ActionScript 2.0 la gunoi?

Aici postezi cam tot ce te taie capu'

AS 2.0 e pentru nebuni?

Chestionarul s-a închis pe data de Lun Iul 06, 2009 7:43 pm

Desigur!
6
55%
Se poate...
4
36%
Cum sa fie? Nu...
1
9%

Voturi totale : 11

Re: ActionScript 2.0 la gunoi?

Mesajde vamapaull » Dum Iun 07, 2009 1:31 am

Ti-am spus... depinde foarte mult de proiect
Daca e un simplu intro nu inteleg de ce tre sa te complici sa ii explici clientului prea multe...
Nu mi-a cerut AS2 dar eu am ales AS2 ca sa nu fac proiectul de doua ori... ca mi s-a mai intamplat sa fac un proiect in AS3 si apoi sa aflu ca defapt clientul il vrea in AS2
Daca lucrez la ceva mai complex sau pt proiecte personale... evident, aleg AS3 ;)
vamapaull
Administrator

Mesajde Lagro » Dum Iun 07, 2009 9:29 pm

Eu am luat legatura cu flash cand a aparut FLASH 5. Mi-a placut foarte mult, efectul vizual era extraordinar, dar pe vremea aceea infrastructura retelelor era foarte slaba in Romania si fisierele se incarcau greu. Bineinteles ca lucram numai in timeline, in ceea ce priveste AS foloseam doar stop(); si play();
Dupa o vreme am vrut sa avansez si sa ma apuc de AS2 serios. Acesta a fost momentul in care m-am despartit cu regret de FLASH.

Am revenit cu multa bucurie si entuziasm o data cu AS3. M-am apucat sa-l studiez acum 9 luni si de atunci am avansat destul. Este cu totul altceva, si lucrez cu placere. Eu personal de cate ori am cautat ceva pe internet legat de action script, nu prea am mai intalnit exemple in AS2. Adevarul este ca dau cautari pe termeni specifici AS3, dar parca tot mi-a lasat impresia ca AS2 a murit.
Lagro

Mesajde vamapaull » Dum Iun 07, 2009 9:41 pm

Clar ca AS2 a murit sau cel putin e pe moarte...
Nu cred ca mai e cineva nebun sa inceapa un proiect mai mare bazat pe AS2 ;)
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Dum Iun 07, 2009 10:22 pm

Dap, asa cred si eu. Si daca chiar mai exista nebuni care ar incepe un proiect mare pe AS 2.0, aia ar trebui adunatzi, legati si aruncati in piscina cu rechini. :twisted: :lol: Bine, serios acuma, chiar trebuie sa fie omul extrem de inconstient si ignorant sa mai continue pe AS 2.0 daca doreste sa ajunga undeva in acest domeniu ( sau sa avanseze din punct de vedere profesional, ca si programator, etc. ).

EDIT: si primul meu contact a fost cu Flash 5 doar ca mie mi s-a parut mult prea aiurea Flash 5-u si cred ca l-am sters dupa 1-2 saptamani. Schimbarea adevarata a venit in 2004 cu Flash MX Professional 2004 cand m-am reapucat de treaba... de atunci tine "iubirea" intre mine si aceasta tehnologie dar am avansat mai serios ca si developer de abia cu aparitia AS 3.0 -ului ( cu AS 2.0 nu m-am impacat niciodata si pur si simplu mi se parea prost gandit - sunt de aceeasi parere si acuma, se simte ca a fost "inventat" de o companie tanara si fara experienta serioasa in domeniul programarii ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde robert88 » Lun Iun 15, 2009 4:39 pm

Un raspuns corect si care sa impace pe toata lumea e ca un flash developer ar trebui sa stie sa scrie si in AS2 si in AS3. Din punctul de vedere al scrierii codului sunt de aceasi parere cu vamapaull, pare mai usor in AS2, dar in acelasi timp recunosc ca AS2 are mult mai multe lipsuri
robert88

Mesajde c.horias3 » Lun Iun 15, 2009 4:47 pm

"Un flash developer ar trebui sa stie sa scrie si in AS2 si in AS3". Sincer mi se pare ca tocmai ai spus o mare prostie, de ce naiba sa te chinui sa inveti AS 2.0, stiind ca nu se mai cere nicairi, si presupunand ca deja sti AS 3.0 la un nivel mediu. Imi este scarba cand aud de 2 lucruri:timeline si AS 2.0. Nu m-as mai chinui sa scriu ceva in AS 2.0 nici daca ma plateste cineva dublu.

AS 2.0 are lipsuri, Nu are lipsuri, are foarte multe lipsuri, nu inteleg cum poate fi mai usor AS 2.0, cand in AS 2.0 te incurci in propriul cod, nu poti sa declari variabilele calumea, cum poate fi mai usor un limbaj in care te incurci in variabile.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Lun Iun 15, 2009 5:21 pm

Da, cu prima parte nici eu nu sunt de acord. E complet lipsit de sens să înveți un limbaj expirat care nu se mai cere ( sau dacă se cere atunci numai la companii mici și care se îndreaptă spre faliment sau care nu-și câștigă banii din asta ci au un alt produs principal sau eu mai știu ce ).

Atunci de ce nu învață omul și ActionScript 1.0? Dacă crezi că te ajută cu ceva că știi să scrii cod in N versiuni ale unui limbaj atunci bravo ție, dar în realitate, nu contează absolut deloc dacă știi să scrii cod în ActionScript 2.0 și în ActionScript 3.0. Dacă știi să programezi calumea, asta-i tot ce contează.

Un developer bun se adaptează mereu problemei pe care o confruntă. Dacă această adaptare înseamnă să folosești un anumit limbaj, asta e, îl folosești dar asta nu înseamnă că trebuie să pierzi timpul cu un limbaj de care nu mai ai nevoie ( și nici nu mai e cerut de către angajator ).

Să nu mă înțelegi greșit, nu spun că e rău dacă știi și ActionScript 2.0 și 3.0 ( poate ai început Flash-u pe vremea când încă nu exista AS 3.0 ci doar 2.0 ), dar în caz de acuma vrei să te apuci de Flash/Flex/AIR atunci trebuie să fi un pic lovit să pierzi timpul încercând să înveți ActionScript 2.0. Evident, dacă vrei doar să-ți faci un site sau eu știu ce, după care să nu te mai atingi de Flash ( sau să te atingi doar din an în paști ) atunci chiar nu contează ce faci, poti învăța chiar și ActionScript 1.0, dar în caz de visezi să profesezi vreodată în domeniu și să avansezi din punct de vedere profesional atunci pierzi EXTREM de mult dacă încerci să te axezi pe 2-3 versiuni în loc să te concentrezi doar pe versiunea cea mai recentă sau cea cu cel mai mare potențial ( în acest caz, ActionScript 3.0 ).

Cu cea de a doua parte sunt aproape de acord. Aproape din cauză că, într-adevăr, lucrurile scrise în ActionScript 2.0 ( in proporție de 99% ) sunt jalnice, sub orice critică; dar este adevărat că am văzut cod scris în AS 3.0 la fel de jalnic. Până la urmă contează persoana care scrie codul dar este adevărat că pe AS 2.0 sunt mult mai multe persoane care habar n-au ce fac acolo doar copy-paste-uiesc de undeva sau care n-au auzit în viața lor de standarde de programare.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Anterior

Înapoi la Orice altceva