ActionScript 2.0 la gunoi?

Aici postezi cam tot ce te taie capu'

AS 2.0 e pentru nebuni?

Chestionarul s-a închis pe data de Lun Iul 06, 2009 7:43 pm

Desigur!
6
55%
Se poate...
4
36%
Cum sa fie? Nu...
1
9%

Voturi totale : 11

ActionScript 2.0 la gunoi?

Mesajde Barna Biro » Vin Iun 05, 2009 7:43 pm

Serios, urasc ActionScript 2.0 si cine nu simte la fel sau e nebun sau ieri a instalat Flash-u. How many of you feel the same way? Deci oamenii care stau pe AS 2.0 de buna voie sunt loviti la cap ( fara suparare, dar alta explicatie nu am gasit ).

Puneti mana pe carte ( sau pe ce aveti in preajma ) si bagati tare pe AS 3.0 !
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: ActionScript 2.0 la gunoi?

Mesajde c.horias3 » Vin Iun 05, 2009 7:53 pm

Asta e special pt mine? :lol: ... AS 2.0 SUX.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Vin Iun 05, 2009 8:10 pm

c.horias3 scrie:Asta e special pt mine? :lol: ... AS 2.0 SUX.

Nu, ci pentru toata lumea. M-a pus dracu sa ajut pe cineva cu ceva acuma, era un rahatzel scris in AS 2.0. Ce sa spun ca am pierdut vreo 1 ora pana am gasit ceva documentatie ca sa-mi reamintesc de sintaxa, mai penal, functiile nici nu-s documentate calumea ( de abia acuma am observat asta - m-am obisnuit cu calitatea din AS 3.0 si acuma, vazand cum arata AS 2.0 din nou, pai e jale mare... ).

Oricum, e un gunoi de limbaj. Totusi, e bine ca a existat si cu atat mai bine ca cei de la Adobe s-au trezit ca e extrem de penal si au facut AS 3.0 -u. De nu exista AS 3.0, cred ca ma lasam de Flash si de chestii de genu de ceva vreme buna ( ma schimbam pe Java sau C# ). Long live, AS 3.0 !
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Vin Iun 05, 2009 8:45 pm

Din cauza asta, spun eu de fiecare datra cand am ocazia AS 2.0 SUX. Bine ca am stiut sa ma las de el, la momentul potrivit, si nu m-am afundat in el.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde vamapaull » Sâm Iun 06, 2009 2:19 pm

E bine sa stii si ceva AS2
AS3-ul e mult mai bun... din multe puncte de vedere... dar multe treburi pe net inca sunt in AS2 si din cauza asta inca se mai incurca lumea cu el
Eu lucrez si in AS2 din cand in cand... chiar acum doua zile am facut un proiect mic... care era un intro si o galerie mica dupa primele doua tranzitii... si normal ca am folosit AS2... ca e mult mai simplu... si un intro de genul ala chiar nu merita sa-l fac cu AS3

Deci... sunt momente in care e mult mai simplu sa folosesti AS2
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Sâm Iun 06, 2009 2:47 pm

Deci nu vad de ce ar fi mai simplu in AS 2.0 decat in AS 3.0 ? Serios, explica deoarece nu inteleg... Cu ce si se pare mai mult/mai greu/mai complicat sa faci o tranzitie si cine stie ce cu AS 3.0 fatza de AS 2.0 ? ( si nici nu prea inteleg de ce crezi ca "e normal" sa folosesti AS 2.0 pentru asa ceva; inca ceva, cum adica "nu merita AS 3.0"? Zici asta de parca folosirea de AS 3.0 inseamna vreun sacrificiu sau ceva in plus care nu merita baga pentru un proiect mic << daca spuneai ca nu te-ai folosit de Flex pentru a face un intro, atunci da, as fi inteles... deoarece chiar nu isi are rostu framework-u acolo care ti-ar mari .swf-ul cu 200-300 kb total aiurea, si nu numai... dar ce are AS 3.0 cu toata treaba asta? adica, ce oferea AS 2.0 in plus sau mai bine ca si AS 3.0 de a meritat sa fie folosit? >> ).

