Bine v-am gasit!

Aici poti sa ne spui cine esti, de unde esti si cu ce te ocupi

Re: Bine v-am gasit!

Mesajde Barna Biro » Mie Sep 24, 2008 11:39 am

tibi scrie:acum veti spune ceva de genu(nai cu cine, ma fac in ea tara sau mai stiu eu ce)

Nah, eu as spune altceva... "Nu ai cum"... De ce? Pentru ca omuletii care au fost mari sefi in perioada comunismului tot in functiile alea stau si acuma si nu lasa pe cei tineri sa se bage pe "treburile lor". Uite-te prin parlament, numai moshi senili care tot acolo au fost si in perioada comunismului ( iar cei mai "tineri" care vin din urma tot de la acesti mosi vor "invata meserie", adica cum sa fure mai mult de la stat ca sa le fie lor bine )... Din cauza asta nu se poate face nimica... Sunt convins ca oameni voitori ar exista ( si exista ), dar pur si simplu nu ai cum sa intrii in cercurile "mari", degeaba vrei sa schimbi in mai bine cand nu te lasa "rechinii"... nu ai cum...

vamapaull scrie:lucrurile se vor schimba, schimbarea e lenta da sigura.

Sunt de acord cu tine dar problema stii care e ? Ca se schimba asa de lent incat eu nu cred ca voi apuca sa traiesc ziua cand putem spune ca "da, s-a schimbat cu adevarat". Poate nepotii mei vor apuca asta, dar generatia mea sigur nu. Daca e pana acolo, nu am in plan ca sa inbatranesc in tara asta si de cand ma stiu, ma zbat, ca nici "viitorii mei copii" sa nu mai prinda Romania. Nu vreau sa fac parte din "generatia de sacrificiu" si nici pentru copii mei nu as dori asta, la prima ocazie am plecat de aici... de fapt, deja strang bani pentru teren in strainatate...

Bafta celora care doresc sa-si "piarda viata" in tara asta sperand ca se va schimba ceva ( in bine ) in urmatorii 30-40 de ani. Realismul din mine spune ca nu se va schimba nimica in cel putin 30-40 de ani, dar pentru binele tuturor, sper sa ma insel.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: Bine v-am gasit!

Mesajde vamapaull » Mie Sep 24, 2008 2:12 pm

Interesanta atitudine :D
Pai bafta oriunde ai pleca ;)
vamapaull
Administrator

Anterior

Înapoi la Bine ai venit!