Salut

Aici poti sa ne spui cine esti, de unde esti si cu ce te ocupi

Salut

Mesajde za_napster » Lun Sep 22, 2008 12:08 am

Salut,

Ma numesc Damian, am 20 de ani (mint... inca nu am... cititi si voi postul peste 3 zile :D) si vreau sa ma alatur si eu acestei comunitatii, bineinteles, daca ma primiti :P.

Eu sunt pasionat de web in general, dar mi-ar placea sa incep sa imi dezvolt abilitatile in lucrul cu flash+php+mysql. Prima tangenta cu "webdesignul" am avut-o prin clasa a 9-a, bineinteles, HTML-ul fiind primul care m-a intampinat. Am reusit sa fac atunci un "site", daca il pot numi asa, de toata uratenia, la propriu. Apoi mi-am dat eu seama ca daca vreau sa am un site care sa arate bine in HTML, trebuie sa mai folosesc CSS, javascript si am decis sa ma apuc mai bine de flash. Am inceput cu cateva desene si chestii simple, mai mult in joaca, singura parte de actionscript care o foloseam fiind stop();. Apoi ... a urmat o perioada neagra, m-a prins febra filmelor, aceea boala care iti dauneaza grav timpului liber si in plus nu iti ofera nicio satisfactie. Acum de curand am avut si prima intalnire cu php-ul, mysql si un pic de actionscript 2.0. Asa m-am decis sa-mi incerc puterile in construirea unui site in flash. Normal, tot acum au aparut si problemele. Rascolind internetul pentru informatii am gasit acest forum. Asa ca m-am decis sa ma alatur. Si, daca tot am scris acest mesaj, o sa va cer o parere celor care postati aici. Cum spuneam m-am apucat de un site in flash care va avea in spate o baza de date. Cunostintele mele de actonscript 2.0 sunt sublime, iar cele de AS 3.0 lipsesc cu desavarsire. Avand in vedere ca timpul nu ma preseaza, ce imi recomandati: sa fafc acest site cu AS2.0 pentru a ma familiariza cu el si apoi sa schimb la AS3.0 pentru alte tentative viitoare sau sa incerc direct cu AS3.0.

Acum vreau sa va multumesc ca ati citit acest post si sa va felicit ca ati pus bazele acestei comunitatii flash in Romania.

Toate cele bune,
Damian
za_napster

Re: Salut

Mesajde tibi » Lun Sep 22, 2008 1:48 am

Salut si bine ai venit.
Vreau doar sa spun ca stii deja raspunsul in legatura cu as 2.0 sau as 3.0 :) ...
Daca vrei sa te tii de flash treci direct pe as 3.0 nu mai pierde vremea cu as 2.0 ...
tibi
Moderator

Re: Salut

Mesajde Barna Biro » Lun Sep 22, 2008 5:07 am

Howdy!

Normal ca te primim, de aceea exista aceasta comunitate :) In legatura cu AS 2.0 si 3.0, cum a spus si Tibi... viitorul este AS 3.0 deci ar fi indicat sa te bagi direct pe AS 3.0 ( si mai ales cum si eu si tibi suntem pe AS 3.0, iti putem oferi mai mult ajutor... Tibi te poate ajuta si in AS 2.0 daca e pana acolo dar eu am fobie la AS 2.0 si prefer sa nici nu-l vad :P ). Pe forum exista o regula foarte importanta si pana respectam cu totii acea regula, totul va fi bine. Regula "fantoma" fiind: "KEEP IT CIVILIZED", adica fara fitze, figuri, scheme de boschetar cu "baaa, ce maa? nu stii aia... hahah, lol..." si dume de genu, pentru astfel de iesiri exista alte forumuri care sunt sigur ca de abia asteapta sa mai recruteze cate un "guru" de acesta.

Oricum, "citesc" omul destul de bine si sunt convins ca nu vom avea astfel de probleme ( cel putin nu cu tine ) si sper sa si ramana asa. Totul se poate rezolva intr-o maniera civilizata ( desi, sincer sa-ti spun: mai am eu ieri penale cand vad ca si dupa ce stau ore intregi sa-i explic la om ceva, el tot ma ia cu aberatii si nici macar nu incearca solutia oferita de mine... oricum, incerc sa ma abtin dar imi cer scuze de pe acuma... :P ).

Asa, lasand polemica... Again, bine ai venit !!! Sper sa nu te plictisesti de noi prea repede ( sau deloc ) si sper sa invatam/impartim multe lucruri noi/interesante impreuna ( evident, legate de Flash :P ).

Peace. :ugeek:
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Bine ai venit!