ie-ul chiar cade: statistica pe ianuarie

Aici postezi cam tot ce te taie capu'

ie-ul chiar cade: statistica pe ianuarie

Mesajde ciorty » Lun Feb 07, 2011 11:16 am

se pare ca e chiar pe bune...
....incet, incet mizeria aia de IE din cauza careia trebuie sa adugam zeci si zeci si zeci de linii de cod html pentru a face compatibil un simplu format de orice natura ...se indreapta catre "unu din patru" utilizatori:

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
ciorty

Re: ie-ul chiar cade: statistica pe ianuarie

Mesajde forapathy » Mie Feb 16, 2011 10:39 pm

O sa sune ce zic foarte pesimistic insa "1 din 4" statistic vorbind e extraordinar de mult. Enorm de mult as putea spune. Pentru un site cu 100 de vizitatori inseamna 25.. pentru unul cu 1 milion inseamna 250.000.
Iar statistica aia se refera doar la vizitatorii w3schools si acei vizitatori sunt "tech savy" sau invata sa fie.. deci sunt utilizatori cu ceva cunostinte de PC.
Recent am facut HTML la o aplicatie folosita de niste scoli din Anglia si am avut specificatii stricte sa functioneze pe IE6 si IE7. Asta pentru ca vizitatorii de IE6 reprezentau 47% din total.
Si mai doreau sa folosesc si CSS3 care nu are suport in IE6, IE7 si nici IE8. Abia in IE9 e introdus. Iar pt suport trebuie sa folosesc librarii de JS.

Si ceva optimistic.. Cand ai de a face cu IE, Firefox, Chrome, Safari pe XP, Vista, Win7, Linux, OsX in toate versiunile posibile pe toate rezolutiile posibile si cand din spate vin in forta tabletele si smart-phonurile.. sincer iti spun ca toti astia care face interface development.. nu ne pasa absolut de batranul IE6. (Mai ales ca aia care stiu despre ce e vb rezolva alea zeci de linii de html intr-o linie de CSS asezata bine :P )

Concluzie: Zambeste.. totul o sa fie bine :)))
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Re: ie-ul chiar cade: statistica pe ianuarie

Mesajde ciorty » Dum Feb 20, 2011 5:55 pm

Pe aia care te-au pus sa faci html-ul ala trebuia sa-i intrebi: Ba nene voi daca nu aveti bani nici sa va permiteti un pentium 1 care sa suporte un browser ordinar....sigur aveti bani sa-mi platiti ce-mi cereti?...Sau mai bine, nu! Mai bine le ziceai : ...auziti ..in loc de site-uri, nu va trimit mai bine niste pungi cu ajutoare?
Hai ma da-o naiba...pai ceea ce-mi spui tu este cumva echivalent cu faptul ca jumatate din scolile din Marea Britanie folosesc inca Pentium 3, 4, DOS-ul, cel mult XP-ul si , foarte probabil, calculatoare 3.8.6 si 4.8.6....
Auzi...sigur nu era vorba de vreun internet cafe din "valea satului" travestit in universitate londoneza....?
ciorty

Înapoi la Orice altceva