Da, sunt multe chestii in AS 2.0 pe net dar astea sunt acolo si se mai cer din cauza clientilor necunoscatori sau nepasatori. Daca un individ doreste ce e mai pun pentru firma/aplicatia lui atunci mi se pare absurd sa aleaga un limbaj mai putin performant ( chiar expirat )... Singurul motiv pentru care ar face asa ceva e ca ii este "tarsha" sa dea ceva bani in plus pentru ceva facut calumea.

Evident, asta nu putem schimba dar asta nici nu schimba faptul ca AS 2.0 praf. Nu e cu nimica mai simplu decat AS 3.0, din contra, e mult mai prost gandit, lipsit complet de logica si sens ( de performanta sa nu vorbim ).

PS: Sa excludem situatiile in care un proiect imens a fost creat in AS 2.0 si refacerea in alt limbaj ar costa multi bani si o gramada de timp. In situatii de genu, da, no comment, asta e, se foloseste AS 2.0.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Sâm Iun 06, 2009 3:39 pm

1. browser experience mai bun - am compilat swf-ul pt flash 7
2. imi ia mult mai putin timp sa fac in AS2 o functie pt un buton sau chestii de genul asta
3. e mult mai usor de inteles si clientul poate sa-si dea seama usor de ce se intampla acolo daca vrea sa faca update-uri
4. multi clienti nu au CS3 sau CS4

Acum sper ca intelegi de ce am ales AS2 pt proiectul asta...
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Sâm Iun 06, 2009 4:10 pm

- Daca inteleg bine atunci ce vroiai sa spui e ca versiunile mai vechi de Flash Playere sunt mai raspandite decat cele noi si de aceea ai ales sa compilezi pentru Flash Player 7, credeam ca asa, sansele sunt mai mari ca omul sa aibe Flash Player instalat. Daca te uiti la statistica, ai sa vezi ca lucrurile nu mai stau asa azi ca si cum 3 ani cand intr-adevar, asta era situatia... pe vremea aia se compila pe versiuni mai vechi deoarece nu toti aveau versiunea nou ( din diferite motiv - nu era internetu la fel de raspandit, nu erau calculatoarele la fel de raspandite si etc. ; azi, nu mai e chiar asa )... ca si developer, eu cred ca e responsabilitatea ta sa deschizi ochii clientului in astfel de situatii ( evident, daca nu vrei, nu te obliga nimeni... dar atunci nu dai o chestie de genu ca si "motiv pentru care a fost ales AS 2.0" deoarece chiar nu stau lucrurile asa ), si sa-i explici frumos ca "nenea, nu te ajuta cu absolut nimica daca iti fac intr-un limbaj expirat, pentru o versiune de player si mai expirata deoarece e the same shit si cu AS 3.0 si cu Flash Player 9++ ).

- Asta nu-i arugment... Ca tu scrii mai incet cod in AS 3.0 decat in 2.0, asta-i treaba ta. Dar nu e nicidecum un motiv care ar trebui sa vina in sustinerea AS 2.0-ului ca si alegere.

- AS 2.0 mult mai usor de inteles? Hai ca ma uimesti... Tu vrei sa spui ca e mai usor de inteles un cod unde omul nu e obligat sa declare variabile calumea, poate arunca bucati de cod unde i se soala ( pe movie clip, pe frame, si mai naiba stie unde ascund unii cod ) si etc.? Sa fim seriosi... Nu spun ca nu exista si oameni care intr-adevar scriu cod in AS 2.0 asa cum ar trebui, dar acei oameni sunt maxim 5-10% din tot developerii pe AS 2.0 ( scoate orice componenta de pe orice site, vezi cum arata... Daca tu-mi spui ca intelegi mai repede o mizerie de aia de cod decat AS 3.0 atunci sarim peste acest punct pentru ca nu-si are rostul ). Clientul in mod ideal nu ar trebui sa cunoasca nicio boaba de programare pentru a putea modifica ceva... Dar si daca asta nu e cazul, ce vrei sa spui ca daca ai comenta calumea aplicatia si poate ai da si exemple in paranteza ( presupunand ca nu cunoaste clientu sintaxa limbajului ), nu ar intelege AS 3.0 -u? Sa fim seriosi...

