un motor 3D mai puternic pentru flash...

Aici postezi cam tot ce te taie capu'

un motor 3D mai puternic pentru flash...

Mesajde ciorty » Mar Oct 19, 2010 8:17 pm

in competitia cu unity3d si cu webGl -ul cei de la adobe promit marea cu sarea.....
http://www.bytearray.org/?p=1836
pare-se ca a mai ramas doar o saptamana pana vom vedea daca realmente au un cuvant de spus in viitorul apropiat in privinta asta...
Sunt zeci de intrebari privitoare la lucrul acesta ...
Personal , sunt curios daca ....pur si simplu noul player va functiona by default pentru orice proiect deja existent ( adica daca o data cu aparitia unui flash player 12(sa zicem) cu motor de randare 3d superior un proiect in away3d facut inainte va "rula" de 10 ori mai usor si va solicita de 10 ori mai putine resurse de ram si cpu), sau va trebui sa asteptam un viitor AS4 cu noi comenzi de accesare a noului API inclus.....
ciorty

Re: un motor 3D mai puternic pentru flash...

Mesajde vamapaull » Dum Oct 24, 2010 7:58 pm

Nu mai vorbiti de AS4 ca asa ceva nu o sa existe mult timp. Nu limbajul de programare e problema cand vine vorba de resurse. AS3 e un limbaj foarte stabil si o sa se tot construiasca peste...
vamapaull
Administrator

Mesajde vamapaull » Mar Oct 26, 2010 3:44 am

vamapaull
Administrator

Mesajde ciorty » Mar Oct 26, 2010 7:37 pm

....incredibil...Mult, mult mai tare decat tot ceea ce stim... Exact cum promitea referitor la comparatia cu shockwave-ul care facea lucrurile astea de mult:..."will do things differently giving much more diversity and power to the users without forgetting ease of use too"...
Nu iti vine sa-l crezi pe tip ce spune. La experimentul pe care il prezinta, cpu folosit ...aproape zero (!!??)
Inteleg ca noul api va fi disponibil in versiune beta pe la inceputul lui 2011.
Dintr-o data totul explodeaza.....
Ce-mi trece acum prin minte:....Vom avea ce invata si cu ce ne distra in viitorul foarte , foarte ,apropiat...
ciorty

Mesajde ciorty » Mar Oct 26, 2010 9:08 pm

si pagina de pe bitearray:
http://www.bytearray.org/?p=2310
cu inca un demo senzational
poate in scurt timp si cu ceva raspunsuri de la thibault..

pe de alta parte.....alternativa 3d..8!!!
papervisionul pare a fi "oficial" scos din schema. Spun pare... Nu se stie niciodata.
Bine, e ceva vreme de cand acesta pare a fi pierdut drastic teren in fata celor doi Away si Alternativa ( amandoua in flex ), dar acum nementionarea pv3d-ului in "clubul" dedicat mi se pare mai mult decat ostentativa.....In fine...
ciorty

Mesajde Barna Biro » Mar Oct 26, 2010 9:29 pm

Interesanta treaba, dar sunt si eu curios sa vad cum o sa se comporte treaba "in realitate" ( cine stie la cate centrale nucleare sunt conectati astia de le ruleaza calculatoarele chestiile alea asa ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde ciorty » Mar Oct 26, 2010 10:51 pm

Da, da..asa e....
Nu ca ar fi incredibil sa rulam (sau , de ce nu , chiar sa creem) in primavara anului viitor niste jocuri 3d experimentale cu un nivel de complexitate similar celor scrise in directx la un cpu de 10...15%....sau nici macar atat.....ceva inferior chiar si unui site obisnuit ....(...parca asa am inteles ..din ce zice baiatul ala acolo....ca api-ul folosit va apela direct la resursele default ale sistemului : opengl pentru mac , si directx pentru windows...probabil , repet ,va fi ceva similar shockwave-ului care randeaza prin intermediul lingo -ului , comandand resurse ale sistemului, obiecte /scene high poly la maxim 10, 20 % cpu )......
ciorty

Mesajde youniq » Mie Oct 27, 2010 12:17 am

Probabil va fi un game changer ptr. Internet cum a fost si cu video HD.

Sa vedem in cateva luni cat de usor e sa faci asa ceva.

Anyway, is a good time to work for the flash platform.
youniq

Mesajde ciorty » Mie Oct 27, 2010 11:38 am

..pai oricum ar trebui sa fie infinit mai usor decat lucrul cu tonele imposibile de javascript pe care trebuie sa le visezi pentru a incarca si manipula un simplu obiect in webGl......

A, si apropo,....nu stiu exact cum mergeau celelalte versiuni mai vechi de la alternativa3D. Personal imi aduc aminte ca functionau exclusiv in flex....in fine...De fapt si thibault zice ca functioneaza doar pe flex/flash builder, nu stiu de ce...
Oricum versiunea 7.5 , au facut-o rusii sa mearga si in adobe flash cs5.
Iar simplitatea cu care se initializeaza este ca si la papervision.
ciorty

Mesajde Resurrected » Vin Noi 19, 2010 12:33 am

Indeed nice things... ;)
thinking AS
Resurrected
Administrator

Următorul

Înapoi la Orice altceva