About Poser

Intrebari generale despre orice legat de flash

About Poser

Mesajde alex » Joi Ian 08, 2009 9:55 pm

Foloseste careva dintrei voi Poser?
Daca da...?!
Ce versiune imi recomandati si aratati`mi si mie ceva chestii facute de voi, daca vrei numai :P
TNX! ;)

Sper sa nu fie in afara forumului subiectu. Nu este un produs creat de Adobe dar se poate folosi in Flash sau alte programe Adobe. :P
alex

Re: About Poser

Mesajde Barna Biro » Joi Ian 08, 2009 10:00 pm

Daca vrei 3D atunci poti incerca si Swift 3D, dar daca vrei calitate cu adevarat atunci mai bine te apuci de Maya sau de Max. Evident, problema e ca si Maya si Max necesita multa multa multa munca si nervi. Nu am folosit niciodata Poser dar din cate am vazut, nu e nush ce... evident, daca se chinuie omu, poate face si in Poser ceva chestii destul de nice, dar nu stiu daca merita efortul...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alex » Joi Ian 08, 2009 10:09 pm

fx.barrett scrie:Daca vrei 3D atunci poti incerca si Swift 3D, dar daca vrei calitate cu adevarat atunci mai bine te apuci de Maya sau de Max. Evident, problema e ca si Maya si Max necesita multa multa multa munca si nervi. Nu am folosit niciodata Poser dar din cate am vazut, nu e nush ce... evident, daca se chinuie omu, poate face si in Poser ceva chestii destul de nice, dar nu stiu daca merita efortul...

Vroiam dar sa experimentez si eu ceva(for fun) cand o sa fiu zeu in AS 3.0 si in ce mai vreau eu...
Atunci o sa ma incerc mai multe programe acuma diabia am timp pentru AS 3.0 :cry: .
Ms pentru sfaturi.
alex

Mesajde Barna Biro » Joi Ian 08, 2009 10:14 pm

Ehh, dak asa sta treaba... era sa uit complet de cred ca cel mai utilizat si de viitor "lucru" cu care ai putea sa experimentezi si in acelasi timp sa invezi AS 3.0 : Papervision3D ... E si 3D, poti face si lucruri foarte complexe cu el, bine, ca si calitate nu concureaza cu Max sau Maya dar nu asta-i ideea... si in acelasi timp invetzi si AS 3.0, e caz de "win-win".

Acuma, it's all up to you... Eu daca as avea chef de experimentat cu 3D, as alege PaperVision3D sau o atla tehnologie 3D pentru Flash / Flex, de ex: Away sau Sandy.

Have fun. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde youniq » Mar Ian 20, 2009 2:34 pm

E foarte fain Poser 7.

Poti face studiu de desen cu el, iti pui caracterul in pozitia pe care o vrei, faci render cu sketch si bagi mare cu tableta grafica.

Pe langa desen poti face si animatii, pe care le poti importa in flash (daca vrei).
youniq

Mesajde vamapaull » Mar Ian 20, 2009 8:33 pm

Pentru cei care nu stiu ce e Poser... puteti vedea tutorialul asta:
http://www.gotoandlearn.com/play?id=47

L-am folosit si eu putin... asa pt experimentare... si mi se pare ok. E interesant ca ai tot felu de animatii predefinite.
vamapaull
Administrator

Mesajde radu4iasi » Joi Feb 12, 2009 1:46 am

Papervision3D ... E si 3D, poti face si lucruri foarte complexe cu el, bine, ca si calitate nu concureaza cu Max sau Maya

sry.. dar ce legaturaa are PVP 3D cu Maya ca sa se compare :D ? unu e mediu de accesare a unor clase din flash(si clase propii), iar celalalt e mediu 3D

despre poser 7.. l-am folosit. e destul de bine facut si te ajuta mult daca ai de-a face cu schelete.. structuri umane.. mimica fetei.. etc
radu4iasi

Mesajde Barna Biro » Joi Feb 12, 2009 11:59 am

sry.. dar ce legaturaa are PVP 3D cu Maya ca sa se compare :D ? unu e mediu de accesare a unor clase din flash(si clase propii), iar celalalt e mediu 3D

Poate pentru ca ambele se bazeaza pe engine-uri 3D si cam au acelasi scop, nu ? Adica crearea unei spatii virtuale 3D interactive sau nu. Intr-adevar, Maya e un IDE dar eu zic ca atunci cand spunea omu de Maya, MAX sau eu mai stiu ce, se refera la felul in care se comporta lucrurile in acel engine si nu la IDE-u propriu-zis.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Intrebari generale