- La punctul 4 iti dau dreptate. Da, in caz de omul e limitat la versiunea de Flash si-l "manca-n cur" ca sa umble prin .fla, atunci da, no comment, ii faci in ce are... Dar again, clientul nu ar trebui sa umble in codul sursa... Daca vrea sa modifice ceva, sa contacteze omul care a construit aplicatia si sa-i cere modificarile ( contra-cost daca e cazul ). E ca si cum ti-ai lua o masina dar tie nu-ti convine ca e volanul pe stanga si te pui ca ciobanu ( fara niciun habar de mecanica sau ce o fi ) sa muti volanu dupa capul tau.

Ce e drept ca in multe situatii de genu, clientul e primul vinovat deoarece nu intelege ca o aplicatie nu e un ciorap... daca-i prea lung atunci ia foarfeca si mai taie din el pana-i place cum sta... Eu ma refeream la clienti normali si reponsabili, la developeri la fel de responsabili, pe scurt, la profesionisti ( ca doara n-o sa vorbim si n-o sa ne comparam nea Vasalica ). Refuz sa cred ca toti clientii din lume sunt asa de inconstienti si ca nu exista oameni care pun calitatea si profesionalismul pe un loc superior.

Deci din toate punctele enumerate de tine, sa spunem ca-s de acord doar cu punctul 4. Intr-adevar, daca omul nu-si permite CS3 sau CS4 si "simte nevoia" sa-si bage degetele pe unde nu trebuie, atunci, da, necazu... asta e, ii faci cu o versiune expirata. Consider restul punctelor doar opinii persoanle si nicidecum motive care ar veni sa sustina AS 2.0 -u ca si "the way to go" sau sa-l puna macar pe om sa considere alegerea AS 2.0 -ului in locul 3.0 -ului.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Sâm Iun 06, 2009 6:08 pm

E mai greu sa intelegi cand nu esti in situatia mea
Tu esti developer... eu pt proiectul asta a trebuit sa fac cateva animatii si foarte putin cod (doua eventuri de onRelease si cateva animatii cu mc tween.
Crede-ma ca mai mult ma cuplicam daca il faceam in AS3 si chiar nu aveam chef sa-mi pierd vremea cu multe expilatii clientului si faze de genu (proiectul e pe un buget mic oricum)
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Sâm Iun 06, 2009 7:11 pm

Da, fiecare cu experientele lui, asta-i adevarat. :) Inteleg ca in multe situatii omu e legat de ceva, mai ales cand clientul spune "asa sa faci" dar incercam sa reflect asupra problemei in general. Sunt multi in situatia ta ( eram si eu candva ) dar totusi, si atunci, preferam sa pierd timpul cu clientul si sa-i ofer sansa de a face treaba asa cum trebuie in loc sa ma duc dupa capul lui prost ( stiu, m-am exprimat cam dur dar asta-i adevaru ). Daca intelegea bine, daca nu, atunci whatever, fie cum zicea el...

Dar asa, daca era dupa tine... si dupa cum credeai tu ca e mai bine pentru aplicatie/intro/galerie sau ce o fi, tot alegeai AS 2.0 sau te bagai mai bine pe AS 3.0 stiind ca treaba facuta in AS 3.0 e totusi mai ok decat cea in AS 2.0 ?

Apropo, referitor la viteza... Cred ca ti se pare ca scrii mai rapid cod in AS 2.0 din cauza ca inca nu ai scris mult cod cu AS 3.0 si nu te-ai obisnuit cu el. O daca ce o sa te schimbi definitiv ( sau macar in foarte mare parte ) pe AS 3.0 atunci o sa vezi ca in multe situatii, scrisu codului e mult mai rapid in AS 3.0 decat 2.0 ( mai ales daca folosesti Flash Builder in loc de penalitatea de Flash IDE pentru scris cod, de abia atunci iasa la iveala diferentele enorme ).

Bine, hai ca am intrat in polemici...
Voi ce credeti ( the others )? Merita AS 2.0 efortul sau mai bine e pe AS 3.0?
Imagine
Barna Biro
Administrator

Următorul

Înapoi la Orice altceva