si am facut azi noapte o galerie de imagin ( by the way, sorry pentru ortografie... n-am dormit si sigur o sa dau pe langa taste si o sa leg cuvintele ca si orbu siretu ). Ideea mi-a venit vineri dar atunci n-am avut timp asa ca m-am pus s-o fac azi noapte...

Stiu, se putea si mai bine, cu thumb-uri, cu categorii de poze, etc. etc. dar nu asta a fost ideea, am vrut sa ma concentrez mai mult asupra felului in care functioneaza, si evident, sa vin cu ceva "creativ".

Cum se foloseste:

Dati click pe o bucata atunci cand s-au asesat toate bucatile si apare Hand cursor-ul ( sau puteti sa lasati pentru 5 secunde poza ca sa vi se rearanjeze bucatile pe screen )
    O data ce aveti poza completa nu ramana altceva decat sa prindeti de o bucata din poza... sa tineti click-ul apasat si sa aruncati bucata in stanga sau in dreapta ( in functie de directia in care aruncati bucata va incarca poza urmatoare sau poza precedenta )
Cam atata pe scrut. :P Daca imi mai vin ceva idei atunci poate mai postez ceva galerii, pentru ziua de azi a fost suficient o galerie.

Wroking Link: Galerie de Imagini ( Entry 1 - fx.barrett )

Enjoy.
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Dum Noi 09, 2008 10:43 am, modificat 1 dată în total.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Dum Noi 09, 2008 10:43 am

E foarte reusita..sincer ma asteptam la mai multe poze....dupa cate bugati erau acolo....ar fi o idee sa o facii pentru mai mult de o poza :D Foarte resusita zic eu...am mai vazut efectul asta la niste cuvinte..... :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Dum Noi 09, 2008 10:45 am

legendknight scrie:E foarte reusita..sincer ma asteptam la mai multe poze....dupa cate bugati erau acolo....ar fi o idee sa o facii pentru mai mult de o poza :D Foarte resusita zic eu...am mai vazut efectul asta la niste cuvinte..... :D

Mai mult de o poza ? Sunt vreo 6... Mai mult n-am avut chef pentru ca n-am gasit nimica ce sa-mi placa.. dar oricum, si din 6 poze va dati seama dak e de ceva sau nu...

PS: daca ai vazut doar o poza, atunci citeste mai atent post-ul meu anteriori ca ai ratat partea de "cum se navigheaza"... trebuie sa arunci cu bucatile in stanga sau in dreapta ca sa iti incarce alte poze. :)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Dum Noi 09, 2008 10:56 am

imi cer scuze.. nu am citit tot....m-am infipt direct ca sa vad.....oricum Bravo...mie imi place :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde tibi » Dum Noi 09, 2008 1:20 pm

E buna ideea insa e groaie navigarea si dureaza prea mult tranzitia intre imagini.
Pentru un website este o super idee, chiar o sa fac asa ceva cand se va ivi ocazia ;)
tibi
Moderator

Mesajde vamapaull » Dum Noi 09, 2008 8:25 pm

Imi place super mult
Ce imi place e ca mi-am dat seama cum functioneaza fara sa citesc detaliile tale.. deci e reusita galeria..
Ai atins scopul battle-ului :D

O sa vin si eu cat de curand cu ceva... sa speram ca nu doar eu cu Biro sa participam la acest battle...
Tibi, nu lenevi, vino si tu cu ceva nou aici ;)
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Lun Noi 10, 2008 2:48 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: lol, nu mi-ai scris numele bine...
vamapaull
Administrator

Mesajde tibi » Dum Noi 09, 2008 8:32 pm

De data asta nu pot numa daca dureaza vreo 2 luni, am 3 proiecte pe rol din care unu imi mananca zilele, merge foarte greu da ma revansez pe vitor.
PROMIT :)
tibi
Moderator

Mesajde Barna Biro » Dum Noi 09, 2008 9:04 pm

Heh, mercy pentru feedback people.

@ tibi: cum am spus si in primul post, m-am concentrat pe "creativitate" si am incercat sa fac ceva mai putzin obisnuit nu o galerie functionala 100%... daca vroiam o galerie calumea atunci faceam lista cu thumb-uri, categorii, butoane de "turn tween off", "fast navigate" si N functiuni cu care sa ofer utilizatorului tot ce vrea... dar na, nu asta a fost ideea ( cel putin IMHO, se misca pozele bine... daca le faceam mai rapide atunci era aiurea si nu mai prindea nimeni nimica ). ;)

Oricum, e naspa ca iara ramai pe afara... eu am facut chestia aia in cateva ore, nu pot sa cred ca nu poti sacrifica cateva ore sa faci si tu ceva ( si dak nu e ca ala, dar orice... nu trebuie sa fie 100% functional ca nu asta-i ideea battle-ului ), dar na, tu stii ce probleme ai... Bafta cu ele.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Următorul

Înapoi la ActionScript 3.0