ActionScript 3 Box component

Imparte ce ai cu toata lumea ... nu fi calic:)

ActionScript 3 Box component

Mesajde Barna Biro » Sâm Mai 22, 2010 7:18 pm

Am postat nu de mult un mic exemplu cu un VBox component, scris in ActionScript 3 ( viewtopic.php?f=10&t=851&start=10#p6109 ), care m-a pus un pic pe ganduri. Sigur multi dintre voi ati facut galerii de imagini sau alte aplicatii unde ati avut un "thumb track" ( sau orice altceva ) care era scroll-uit ( sau nu ) pe orizontala sau pe verticala si probabil v-ati lovit de mici probleme cand venea vorba de pozitionarea thumb-urilor. Cu gandul la astfel probleme, m-am pus azi si am scris o componenta mica, numita Box, care sper sa va fie de folos la proiectele care necesita pozitionarea a mai multor obiecte pe orizontala sau verticala.

Preview: http://megaswf.com/view/8fdaf7e3090b14a ... 29d61.html

Uploadez sursele aici si un mic "example project" care arata cum functioneaza componenta. Atasez si un SWC care contine componenta Box si pe care o sa puteti sa-l refolositi ( si chiar si modificati ) over and over again. Componenta in sine e destul de banala si are functionalitati foarte de baza ( cum ar fi: verticalGap, horizontalGap si direction - directia poate fi "vertical", "horizontal" sau "null"; daca nu specificati o directie, atunci directia implicita va fi "null", adica, Box-ul va functiona ca si un container oarecare, un Sprite normal ).

WbsLib.zip
Libraria care contine componenta Box. Dezarhivati fisierul inainte sa-l importati.
(3.5 KiB) Descărcat de 276 ori

WbsLib_Example.zip
Acel "Example project" care arata cum functioneaza componenta.
(20.62 KiB) Descărcat de 256 ori

WbsLib_SWC.zip
Zip-ul care contine SWC-ul cu componenta Box.
(3.37 KiB) Descărcat de 256 ori

Proiectele au fost scrise in FlashBuilder, folosind SDK-ul 4.0. Proiectul "WsbLib_Example" poate fi rulat doar daca importati si libraria "WbsLib" ( sau il modificati un pic si importati SWC-ul ). Puteti sa modificati / extindeti componenta linistit si sper sa va fie de folos in viitor. Cheers!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Imparte cu toata lumea