Flash'ul va murii!!!

Intrebari generale despre orice legat de flash

Flash'ul va murii!!!

Mesajde tibi » Joi Oct 02, 2008 1:12 pm

Imi cer scuze pentru subiect dar astept niste pareri de la voi.
Din ce in ce mai des vad pe forumuri dicutii legate de FLASH vs SILVERLIGHT. Foarte multi dveloperi spun ca in cativa ani flashul va pierde teren si in cele din urma va diparea complet.
Eu sincer sa fiu ce am vazut pe websiteul microsoft mi sa parut o tampenie de program care functioneaza cu C# , JavaScript si XML.
Daca trebuie JavaScript inseamna ca programul e o mare tampenie, am citit doua cariti de JS si e un limbaj oribil .
Daca aveti ceva linkuri, exemple pe tema asta postatile aici.
tibi
Moderator

Re: Flash'ul va murii!!!

Mesajde Barna Biro » Joi Oct 02, 2008 2:40 pm

Luand in considerare ca este vorba de Microsoft, totul este posibil... Daca nu ei, atunci cine ar mai avea banii necesari pentru a "cumpara terenul" de sub Flash ( si evident, si motivul pentru a face asa ceva ) ?

Oricum, filozofic vorbind "everything will once come to an end"... In parerea mea, disparitia Flash-ului e un eveniment inevitabil... Intrebarea e alta: oare apucam noi sa traim momentul cand Flash dispare complet ? Eu cred ca nu... Si daca pierde enorm de mult teren in urmatorii 20-30 de ani, tot vor mai exista companii care lucreaza cu Flash deci nu vom murii cu totii de foame daca chiar nu va mai fi asa de cautat...

Depinde si cine ce intelege fiecare om prin cuvantul "dispare"... Sa ne reamintim ca programul initial se numea "Splash" si de acolo a evoluat si in timp a devenit aproape complet diferit fata de conceptul initial... Poate in vreo 10 ani, cei de la Adobe ( sau cineva va detine drepturile Flash-ului ) vor decide ca este o miscare buna ( de marketing ) sa redenumeasca programul din Flash in altceva... deci "Flash a disparut", dar continua sa existe sub alta forma si poate cu alte scopuri ( si poate pana atunci si Flash o sa foloseasca C# si nu ActionScript, sau cine stie ce limbaj )...

In parerea mea, oamenii care vin cu astfel de afirmatii sau sunt incuiati sau sunt asa de obsedati de un anumit soft incat il considera "THE ULTIMATE BEST" ( ceea ce pana la urma tot duce la: "incuiati" ). Pentru mine nu conteaza daca e Flash, Splash, Mlesh, Blesh sau cum vrei sa-i spui, conteaza sa-mi placa ceea ce fac... si pana la urma, sa fi developer inseamna sa si stii sa te adaptezi... nu limbajul in care scrii cod conteaza, ci conteaza faptul ca intelegi cum functioneaza lucrurile si ai cunostiintele necesare ca sa te descurci in orice alt limbaj datorita experientei tale precedente si capitatii tale de a invata... eu nu am nicio problema nici cu C# si nici cu C++ si nici cu Java si cu nimica, toate sunt limbaje de programare care servesc acelasi scop ( adica: de a rezolva probleme ), doar ca folosesc diferite tehnici pentru a-si atinge scopul...

Daca Silverlight o sa fie mai popular si mai bine platit decat Flash ( sau macar la fel de bine platit ), atunci nu vad de ce nu m-as pune sa invat ceva C# si sa continui sa fac site-uri bazate pe aceleasi principii ca si cele care erau facute in Flash doar ca folosind un alt limbaj... chiar nu am nicio problema cu asta...

Problema e alta: oare cati oameni sunt capabil sa se adapteze situatiilor noi ? Oare cati o sa fie capabili sa-si lase ego-ul si sa invete un limbaj pentru binele lor... E ca si cum ai spune ca "bleh, mie nu-mi place salata de rosii..." dar daca nu ai mancat in viata ta o roshie atunci cum poti sa faci astfel de afirmatii ? Pana nu incearca omul, sa nici nu comenteze aiurea...

Eu asa vad viitorul. :ugeek:
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Joi Oct 02, 2008 7:29 pm

foarte adevarat ce ai spus fx.barrett....si cred ca si eu as face la fel...daca cumva flashul va scadea ..iar silverlight-ul va creste considerabil nu vad de ce nu m-as pune sa invat C#.....Dar eu nu cred ca nu se va intampla asta...sau daca se va intampla probabil ca noi vom fi batrani :D
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Resurrected » Vin Oct 03, 2008 5:15 pm

Nimic nu se pierde. Totul se transforma.
Numai bine! ;)
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde sephiroth » Dum Noi 02, 2008 8:36 pm

fx.barrett scrie:Daca nu ei, atunci cine ar mai avea banii necesari pentru a "cumpara terenul" de sub Flash ( si evident, si motivul pentru a face asa ceva ) ?

