site personal - www.amuller.ro

Ai un website la care vrei o critica sau un sfat pentru al imbunatatii posteaza aici

site personal - www.amuller.ro

Mesajde alexmuller » Sâm Noi 14, 2009 8:24 am

Salut,

greu mai gaseste omul un forum flash romanesc. Bine ca totusi exista.
Vreau sa va prezint si eu site-ul meu abia finalizat, astept comentarii constructive.

http://www.amuller.ro

HIT ME!
alexmuller

Re: site personal - www.amuller.ro

Mesajde c.horias3 » Sâm Noi 14, 2009 10:57 am

Salut! Si bine ai venit printre noi! Site-ul tau nu are un design aparte sau alte cgestii care ar putea sa il aduca in top. Pur si simplu este un site de prezentare, care este destul de binefacut, si te felicit pt asta. Un singur lucru am observat, la un moment dat cand ma plimbam prin portofoliul tau, am ajuns ca sa nu mai pot sa ma intorc la site-urile de dinainte, pt ca site-ul pe care il avem deasupra era asa de mare incat nu se mai vedeau cele de dedesupt, a trebuit sa ma mai duc cateva site-uri in fata, pt a putea sa ma duc din nou in spate.

In rest altceva nu am gasit! Spor la Treaba in COntinuare!

Cya
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde alexmuller » Sâm Noi 14, 2009 11:49 am

Salut Horatiu si multumesc pentru comentariu. Intr-adevar am optat pentru un design foarte simplu pentru a lasa lucrarile sa capteze atentia. In rest am vrut sa pot include imagini de orice dimensiune doar editand fisierul xml de configurare. Deocamdata solutia este ca se pot folosi tastele sageti pentru navigare atunci cand unele imagini ies din zona vizibila. Probabil ca trebuie sa arat mai clar in site lucrul asta.

Spor si tie!
alexmuller

Mesajde c.horias3 » Sâm Noi 14, 2009 12:12 pm

Da! Acuma ca mi-ai zis am incercat si am vazut ca se pot folosii si sagetile. Dar cum ai zis si tu, ar trebui sa arati asta pe site, pt ca omul care vine nu are de unde sa stie, si tentatia este sa se lucreze doar cu mouse-ul.

Spor!
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Sâm Noi 14, 2009 12:29 pm

Salut si bine ai venit,

Inainte sa te bombardez cu critici si sfaturi, vreau sa te felicit pentru efortul depus si pentru felul in care arata site-ul in momentul de fata. Acuma, sa revenim la lucrurile serioase:

1) Referitor la "More Info"... Aici, treaba e discutabila: personal, nu ma omor dupa site-urile care imi deschid alte pagini fara sa fiu avertizat intr-un fel sau altul de acest lucru. In parerea mea, era un pic mai simpatica treaba daca faceai un rezumat mic pe care-l afisai tot in site si la finalul rezumatului sa ai un buton de: "More detailed information on LinkedIn"... vazand "LinkedIn", mi-as fi dat seama ca o sa imi deschida o pagina noua daca dau click pe link si nu as mai fi fost "surprins un pic neplacut". Oricum, treaba asta e destul de subiectiva si daca tu consideri ca nu are rost sa mai faci o pagina in flash cu un rezumat, atunci don't worry, lasa treaba asa cum e.

2) Contact-u... E cam "deprecated" ( expirata ) treaba cu myname@yahoo.com si cand dai click iti deschide outlook-u sau thunderbird... As fi preferat un formular simplu in Flash pe care sa-l pot completa rapid si sa-l trimit cu aceeasi viteza ( nu am outlook-u configurat, thunderbird-u inca nu l-am instalat deoarece mi-am formatat calculatorul acum cateva zile... deci daca as vrea sa te contactez, ar trebui sa ma loghez pe contul de Hotmail sau Yahoo sau whatever manual, sa dau alt+tab de cateva ori pana iti copiez adresa < nu toti o retin usor la prima vizualizare > si sa-ti scriu/trimit mesajul... in parerea mea, e destul de "awkward" treaba asta ).

3) Daca nu citeam reply-ul tau dat lui Horia in care ai dezvaluit un feature de care pe bune ca nu m-as fi prins ( navigarea cu sagetile ) atunci probabil m-as fi plans si eu de faptul ca nu pot sa ma intorc la primele pagini. Spre norocul meu ( desi nu m-am prins de navigarea cu sageti ) am descoperit ca daca dau click pe o poza si fac drag in jos sau sus, atunci se misca toata treaba in sus sau jos... deci, teoretic, as fi putut sa ma intorc cumva la primele site-uri... problema e, ca majoritatea oamenilor care vor intra pe site n-o sa aibe experienta cu Flash-u, asta insemnand, ca sunt sanse destul de mari ca sa nu se prinda nici de functionalitatea de drag, nici de sageti... ceea ce-i cam nasol.

