Stephane Peyron

Treburi care te inspira...

Stephane Peyron

Mesajde sephiroth » Mar Noi 25, 2008 11:29 pm

http://www.stephanepeyron.com

Simplu. Cu un portofoliu extraordinar. Am vazut toate pozele si tot ma minun de ce diversitate avem pe Pamant. Uimitor. :shock:

Va recomand "Wild Open Spaces"(http://www.stephanepeyron.com/#/unVoyageur/3/en).
The truth is out there ...
sephiroth

Re: Stephane Peyron

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 25, 2008 11:37 pm

Mda, cand omu are bani si isi permine sa se plimbe prin lume ( sau e din cauza meseriei )... Foarte nice pozele, desi nu toate-mi plac si nici aparatul cu care au fost facute nu e prea performant... inca o chestie ce nu imi prea place e calitatea pozelor per ansamblu, nu sunt prelucrate, parca-s aruncate pe site direct dupa ce au fost descarcate din aparat. Daca ar fi prelucrat un pic pozele cu Photoshop, ar fi avut alt aer ( mai ales ca aparatul digital nu face poze foarte clare ).

Oricum, e destul de dragutz.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Mie Noi 26, 2008 10:25 am

Mai intai dau cateva note site-ului si apoi ma iau de Biro ;)

Design: 8
Content: 10
User Experience: 3

mai ales ca aparatul digital nu face poze foarte clare

ce ai vrut sa spui? ca nu inteleg....
cum adica nu face poze clare? ce te face sa crezi ca un aparat pe film e mult mai bun decat unul digital?
daca vorbim de claritate eu spun ca te inseli ;)

Pozele din site sunt procesate dar nu in mod extrem
Au fost reglate culorile si treburi de genu....
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mie Noi 26, 2008 1:56 pm

cum adica nu face poze clare? ce te face sa crezi ca un aparat pe film e mult mai bun decat unul digital?
daca vorbim de claritate eu spun ca te insel

Experienta ma face sa vorbesc si "my keen eye for detail"... Am avut ocazia sa incerci si sa lucrez cu aparate de mii si zeci de mii de Euro la o televiziune din Ungaria.

Daca tu zici ca pozele sunt prelucrate, atunci ma corectez, si spun ca sunt extrem de prost prelucrate. Sunt grainy, pline de picatzele, imperfectiuni si sunt incetosate in multe locuri. Focusul e bun, dar calitatea imaginii in parerea mea este destul de praf.

Nu trebuie sa fie toate pozele prelucrate la extrem, dar personal, nu imi place cand o poza e grainy si plin de tot felul de inperfectiuni. Uite, pozele de aici sunt cu adevarat de calitate:

http://interfacelift.com/wallpaper_beta ... /date/any/

Alea da poze, si nu poti sa spui ca-s prelucrate la extrem, compara o poza de acolo cu ce a facut acel tip si o sa intelegi la ce ma refer. Personal imi plac plozele foarte clare, foarte fine si chiar prelucrate la extrem ( dar nu exagerate ). Fiecare cu gusturile lui, dar eu tot zic ca pozele de pe site-ul tipului nu sunt prelucrate... Sunt interesante dar nu sunt prelucrate ci sunt aruncate direct din aparat pe site...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Mie Noi 26, 2008 2:04 pm

Nu stiu... poate ne uitam la site-uri diferite...
Eu vad poze bine facute si bine lucrate
Exemplu care l-ai dat tu nu are legatura cu fotografia... nu vad prea multe fotografii...vad imagini lucrate pe calculator
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mie Noi 26, 2008 2:07 pm

nu vad prea multe fotografii...vad imagini lucrate pe calculator

Mercy, nu ti-am dat link doar la categoria de Photos. Sunt foarte multe fotografii si acolo doar sa ai rabdarea sa te uiti. Nu stiu cum vezi tu pe calculatorul tau, dar pe al meu, pozele tipului arata foarte grainy si destul de naspa. Poate ai nimerit pozele mai reusite dar peste cate am dat eu, au fost toate destul de grainy si aiurea.

Pozele care apar default ca background sunt intr-adevar prelucrate calumea. Dar am dat peste multe care aratau destul de urat. Nu am spus ca absolut totul arata naspa, sunt si poze prelucrate bine, dar in anumite categorii pozele sunt destul de nasoale.

EDIT: mda, se pare ca totusi ai dreptate. Sunt prelucrate ok, am avut eu ghinion sa dau pe o categorie unde pozele aratau super naspa ( alea cu ceva curse sau ce naiba ). Cum spuneai si tu, ca si user experiente e sub orice critica...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde sephiroth » Mie Noi 26, 2008 5:26 pm

Cred ca o parte din vina o am si eu pentru ca am uitat sa spun ca tipul e un aventurier si face filme documentare pe baza expeditiilor sale.

In legatura cu pozele sale, cred ca cele care au mult zgomot sunt facute pe film si apoi scanate (mi s-a intamplat si mie acelasi lucru cand am scanat niste poze de cand eram pici).

Oricum ideea ar fi sa nu apreciem calitatea fotografiei, ci continutul (subiectul) acesteia, acesta fiind si motivul pentru care am recomandat site-ul :ugeek: .
The truth is out there ...
sephiroth

Înapoi la Inspirational