Oferiti sursa .fla gratis sau cereti suplimentar pentru ea?

Intrebari generale despre orice legat de flash

Oferiti sursa .fla gratis sau cereti suplimentar pentru ea?

Mesajde florinursu » Mar Mar 20, 2012 11:26 am

M-am lovit de urmatoarea problema: un client mi-a cerut sursa .fla odata cu proiectul final, desi nu discutasem asta initial. Ar trebui sa i-o dau inclusa in pachetul initial sau sa-i cer sa plateasca suplimentar?

Voi cum procedati? Am observat ca in afara se cam plateste pentru sursa, pana inca o data pretul pentru proiect.
florinursu

Re: Oferiti sursa .fla gratis sau cereti suplimentar pentru

Mesajde Barna Biro » Mar Mar 20, 2012 8:00 pm

Salutari si bine ai venit!

Treaba depinde de tine... Daca crezi ca merita sa ceri bani in plus pentru .fla ( surse ) atunci e normal sa ii ceri, mai ales ca nu v-ati inteles de la inceput ca vei da si sursele odata cu finalizarea proiectului. Eu nu am mai freelancer-uit de ceva ani buni dar dadeam mereu sursele... Nu de alta, dar daca ai dezvoltat o relatie destul de Ok cu acel client atunci e posibil sa te contacteze si pentru viitoare modificari sau proiecte. Iar daca nu mai vrei sa auzi de la el niciodata ( mai ales daca insista sa primeasca sursele ) si ai fost deja platit, atunci nu-i dai sursele si that's it... DAR daca omul chiar vrea, poate decompila cat de cat .swf-ul tau si sa vada ce ai pe acolo. El probabil spera sa poata sa faca modificari singur fara ca pe viitor sa fie nevoit sa te contacteze / plateasca... Dar cum spunea, de multe ori, chiar daca au sursele nu o sa fie capabili sa faca modificari si tot vor apela la tine.

Chiar depinde complet de tine daca ii dai sau nu sursele ( ba pe gratis, ba pe bani daca vezi ca ar fi dispus sa plateasca in plus pentru ele ). Stai linistit ca nici pe afara nu plateste mai nimeni cat a dat pe proiect doar pentru surse ( e altceva ca unii cer mult pentru surse, dar asta nu inseamna ca si gasesc mereu "fraieri" care sa le si dea banii - mai ales daca proiectul nu e tare complex - sau chiar sa lucreze cu ei de la bun inceput ). In general suma initial stabilita include si sursele ( mai ales daca proiectul e macar de o complexitate medie - altfel nu prea ai cum sa te astepti sa fi platit "cu sacul de bani" pentru surse ).

Cheers!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde florinursu » Mie Mar 21, 2012 2:00 pm

Merci de raspuns, a fost la obiect.
florinursu

Mesajde vamapaull » Lun Mar 26, 2012 12:28 pm

Poti sa dai sursa fara probleme. Cred ca este doar o metoda de precautie pentru el. In caz de tu ca si programator/designer nu ii mai raspunzi la mesaje pe viitor, el are posibilitatea sa dezvolta in continuare proiectul cu alt programator/designer.

De cele mai multe ori, daca ai o relatie buna cu clientul, poti sa fii convins ca pe viitor o sa te contacteze tot pe tine in caz de vrea modificari.

Parerea mea este ca nu trebuie sa te complici prea mult. Poti sa ii dau FLA-ul.
Oricum, in final ramane decizia ta.
vamapaull
Administrator

Mesajde teodor98 » Joi Feb 07, 2013 10:29 pm

eu cred ca chiestile astea trebuia lamurite inainte de a face proiectul , dar nu vad ceva rau in a da sursa
teodor98

Înapoi la Intrebari generale