o visualizare 3d a twitturilor

Ai un website la care vrei o critica sau un sfat pentru al imbunatatii posteaza aici

o visualizare 3d a twitturilor

Mesajde george.profenza » Sâm Sep 12, 2009 11:15 am

salut,

Am lansat un site pentru promovarea evenimentelor Flash On The Beach(#fotb) si London Digital Week(#ldw) folosind twitter. Fiecare personaj are un mesaj pe tema aleasa ( #fotb, #ldw sau alt termen folosind input-ul din stanga ).

Site-ul este online aici: http://www.twigital.co.uk/
george.profenza

Re: o visualizare 3d a twitturilor

Mesajde Barna Biro » Sâm Sep 12, 2009 11:33 am

Really nice ideea, imi place. Doar cateva lucruri ma deranjeaza sau ar putea fi mai nice:

1) Navigarea. Mi se pare un pic shod felul in care merge pasarica aia cu sagetile de la statura... adica e destul de greoi si ciudat sa te misti cu ea.
2) Nu exista nicio lista scurta cu toate tweet-urile? Inteleg ca ideea e ca omul sa se plimbe prin tot orasul cu pasarica aia dar totusi... parca dureaza prea mult. Si oare cum o sa fie navigarea cand o sa existe o gramada de tweet-uri si o sa fie omuleti peste omuleti...

In afara de lucrurile astea doua, eu zic ca e foarte nice. Bravo. 8-)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde george.profenza » Sâm Sep 12, 2009 5:26 pm

Ma bucur ca iti place.

Legat de lucrurile care te deranjeaza:

1. Ai dreptate, e putin ciudata navigarea. Ceva asemanator cu navigarea in jocurile isometrice in loc de ceva asemanator cu o masina ( ce am eu acum ) cred ca ar fi mai bine. Point and click ar merge, dar ar dura mai mult probabil si ar fi mai multe probleme de rezolvat (path finding ) :)
Tu la ce te gandesti ? Ce crezi ca ar merge mai bine ?

2. Ne-am gandit sa facem o chestie care sa fie intre un joc si un visualiser pt. twettet-uri dupa un hashtag. poti foarte simplu sa dai click pe un tag dintr-un twitt si ar trebui sa ti se deschida o pagina cu lista de twitt-uri. Search-ul iti returneaza maxim 20 de rezultate, deci nu vom avea mai mult de 20 de omuleti niciodata.

Merci frumos pt. feedback ! :)
george.profenza

Mesajde Barna Biro » Sâm Sep 12, 2009 6:23 pm

1) Desi treaba cu pathfanding e un pic mai complicat, eu cred ca ar fi cea mai buna solutie. Mai ales ca doriti sa fie un vizualizer-game hybrid. Dar na, aici voi stiti daca aveti suficient timp ca sa implementati ceva algoritmi de pathfinding calumea.

2) Da, am observat ca se poate da click pe tweet, dar eu am alta problema: mi se pare un pic "aiurea" faptul ca nu pot vizualiza toate tweet-urile deodata... Chiar sa vad tweet-urile in ordine cronologica... E ok ca vede omul tweet-ul dar daca acele tweet-uri nu vin in ordine cronologica atunci nu e usor sa legi ideile. Sa spunem ca vreau sa ajungi la un tweet mai vechi ca sa arat ceea ce a scris cineva unui amic... dar nu vrea sa intru pe twitter si sa caut acolo, ci vreau cumva sa navighez la omuletzul cu tweet-ul respectiv din joc.

Ar fi nice daca ar exista astfel de feature-uri dar asta nu inseamna ca n-o sa fie poate un mare succes si asa cum e acuma. Imi plac lucrurile creative dar cu atat mai mult imi plac lucrurile care combina creativitatea cu usability si care ofera un smooth user experience.

PS: Poate puteti adauga "o mini harta" intr-un coltz, unde sa afisati pozitia fiecarui tweet iar cand omul da click pe unu, sa "se teleporteze pasarica" la tweet-ul respectiv ( sau eu stiu ce ... just an idea ). Oricum, e foarte nice si asa doar ca in parerea mea, nu ar strica astfel de "mici feature-uri" care sa faca aplicatia sa fie cat mai navigabila, easy to use si ca oamenii sa ajunga la informatiile dorite repede atunci cand nu vor sa piarda timpul dand din sageti in stanga-dreapta. Sper ca intelegi ce vreau sa spun. :)

Felicitari again. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Doresc o critica