Help!! I need a job!

Oferta si cerere de joburi legate de Flash, Flex sau AIR

Re: Help!! I need a job!

Mesajde alexxcz » Joi Noi 20, 2008 5:13 pm

kappa1975 scrie:...vreau sa fac ce-mi place!

Asta e bine, daca lucrezi doar pt a face bani, fara sa-ti placa te omori singur.

Si
...banii stiu cum arata...
banii sunt frumosi :lol: . Acum serios, daca lucrezi ca "Flash-er" sau ca orice, nu neaparat in domeniu IT, tre sa cunosti valoarea muncii pe care o depui.
Citeste topicu asta sa vezi cam ce parere au cei de aici de munca ca programator viewtopic.php?f=14&t=80&start=0 Si de mn a ras fx.barrett putin :D da apoi mi-am dat seama de ce.
Salutare!
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde vamapaull » Joi Noi 20, 2008 5:18 pm

Poti sa faci ce-ti place
Dar daca vrei sa lucrezi cu flash e cam greu sa gasesti un job bun in romania
Din experienta mea... aici in romania nu conteaza tehnologia in care lucrezi, iar daca lucrezi intr-o companie mai mult de cateva bannere si chestii de genu nu ai sa faci in flash. Daca tu chiar vrei sa lucrezi in romania trebuie sa te astepti la mai multe. Cu parere de rau spun e ca nu faci mare lucru cu flash in romania. Asta pt ca multi nu stiu ce e aia. Majoritatea stiu ca poti sa faci bannere si cateva aplicatii simple.

Ideea e ca FlashDen sau GAF e un inceput.. acolo poti prinde ceva experienta, sa faci si ceva bani cu care sa te poti intretine ;)
vamapaull
Administrator

Mesajde kappa1975 » Joi Noi 20, 2008 5:35 pm

M-am uitat pe GAF. In afara de faptul ca multe proiecte ma depasesc, nu stiu in ce masura ai putea avea incredere sa lucrezi pentru bani atata timp cat lucrezi pentru necunoscuti care oricand iti pot spune "multumesc pentru efort si....cam atat"sau poate nici atat. Oricum ca exercitiu, e bine de intrat pe acolo.
Insa problema mea e alta. Nu am de unde sa stiu cat valoreaza munca mea pentru ca nu m-am gandit pana acum sa o supun aprecierii cuiva. Am cules si eu cate ceva dince am vazut, din ce am gasit si am invatat mai intai sa sa folosesc acele materiale, sa le modific, sa le prelucrez, pe unele chiar sa le refac. Asta poate insemna si plagiat. Ideea este ca am ajuns in faza de a fi familarizat cu programul. Mai departe, nu cred ca pot trece singur. Am cu totul alta pregatire profesionla, fara niciun fel de tangente cu IT-ul, asa ca , sincer ma descurc mai greu singur. Asa ca, nu m-ar deranja sa lucrez in acest domeniu, la inceput , chiar si pe bani putini. Nu salariul este cel care imi lipseste ci faptul ca nu am pe cine sa intreb daca nu-mi iese ceva, ca fac doar ce ma taie capul fara sa am o tinta anume si altele. Mai mult, as fi curios sa vad daca ma pot integra intr-un astfel de colectiv care, initial, te ia la suturi, evident, spre binele tau :D
kappa1975

Mesajde c.horias3 » Joi Noi 20, 2008 5:42 pm

crede-ma intradevar e spre binele tau....si in orice problema , ai, poti posta aici pe forum si unul dintr noi va fi aici sa iti raspunde, bineinteles daca stie ...si treaba cu GAF......ii fac ce vrea omul... ii arat cum este... si daca ii place ii dau Fla. bine-inteles cu o parola pusa pe el...si dupa ce primesti bani ii dai parola si el o deschide.....nu zic ce e cel mai bine asa....insa pt mine a fost bine asa..... :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde kappa1975 » Joi Noi 20, 2008 5:51 pm

uite, de exemplu nu stiu cum sa fac pe site-ul meu buton pentru download. onRelease s deschida fereastra aceea cu open, save.. si vizitatorul sa poata descarca arhive rar, zip sau alte fisiere. Am butonul facut intr-un meniu dar nu stiu ce cod sa scriu. Lucrez in flash 8.
kappa1975

Mesajde tibi » Joi Noi 20, 2008 5:53 pm

Ciudat rau postu asta :) .
kappa1975 daca vrei sa faci ceva fa cum crezi tu mai bine, nu trebuie sa multumesti pe nimeni. Posteaaza si exprimate asa cum crezi tu ca este ok, atat timp cat nu jignesti si nu aberezi din punctul meu de vedere este foarte OK.

Fi asa cum esti tu si nu te schimba pentru nimeni...
tibi
Moderator

Mesajde alexxcz » Joi Noi 20, 2008 6:01 pm

kappa1975 scrie:uite, de exemplu nu stiu cum sa fac pe site-ul meu buton pentru download. onRelease s deschida fereastra aceea cu open, save.. si vizitatorul sa poata descarca arhive rar, zip sau alte fisiere. Am butonul facut intr-un meniu dar nu stiu ce cod sa scriu. Lucrez in flash 8.

Cred ca te referi la File Reference sau ceva de genu. Daca intradevar vrei sa te dezvolti pe domeniul asta ar trebui sa citesti niste carti. Din tutoriale inveti sa faci doar anumite lucruri, cartile te invata cam ce poate programul (mult mai mult decat in tutoriale). Avem si un topic pe aici despre asa ceva viewtopic.php?f=10&t=25 .
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde c.horias3 » Joi Noi 20, 2008 6:06 pm

kappa1975 scrie:uite, de exemplu nu stiu cum sa fac pe site-ul meu buton pentru download. onRelease s deschida fereastra aceea cu open, save.. si vizitatorul sa poata descarca arhive rar, zip sau alte fisiere. Am butonul facut intr-un meniu dar nu stiu ce cod sa scriu. Lucrez in flash 8.

deci in primu rand eu zic ca ai putea sa inveti si as3 este mult mai practic si te va ajuta mai mult
asa acum cum tu lucrezi in as2 codul va fi cam asa
Cod: Selectaţi tot
btn.onRelease = function ()
{
getURL("fisier.zip");
}
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde kappa1975 » Joi Noi 20, 2008 6:24 pm

Multumesc. asta am incercat
Alexxcz am vazut in site-ul lui tibi(http://webesign-flash.ro f. frumos) ceea ce caut. Butonul acela de descarcare a proiectelor. La asta ma refeream
Problema e ca meniul meu contine 3 mv fiecare dintre ele avand in compunere 3btn. Cel de download ar fi al patulea (cel cu sageata pe el care inca nu e configurat ca si buton ci este parte a altui mv. Mi-ar trebui un cod sa pun direct pe buton, chiar daca mai are si alte actions pe el,ci nu pe frame. Daca pun doar
on (release) {
getURL("x.zip")
}
nu cred ca merge
Mai exista altceva in afara de getURL pentru ceea ce imi trebuie?
kappa1975

Mesajde alexxcz » Joi Noi 20, 2008 6:37 pm

Mi-am dat seama ca la proiectele lui te refereai. Si eu tot acolo m-am gandit. Nu stiu exact dar presupun ca e vorba de file reference. Dar nu am incercat niciodata asa ca pot spune prostii acum. Nu am flash si nu pot sa intru sa vad exact ce functie a folosit tibi, poate te ajuta cineva de pe aici care stie.

Salutare!
(John Johnson)
alexxcz

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Joburi