linkuri pe imaginile din galeria foto

Intrebari generale despre orice legat de flash

linkuri pe imaginile din galeria foto

Mesajde catalinm75 » Sâm Feb 11, 2012 11:29 pm

Salut!

Am de facut o galerie foto in flsh. Pana aici nimic complicat. Sunt numai 6 foto care se succed la un anumit interval de timp.

Trebuie sa pun link pe fiecare dintre ele catre anumite pagini ale siteului. Efectiv, nu ma descurc si putin ajutor mi-ar prinde bine!
catalinm75

Re: linkuri pe imaginile din galeria foto

Mesajde Barna Biro » Dum Feb 12, 2012 11:03 am

Salut,

Pai daca zici ca ai rezolvat deja afisarea pozelor atunci aproape ca esti gata... Atunci cand afisezi poza, doar trebuie sa te inscrii la evenimentul MouseEvent.CLICK pe poza respectiva ( inscrierea o faci cu metoda addEventListener(); ) si in handler-ul listener-ului navighezi la ce pagina doresti ( chemand metoda navigateToURL(); ).

Bafta in continuare ;)

PS: Am presupus ca folosesti ActionScript 3.0 dar in cazul in care folosesti 2.0 atunci ideea de mai sus ramane valabila doar ca trebuie sa navighezi cu getURL(); la pagina dorita atunci cand onPress(); de exemplu este trigger-uit pe poza apasata. Doar google-uie un pic dupa numele metodelor amintite mai sus si o sa gasesti destul de multe exemple care iti arata cum sa tratezi ( sau cum sa te inscrii la ) evenimente de press / click pe diferite obiecte interactive.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde catalinm75 » Dum Feb 12, 2012 10:16 pm

Incerc acum si-ti zic ce-a iesit!
catalinm75

Mesajde Barna Biro » Dum Feb 12, 2012 11:46 pm

Cod: Selectaţi tot
addEventListener(MouseEvent.CLICK, handlePhotoClicked);

function handlePhotoClicked(e:MouseEvent):void {
    navigateToURL(new URLRequest("http://www.mysite.ro"));
}

Cele de mai sus presupun ca ai codul acesta in interiorul obiectului ( pozei ) care vrei sa faca ceva click. In cazul in care nu este in interiorul pozei, va trebui sa specifici calea corecta catre poza ta ( ex ceva de genu: container1.altMovieClip3.photo.addEventListener(MouseEvent.CLICK, handlePhotoClicked); ). Vad ca iti lipsesc niste cunostinte de baza destul de importante... Te stafuiesc sa vezi thread-ul cu "carti care merita sa fie citite" si sa incerci sa te pui sa inveti bazele deoarece altfel nu o sa reusesti sa faci prea multe cu aceasta tehnologie.

PS: nu da nume la variabile sau functii care ar putea fi "rezervate" ca si posibile comenzi... De ex getURL este oarecum un cuvant rezervat ( din ActionScript 2.0 ) si e indicat sa nu iti numesti lucrurile asa.

PPS: scuze dar ti-am sters din greseala reply-ul anterior ( oboseala ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde catalinm75 » Lun Feb 13, 2012 12:23 am

Da, e drept ca imi lipsesc notiuni de baza destul de multe si de cuprinzatoare. sa stii ca am incercat codul tau si nu merge. Altfel vorbind, nu ma indoiesc ca ai scris corect.
Uite cum fac eu, tu iti vei da seama ce este gresit in toata povestea mea:

Am facut un folder numit "site".

In acest folder se gasesc si fotografiile si fisierele de tip .swf; .fla; .html ( totul este integrat pe o platforma html simpla...).

Ei, uite cum fac restul: import poza in scena pe care o creez cu binecunoscuta comanda de tastatura Control+R, in scena pe care am dimensionat-o cum mi-a trebuit mie. Din timeline reglez cat vreau eu sa le afisez. Ele, la fiecare 100 de framuri se schimba, imi arata alta poza. Treaba asta am reusit-o.

Ca sa pun codul trimis de tine (pentru care iti multumesc inca o data) apas F9 si mi se deschide o fereastra in flash in care pot sa scriu liniile de cod trimise de tine.

Am facut corect ce am facut? Eu cred ca nu, de vreme ce lucrurile nu merg.

Fac apel la intelegerea ta, sa ma mai ghidezi putin. Mentionez ca folosesc Flash CS4.

Cu respect, Catalin
catalinm75

Mesajde Barna Biro » Lun Feb 13, 2012 3:14 pm

Cred ca stiu ce gresesti dar mi-e cam greu sa explic in cuvinte treaba... Ar fi ideal daca ai putea sa uploadezi sursa ( .fla-ul ) si voi incerca sa ma uit candva peste fisier si iti fac modificarile. Trebuie sa te pui neaparat la punct cu bazele, altfel asa cum ziceam, nu o sa faci multe ( mai nimica ) cu aceasta tehnologie...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde catalinm75 » Lun Feb 13, 2012 8:34 pm

Uite , ai atasat documentul .fla.

Iti promit ca ma apuc si invat!

Cu respect, Catalin
Fişiere ataşate
mitek.fla
Aici e "docomentul".
(720 KiB) Descărcat de 203 ori
catalinm75

Mesajde Barna Biro » Mar Feb 14, 2012 2:36 pm

catalinm75 scrie:Uite , ai atasat documentul .fla.

Iti promit ca ma apuc si invat!

Cu respect, Catalin

Poti uploada te rog fisierul din nou dar exportat pentru Flash CS3 de aceasta data? Nu am folosit IDE-ul de Flash de mai bine de 3 ani si se pare ca singura versiune la care am acces ( nu pe un calculator de al meu ) este Flash CS3.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde catalinm75 » Mar Feb 14, 2012 7:39 pm

ok....numai ca trebuie sa ma astepti putin.
catalinm75

Înapoi la Intrebari generale