Probabil Google ;)
The truth is out there ...
sephiroth

Mesajde Barna Biro » Dum Noi 02, 2008 8:44 pm

Ce motiv ar avea Google ? Din cate stiu n-au lansat niciun soft care ar avea ceva de a face cu web development-ul... Si nici nu par baietii de la Google prea interesati in web development. Da, bani ar avea, dar care ar fi motivul pentru care ar arunca atatia bani pe ceva ce nu-i deranjeaza si nici nu-i influentzeaza ?

Bani ar avea si altii, dar nu cred ca exista o firma care sa dea bani aiurea si fara motiv pe asa ceva.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Barna Biro » Lun Dec 29, 2008 3:43 am

Da, stiu ca e tarziu... dar surf-uiam pe net, cautand ceva ce sa ma ajute sa rezolv o problema ( legata de C# ) si nu stiu cum am ajuns pe site-ul de Silverlight dar am ajuns cumva acolo... si na, ce am facut, m-am pus sa citesc, sa vad ce se mai intampla si ce a mai facut lumea cu Silverlight...

E adevarat ca majoritatea exemplelor din Showroom sunt destul de praf ( din punct de vedere estetic ) dar sa nu uitam ca "nu unealta conteaza ci omul care o foloseste". Unde vreau sa ajut cu asta: doar ca majoritatea developerilor care experimenteaza cu Silverlight sunt pamant pe design, asta nu inseamna ca tehnologia e naspa sau ca acele exemple sunt naspa din cauza tehnologiei... un exemplu EXTREM, EXTREM de bun, care ilustreaza foarte bine ce poate Silverlight, este acest site:

http://www.d2bnetwork.com/

Daca nu a-ti da right click sau nu as fi postat acest site in acest topic, nu cred ca v-ati fi dat seama ca e Silverlight si nu Flash... Sincer, nici eu nu m-as fi prins prea repede daca nu stiam dinainte pe ce am dat click... IMHO, nu e cu nimica mai naspa decat site-urile Flash, chiar e mai bun decat foarte multe site-uri facute in Flash.

Eu zic ca nu are rost sa ne facem griji, e clar ca Silverlight are potential si cu ceva efort chiar se poate ridica la nivelul Flashului. Inca e la inceput si n-are de unde sa "mance atata teren", dar sunt destui oameni capabili in lumea asta si in timp, daca o sa tot apara site-uri ca si cel postat de mine, eu spun ca o sa fie o batalie destul de serioasa intre Flash si Silverlight... inca ambele tehnologii au probleme cu SEO ( Silverlight sta totusi un pic mai bine ) si cred ca tehnlogia care rezolva prima oara aceasta problema ( dar calumea, nu cu N workaround-uri de rahat ) va prinde foarte mult teren.

Nu se stie niciodata ce ne pregateste viitorul...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alex » Lun Dec 29, 2008 11:45 am

Sa speram ca Flasu rezolva primu problemele cu SEO si mai face el 2 3 chestii si sa se dea Silverlight batut...:))
Ar fi un gest frumos zic eu:))
alex

Mesajde addy23 » Lun Dec 29, 2008 12:55 pm

eu am intrat pe site`u ala si nu vad nimic special, decat ca pot downloada programu:D. Tre sa fac ceva anume sa vad site`ul?
addy23

Mesajde tibi » Lun Dec 29, 2008 1:01 pm

Da e ok siteul insa nu cred ca are vreo sansa in mometul de fata silverlightul, pana si siteul ala are aer de soft nu situ de ce. Ziceai ca e mai bun ca multe siteuri flash, uitate pe thefwa la ultimele siteuri si fa o caomparatie :) . Eu chair nu sunt ingrijorat deloc, eram candva si chiar daca ar fi sa se intemple daca stii as 3.0 bine si OOP se poate trece si pe silverlight nui nici un bai cu toate ca am vazut niste tutoriale pt. niste butoane , si au scris cod in C# si Javascript de mama scarbit pentru un rolover, nu prea vad cum ar putea castiga,programul a avut un concept gresit de la inceput.
Am mai discutat de SEO is sunt solutii foarte multe.
Apropo de SEO va iesii insfarsit o carte de la O'Reilly despre flash si SEO.
http://oreilly.com/catalog/9780596157272/
tibi
Moderator

Următorul

Înapoi la Intrebari generale