Hit me hard !!!!!!!!!

Ai un website la care vrei o critica sau un sfat pentru al imbunatatii posteaza aici

Hit me hard !!!!!!!!!

Mesajde N5-Development » Lun Aug 16, 2010 7:57 am

Am lansat http://www.n5-development.ro/
Un pont pt font pls !!
N5-Development

Re: Hit me hard !!!!!!!!!

Mesajde c.horias3 » Lun Aug 16, 2010 12:39 pm

Salut,

1. Sigla se vede pixelata rau la inceput cand este mare, cea ce nu este tocmai placut.
2. Design-ul este unul minimalist (meniul parea interesant, nu stiu de ce ai continuat cu un alt tip de design)
3. Fontul este mult prea mare si grosolan.
4. Scroll-ul de la portofoliu nu functioneaza bine, sa nu mai zic de felul in care arata
5. La un moment dat cand selectezi un proiect din portofoliu se selecteaza 2
6. Chestia aia cu bubuitu cand apare o parte din meniu noua, mie unul nu imi place deloc.
7. Daca nu dai click pe "return to main meniu" SI dai click pe patratele alea care s-au dus pe margine se blcheaza absolut tot site-ul incep si apar toate cele fara sa mai dispara nimic, apar asa unele peste altele.

Dupa parerea mea asta ar trebui sa fie o schita, pentru site-ul propriu-zis mai ai mult de lucru.

O zi buna,
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Lun Aug 16, 2010 5:30 pm

@Horatiu: Nu stiu unde vezi tu ca e pixelat intro-ul acela... la mine nu se vede pixelat dar se cam misca incet din cauza dimensiunii la shine-ul / lens flare-ul respectiv. Ar putea sa fie intr-adevar un pic mai micut intro-ul...

Ce nu-mi place pe langa asta e faptul ca meniul principal e rotit... mereu imi vine sa intorc capul intr-o parte ca sa citesc scrisul calumea ( e cam enervant ). Nu-mi place nici felul in care prezinti informatiile... fontul mi se pare urat si mult prea mare, iar tot frame-ul care contine textul e inestetic. Fontul folosit la textul "Comming soon" e foarte, foarte off track. Mai degraba disable-uiai butonul respectiv decat sa bagi un text atat de imens acolo si care-i total rupt de stilul general al site-ului.

La inceput, era oarecum interesant faptul ca ai incercat sa faci totul mai dinamic / animat / fluid, dar dupa cateva zeci de secunde de navigare, ma cam obosesc efectele... ma deranjeaza faptul ca trebuie sa stau mereu sa termine animatia de bounce-uit la butoanele de meniu pana sa pot sa apas calumea pe una din ele fara sa fac diferite acrobatii si sa incerc sa dau click in timp ce inca se animeaza ( mai ales ca-s pe laptop in momentul acesta si folosesc touchpad-ul ).

Din cate stiu: Showcase si Portfolio ar cam trebui sa aiba acelasi scop... deci nu stiu 100% sigur ce vrei sa pui in Showcase ( presupun ca vrei sa pui diferite experimente... daca asa e, atunci mai bine-l redenumesti; poate in "Laboratory" sau chiar "Experiments", dar Showcase nu e OK cand ai si un buton de Portfolio ).

Pagina Portfolio, ca si stil, e total diferita de restul paginilor si din cauza asta, arata urat... chiar si daca era cumva in stil cu restul paginilor, tot nu cred ca-mi placea din cauza ca scrollbar-ul acela e inestetic, textul folosit la descriere e imens is inestetic iar 3D image rotator-ul arata de parca e copiat dintr-un tutorial.

Sper sa nu te superi pentru faptul ca te-am luat mai tare, dar asta-i parerea mea... din punct de vedere estetic, in parerea mea, este de nota 2 ( in special din cauza ca se vede ca te-ai chinuit un pic sa faci intro-ul acela sa arate cat de cat bine... altfel, nu cred ca era nici de nota 2 )... din punct de vedere al functionalitatii: nota 1... efectele sunt relativ ok la prima vedere ( primele 4-5 secunde ), dar devin obositoare si iritante extrem de repede... nu simt ca site-ul ar fi vrut sa se indrepte catre un anumit stil, e ca si cum ai fi luat efectele care probabil le-ai mai vazut pe alte site-uri si care ti-au placut mult, le-ai aruncat pe toate la un loc si a iesit ce a iesit.

Imi pare rau, dar mai ai de lucrat foarte mult pe partea grafica si pe partea de utilizare / user friendliness.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde N5-Development » Lun Aug 16, 2010 9:10 pm

Stai linistit Barni critica construictiva e binevenita oricand , deasta l-am si postat aici !
Sarumana si Keep' em Coming !!!
N5-Development

Mesajde c.horias3 » Mar Aug 17, 2010 12:04 am

@Biro: Rezolutia moitorului meu este 1680 x 1050 . Iti spun clar ca este pixelat. Oricum spor la munca, asteptam sa vedem imbunatatiri :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde alex » Mar Aug 17, 2010 12:07 am

Da si la mine se vede.
Ati incercat careva sa daiti resize la browser sa vedeti ce sa intampla?
alex

Mesajde alexxcz » Mar Aug 17, 2010 9:21 am

La mine se vede perfect, dar depinde de rezolutie pentru ca tu nu ai specificat scaleMode la stage. Scrie urmatoarele linii pe timeline sau in document class si recompileaza:
Cod: Selectaţi tot
stage.scaleMode = "noScale";
stage.align = "tl";

Ce nu imi place este efectul de bounce la tween-uri, arata prea juvenil. Ar mai fi fontul care arata foarte urat si dupa cum zicea si Horia scrollbar-ul de la portofoliu nu functioneaza deloc cum trebuie.

Tot la portofoliu daca dai de rotita de mouse de prea multe ori dispare caruselul (ar fi bine sa pui niste boundaries).

Daca dai click pe patratelele alea cand ai selectat deja o pagina aceasta nu dispare, ex: dai click pe About apoi pe patratelul de la Contact si ramane si pagina cu About dar si cea cu Contact, iar daca apesi pe toate apar si restul fara sa dispara celelalte.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Resurrected » Joi Noi 18, 2010 10:14 pm

Salut,
La portofoliu am folosit hyper fast scroll-ul de la Logitech...
Nu ai vrea sa stii cum a facut. :)
Bafta!
thinking AS
Resurrected
Administrator

Înapoi la Doresc o critica