Gabi Soare

Aici poti sa ne spui cine esti, de unde esti si cu ce te ocupi

Gabi Soare

Mesajde Gabi.Soare » Mar Dec 23, 2008 1:42 am

Hai ca bag si eu un post despre moi aici.
Ma cheama Gabi Soare (ROmania , Bucuresti de vreo 2 luni) , proaspat student la politehnica - > electronica , normal imi face placere sa butonez si mai ales sa scriu in Flash.

Am auzit prin crang ca este un site dragut si cu useri de treaba; daca asa este atunci voi posta aici atata timp cat sunt interesat de Flash . Ce probleme voi avea, discutii , poate si niste battle-uri mici.

De vreo 2 ani am inceput sa scriu in notepad chestii in html, dupa vreun an vorbeam cu un amic cum ar fi sa faci un joc in java (runescape) (limbaj de care nici nu m-am atins), dar in acelasi timp am gasit flash-ul ca fiind mai usor de invat. CAm in acelasi timp am inceput sa invat si css.

Pana acum am facut doar vreo 2 proiecte unul in flash , altul in css+html . Sunt lenes , imi trebuie ceva timp pana ma apuc de ceva, si inca ceva sa termin lucrul inceput.

Visul meu ? O sa-l aflati pe parcursul posturilor mele .

Succes
Gabi.Soare

Re: Gabi Soare

Mesajde Barna Biro » Mar Dec 23, 2008 1:44 am

Hey hey, welcome si enjoy your stay ! :D
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Mar Dec 23, 2008 4:29 am

Bine ai venit!
Sper sa-ti placa aici :D
Fa-te comod ca in timp o sa avem multe de invatat ;)
vamapaull
Administrator

Mesajde c.horias3 » Mar Dec 23, 2008 11:08 am

Salut si bine te-am gasit....cum era treaba aia "Ia o bere si punete in fata calculatorului"- sau ceva de genu :D , oricum berea sa fie fara alcool :lol: , Spor la treaba
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Gabi.Soare » Mar Dec 23, 2008 1:25 pm

Nu mai beau nici macar o bere . Am cam patit-o rau ultima data si gat, mi-a ajuns :) . Prefer o limonada facuta acasa sau niste e-uri la sticla .

M-am uitat uitat la cartile ce merita citite si nu stiam eu de ce naiba nu pricep mai nimic din Design Patterns .. Acum m-am cam lamurit. Multumesc :)
Gabi.Soare

Mesajde Barna Biro » Mar Dec 23, 2008 2:24 pm

Hehe, mda, Design Patterns e un topic un pic mai avansat. Daca nu te ai bine cu OOP-u atunci o sa-ti fie mai greu sa prinzi pattern-urile din prima ( dar nu e imposibil ). Pe ActionScript exista 2 framework-uri care merita invatzate si folosite: Cairngorm ( dezvoltat de Adobe ) si PureMVC ( dezvoltat de Cliff Hall ).

Aceste 2 framework-uri de fapt sunt o colectie de pattern-uri care te ajuta sa dezvolti aplicatii mai avansate mai usor si mult mai repede ( evident, in final, o sa ai o structura foarte flexibila si refolosibila ). Eu personal prefer PureMVC dar si Cairngorm se foloseste la foarte multe companii si unii spun ca e mai usor de invatat decat PureMVC, mai ales pentru ca exista tutoriale mai multe pe Cairngorm decat pe PureMVC ( dar in ultima vreme au inceput sa apara si ceva tutoriale frumusele si pe PureMVC ).

Poti citi mai multe despre aceste 2 framework-uri aici: Cairngorm si PureMVC

Have fun. 8-)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alex » Mar Dec 23, 2008 3:06 pm

Gabi.Soare scrie:Nu mai beau nici macar o bere . Am cam patit-o rau ultima data si gat, mi-a ajuns :) . Prefer o limonada facuta acasa sau niste e-uri la sticla .

Toti is de aceeasi parere ca si tine a 2a zi dar pana maxim a 3a zi :)) Niciodata sa nu spui gata la ceva bun =))
alex

Mesajde Barna Biro » Mar Dec 23, 2008 3:13 pm

Toti is de aceeasi parere ca si tine a 2a zi dar pana maxim a 3a zi :)) Niciodata sa nu spui gata la ceva bun =))

Asta inseamna ca inca n-ai baut niciodata la nivel profesionist ! :D Eu sunt de partea lui Gabi, o data ce depasesti masura asa cum trebuie, nici n-o sa te mai uiti la acea bautura si tarie / alcool in general ( am patzit-o si eu cu Tequila... n-am baut baut de atunci Tequila, sa nici nu aud de asa ceva... de fapt, de atunci, ma cam feresc de tot ce-i tarie si alcool in general ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Mar Dec 23, 2008 5:23 pm

eu nu sunt bautor in general... si daca e sa beau ceva la vriun party sau ceva...nu intrec masura :D ...oricum "alcoolul dauneaza grav sanatati"(si sarea si zaharul) dar asa e alta parte de reclama :lol:
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Înapoi la Bine ai venit!