seconds from epoch time TO readable date

Ai un website la care vrei o critica sau un sfat pentru al imbunatatii posteaza aici

Re: seconds from epoch time TO readable date

Mesajde Barna Biro » Dum Oct 25, 2009 10:38 pm

Mda, nu stiam ca era ceva "in-house". Oricum, sunt de parere ca si aceste lucruri "in-house" merita sa fie facute calumea ( sau macar cat de cat calumea ), ca poate maine mai vine cineva si se pierde prin gramada de aplicatii care pentru voi ( restul, "the old guys" ) sunt "clare" si functioneaza "as expected" dar pentru cineva cine acuma vede aplicatia pentru prima oara, o sa fie "a pain in the ass"...

Pe langa asta, sa nu uitam ca si FlashDevelop a inceput ca si un "in-house tool" si uite unde a ajuns ( + alte multe tool-uri )... Bine, sansele ca o aplicatie de convertire secunde-to-date sa ajunga ca si FlashDevelop sunt destul de mici, dar you get the idea...

Eu in general pun mult accent pe detaliu ( asta nu inseamna ca n-o dau si eu in bara de multe ori ), poate sunt si perfectionist dar chiar cred ca daca omul doreste sa devina bun la ceea ce face ( chiar mai mult decat doar "bun" ) atunci aceste detalii "minore" ( "minore" la prima vedere ) sunt extrem de importante... Pana la urma, calitatea unei aplicatii "is in the detail" ( si prin "detail" inteleg toate aspectele... calitatea codului, calitatea elementelor grafice, logica aplicatiei, interfata, felul in care functioneaza diferite elemente din interfatza si etc. )

Sper sa ne lasi si noua un link dupa ce termini aplicatia ;) Multa bafta.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: seconds from epoch time TO readable date

Mesajde forapathy » Dum Oct 25, 2009 11:03 pm

Si eu tin mult la detalii dar intre timp incerc sa aplic alta tactica si anume sa fac aplicatia sa functioneze si pe urma o "machiez".. si din experienta de pana acum e mult mai bine asa ca de multe ori daca nu de fiecare data vine clienti si zice ca mai vrea ceva in plus sau altceva.. si timpu care l-as fi investit in design ar fi fost pierdere.. asa doar timpu de executie e considerat pierdere (desi e bill-uit :D)

Cam asta am facut acum.. am facut functionalitatea rapid cu ce cunostinte aveam, i-am dat un look si salvat.
Acum ca "clientului" nu ii place cum arata si ca mai vrea ceva in plus e alta chestie si e pasul 2.
Improvements. Face lift. Etc.

Intre timp am vazut niste tutoriale pe gotoandlearn.com despre skining componente si o sa fac practica pe aplicatia asta.

Cheers!
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Anterior

Înapoi la Doresc o critica