Pe langa asta, eu as fi preferat sa vad o lista cu titlurile tuturor proiectelor din portofoliul tau... daca nu o lista, atunci altceva, care imi ofera un "fast overview" si cu ajutorul careia sa fi putut sari la proiectul 23 de exemplu... in momentul de fata, sunt obligat sa astept pana se incarca toate proiectele ( ceea ce nu e chiar o treaba ok ) si sa sar din 3 in 3 proiecte ( in functie de rezolutia monitorului ) sau sa folosesc sagetile si cumva, cumva sa ajung la proiectul pe care-l cautam ( pe care poate vreau sa-i arat unui amic care o sa se cam plictiseasca dupa primele 30 de secunde de dat cu sageata in sus... "stai, mai un pic, mai un pic... aici era pe undeva..." ).

In concluzie la punctul 3): personal, as regandi un pic navigarea, sau macar as mai adauga ceva elemente in plus care sa imi ofere un "fast overview" ( un "fast search" )... chiar as incerca sa gandesc navigarea in asa fel incat sa fie cat se poate de "intuitiva" ( mai ales pentru cei care n-au experienta cu site-uri in Flash si etc. ). Daca nu vrei sau nu ai timp sa regandesti treaba, atunci macar afiseaza un mesaj undeva din care sa-si dea seama oamenii ca "navigarea se poate face cu ajutorul sagetilor de pe tastatura", si treaba cu drag-u ar trebui semnalat cumva... Sper sa nu ma intelegi gresit, imi place cum arata site-ul, imi place ca ai incercat sa faci ceva original, doar ca daca nu scoti elementele esentiale in evidenta atunci o sa pierzi foarte mult "on the long run" din cauza ca multi utilizatori n-o sa stie cum sa navigheze pe pagina sau o sa se plictiseasca de la atata butonat in sus-jos...

4) Vad ca exista un buton de INFO care va contine candva ( sper ) informatii depsre proiectul respectiv. Nu stiu daca te-ai gandit sa pui link-ul catre proiect acolo, dar sper ca te-ai gandit sa lasi undeva si un link. Daca imi permiti un sfat: eu as face un buton asemanator butonului INFO, pe care ar scrie "LINK" ( sau "VISIT" ), buton care o data apasat il va duce pe utilizator pe pagina oficiala al proiectului respectiv. Daca am inteles bine si esti designer... Poate ma insel, dar presupun ca tu vrei sa pui accent pe partea de design in primul rand si poate din cauza asta crezi ca e suficient sa afisezi o simpla poza cu un anumit proiect... Eu sunt de parere ca te-ar ajuta mult daca oamenii ar putea vedea lucrurile "live... in action". Eu cel putin, as fi vrut sa vad si site-urile respective "in action" ( fara sa ma pun sa caut acuma pe Google dupa ele si cine mai stie ce ) si nu doar site-ul, ci si elementele grafice ( pozele de multe ori nu reflecta realitatea si din cauza asta, as fi vrut sa ma conving ca si site-ul arata la fel de bine ca si poza si ca si functioneaza bine ).

Huh... Ok, sper ca nu te-am speriat cu reply-ul meu si nu am fost prea dur... :P Felicitari inca o data pentru efortul depus si multa bafta in continuare. ;)

PS: Inca ceva ce mi-a scapat prima oara: Cand paginile isi fac load si se vede preloader-u, in opinia mea, nu ar trebui sa fie vizibil si butonul de INFO. Acel buton, ar trebui sa apara de abia in momentul in care pagina cu care are de a face e vizibila.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alexmuller » Sâm Noi 14, 2009 1:39 pm

WOW! :)
Multumesc Barna pentru comentariul tau si timpul alocat ;) . Pentru asemenea "user feedback" ar trebui sa platesc.
Trebuie sa-ti dau dreptate la toate cele patru puncte. Adevarul e ca m-am grabit putin cu lansarea site-ului pentru ca sunt in cautare de noi proiecte.

Ma pun pe treaba si revin cu imbunatatirile.
Multumesc inca o data pentru sugestii!

Cu bine
alexmuller

Mesajde Resurrected » Joi Noi 18, 2010 9:54 pm

Salut,
Site-ul arata ok. Trei lucruri:
1. Apasam Up si site-urile tale ieseau din ecran incet, incet. Ar trebui sa opresti deplasarea pana ce se incarca urmatorul site.
2. Cand am facut fereastra mai mica (nu stiu exact cat) More info a facut overlay peste And you are? ...
3. Proiectele se incarca foarte greu... :) Ia-ti un hosting mai bun.
Sper ca nu au fost semnalate problemele astea in primele posturi, le-am citit in fuga. :)
Oricum, nice one.
P.S. Scuze ca sriu dupa un an... :oops:
Bafta!
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde vamapaull » Mie Ian 05, 2011 3:42 pm

Eu tin doar sa te felicit pentru un design simplistic care prinde foarte bine la astfel de prezentari/portfolii ;)
vamapaull
Administrator

Înapoi la Doresc o critica