Soket ???

Intrebari generale despre orice legat de flash

Soket ???

Mesajde tibi » Lun Ian 12, 2009 4:24 pm

A lucrat careva cu calsa Socket?

Incerc sa fac un soket server in php insa nu inteleg de ce nu vrea sa merga, partea de flash nu e complicata insa partea de php este foare confuza, si ce citesc eu este un exemplu local pe windows, trebuie instalate un milion de .dll 'uri si alte minuni ca pana la urma sa faci teste local :) .

Daca stiti ceva resurse pentru as 3.0 cu soketuri in php va rog postati niste limkuri.
tibi
Moderator

Re: Soket ???

Mesajde Barna Biro » Lun Ian 12, 2009 4:50 pm

http://www.kilometer0.com/socket_server.php
http://flexcomps.wordpress.com/2008/06/ ... rt-tester/

Sau cauti in ActionScript 3.0 Cookbook pentru ca ai si acolo un capitol pe Sokets. Oricum, daca vrei sa scrii un server care sa iti permite lucru cu Soket-uri atunci PHP e cea mai proasta alegere... Mai bine incerci Phyton sau Haxe sau orice altceva, mai putin PHP.

PS: daca zici ca partea de Soket-uri o stii pe AS 3.0 si ai probleme cu serveru, atunci mai bine cauta ceva documentatie pe PHP sau pe ce vrei unde te invatza cum sa iti scrii propriul server ( lasa AS 3.0 deoparte pentru ca n-o sa gasesti tutoriale care fac si-si ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde tibi » Lun Ian 12, 2009 5:12 pm

Pai problma e cu php nu cu as 3.0, acolo apare problema pentru ca e foarte confuz ce se intampla, plus ca trebuie sa fie configurat serverul php cu mai multe chestii daca nu apar probleme. Nu trebe sa stii cod , trebe sa stii cam multe despre servereul care creaza soketul si in php nu mai intelegi carei server si carei soket, e varza.
tibi
Moderator

Mesajde Barna Biro » Lun Ian 12, 2009 5:23 pm

Dar tu ce vrei sa faci ? Sa nu-mi spui ca te-ai apucat sa faci jocuri Multiplayer in Flash...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde tibi » Lun Ian 12, 2009 5:39 pm

Pai incep sa ma cam gandesc si la astea. Acum vroiam sa fac un chat.
Am facut un chat cu baze de date da nu e aceeasi chestie.
tibi
Moderator

Mesajde Barna Biro » Lun Ian 12, 2009 5:47 pm

tibi scrie:Pai incep sa ma cam gandesc si la astea. Acum vroiam sa fac un chat.
Am facut un chat cu baze de date da nu e aceeasi chestie.

Mai bine experimenteaza cu AMFPHP inainte sa te arunci in Soket-uri. Fa un chat cu AMFPHP si vezi dupa aceea cum merge treaba si cu soket-uri.

EDIT: si eu am vrut sa ma pun saptamana asta candva sa fac o aplicatie Chat doar ca eu o sa folosesc Cocomo. http://labs.adobe.com/technologies/cocomo/ Are cam tot de ce ai putea avea nevoie.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde tibi » Lun Ian 12, 2009 6:15 pm

Foarte interesant. Luna viitoare o sa ma apuc de flex si atunci o sa mai studiez si treaba aia.
In legatura cu amfphp am lucrat si cu el. mi se pare ok.
tibi
Moderator

Mesajde Resurrected » Mie Ian 14, 2009 12:53 pm

Salut,
Eu am lucrat cu socket-uri in AS 2.0 si aveam un server facut in Java SE. Era vorba de o aplicatie de chat.
In AS 3.0 nu am lucrat cu Socket-uri ... poti pleca de la ( http://devzone.zend.com/article/1086-Wr ... ers-in-PHP ) a scrie si rula corect un socket server in PHP cum zicea si fx.barrett ;) Partea de AS e o gluma :) .. cel putin initial.
Bafta!
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde tibi » Mie Ian 14, 2009 2:21 pm

Da am citit articolul insa nu stiu cum sa dau de "CLI (Command Line Interface)" , daca rulez scriptul in browser ceva nu e in regula, face conexiunea o singura data dupa care inchide conexiunea, serverul ruleaza in safe mode si soketul este inchis imediat ce este creat ,adica linia asta de cod nu merge "set_time_limit (0); ", cred ca de acolo si problema.
Pentru moment am lasato balta ;)

Resurrected scrie:Salut,
Eu am lucrat cu socket-uri in AS 2.0 si aveam un server facut in Java SE. Era vorba de o aplicatie de chat.
In AS 3.0 nu am lucrat cu Socket-uri ... poti pleca de la ( http://devzone.zend.com/article/1086-Wr ... ers-in-PHP ) a scrie si rula corect un socket server in PHP cum zicea si fx.barrett ;) Partea de AS e o gluma :) .. cel putin initial.
Bafta!
tibi
Moderator

Înapoi la Intrebari generale