upload

Intrebari generale despre orice legat de flash

Re: upload

Mesajde c.horias3 » Mar Ian 27, 2009 11:28 pm

mda...sorry, sunt treaz de ceva mai multe ore, si se simte oboseala, nu am citit tot,. Mi-a placut treaba cu "Romaneste" :lol:
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Mie Ian 28, 2009 12:05 am

In caz de nu te-ai descurcat pana acuma atunci ma pun sa-ti fac un exemplu simplu in Flex Builder 3.0. Voi comenta si codul sa intelegi cam ce se intampla.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde kappa1975 » Mie Ian 28, 2009 12:11 am

Am inteles si in engleza dar tot n-am gasit raspuns la intrebere asa k incerc sa reformulez:
Se poate administra o parte din continutul unui site in flash fara a se folosi ftp sau modul de administrare (nu iau in calcul nici varianta de upload a proiectului modificat)
Multumesc
kappa1975

Mesajde kappa1975 » Mie Ian 28, 2009 12:16 am

legendknight scrie:sunt free peste tot, uite aici http://get.adobe.com/flashplayer/

Si app, Paul e chiar destul de bland :lol: , sti el de ce :lol: ...

http://get.adobe.com/flashplayer :lol: :lol: :lol: hai k asta-i tareeeeeeeeeee
Cred k nu mai stiu eu sa ma exprim la ora asta :?
kappa1975

Mesajde Barna Biro » Mie Ian 28, 2009 4:31 am

Asa, am revenit... Cum am spus, ti-am facut un exemplu rapid si am si comentat codul in speranta ca o sa-l citesti si intelegi. Voi lasa un link activ pentru cateva zile pe care-l voi sterge mai tarziu sa nu se trezeasca lumea ca face upload aiurea ca sa vada daca chiar merge.

Working Example: Simple File Uploader

Si evident, poti descarca si codul sursa de aici:

SimpleFlexUploader.zip
Simple Flex Uploader
(17.22 KiB) Descărcat de 115 ori

PS: Am adaugat si un "feature" de limitare, fisierul uploadat nu poate depasi 5 MB dar evident, poti schimba asta, sau chiar sa scoti aceasta optiune daca doresti si etc. Am vazut ca in exemplul postat de tine nu lasai ca user-ul sa uploadeze mai multe fisiere si m-am limitat si eu doar la 1 singur fisier ( in caz de vrei un exemplu cu multiple file upload atunci spune... sa vad daca imi fac ceva timp de inca un exemplu... dar oricum, poate fi editat si exemplul de mai sus ca sa suporte multiple uploads ).

Bafta in continuare.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde kappa1975 » Mie Ian 28, 2009 5:43 pm

fx.barrett scrie:Asa, am revenit... Cum am spus, ti-am facut un exemplu rapid si am si comentat codul in speranta ca o sa-l citesti si intelegi. Voi lasa un link activ pentru cateva zile pe care-l voi sterge mai tarziu sa nu se trezeasca lumea ca face upload aiurea ca sa vada daca chiar merge.

Working Example: Simple File Uploader

Si evident, poti descarca si codul sursa de aici:

SimpleFlexUploader.zip

PS: Am adaugat si un "feature" de limitare, fisierul uploadat nu poate depasi 5 MB dar evident, poti schimba asta, sau chiar sa scoti aceasta optiune daca doresti si etc. Am vazut ca in exemplul postat de tine nu lasai ca user-ul sa uploadeze mai multe fisiere si m-am limitat si eu doar la 1 singur fisier ( in caz de vrei un exemplu cu multiple file upload atunci spune... sa vad daca imi fac ceva timp de inca un exemplu... dar oricum, poate fi editat si exemplul de mai sus ca sa suporte multiple uploads ).

Bafta in continuare.

Multumesc. Am descarcat fisierul dar, din pacate, nu-l pot folosi.
Nu pot sa deschid nimic din el.
kappa1975

Mesajde Barna Biro » Mie Ian 28, 2009 5:45 pm

Adica nu poti dezpacheta arhiva sau nu stii ce sa faci cu fisierele din arhiva ? In caz de nu stii ce sa faci cu ele atunci cred ca e vina mea deoarece am observat de abia acum cateva ore ca treaba facuta de tine era in Flash si tutorialul catre care ai lasat un link ( pe care n-am dat click atunci ) se referea tot la Flash.

Eu am creat aplicatia in Flex Builder 3.0 deci ai nevoie de Flex Builder 3.0 ca sa poti sa vizualizezi fisierele sursa... In caz de harba nu ai ce-i Flex Builder atunci cred ca e mai bine daca o lasi balta... O sa incerc sa ma uit peste tutorialul acela sa vad ce face tipu respectiv acolo si sa vad daca te pot ajuta cu ceva...

OFF TOPIC: Flash-u e cred ca cea mai proasta "unealta" pentru aplicatii de acest gen dar e adevarat ca sunt destul de multi oameni care tot aleg Flash pentru asa ceva ( ceea ce personal mi se pare stupid, dar na... fiecare cu ce-i place... ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mie Ian 28, 2009 5:54 pm

O chestie ce am observat acuma in codul postat de tine:

Cod: Selectaţi tot
fileRef.upload("http://nisaconstruct.it1.ro/uploads");

Intre paranteze trebuie sa specifici calea catre fisierul .php care se va ocupa de procesult de Upload. Tu nu ai specificat calea catre un fisier ci catre un folder ceea ce nu e ok. Incearca sa schimbi calea si sa bagi calea corecta catre fisierul tau PHP si vezi atunci ce erori iti da.

Si inca ceva, cand dai calea catre fisier atunci nu folosi url-u complet ( pentru ca te mai trezesti din greseala ca iti trebuie si un Crossdomain Policy file ca sa-l poti accesa )... Foloseste si tu de ex: "whatever/files/php/your.php" adica fisierul your.php e intr-un folder numit "php", acel folder e intr-un alt forlder numit "files" si acest folder este intr-un alt folder numit "whatever" iar folderul "whatever" e in acelasi root cu .swf-ul tau.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde kappa1975 » Mie Ian 28, 2009 6:05 pm

Am gasit
www.flash_db.com/Tutorials/upload/
Oricum, multumesc pentru ajutor
kappa1975

Mesajde kappa1975 » Mie Ian 28, 2009 6:08 pm

fx.barrett scrie:O chestie ce am observat acuma in codul postat de tine:

Cod: Selectaţi tot
fileRef.upload("http://nisaconstruct.it1.ro/uploads");

Intre paranteze trebuie sa specifici calea catre fisierul .php care se va ocupa de procesult de Upload. Tu nu ai specificat calea catre un fisier ci catre un folder ceea ce nu e ok. Incearca sa schimbi calea si sa bagi calea corecta catre fisierul tau PHP si vezi atunci ce erori iti da.

Si inca ceva, cand dai calea catre fisier atunci nu folosi url-u complet ( pentru ca te mai trezesti din greseala ca iti trebuie si un Crossdomain Policy file ca sa-l poti accesa )... Foloseste si tu de ex: "whatever/files/php/your.php" adica fisierul your.php e intr-un folder numit "php", acel folder e intr-un alt forlder numit "files" si acest folder este intr-un alt folder numit "whatever" iar folderul "whatever" e in acelasi root cu .swf-ul tau.

k
o sa incerc asta
kappa1975

Anterior

Înapoi la Intrebari generale