Drag and drop audio playlist

Intrebari generale despre orice legat de flash

Drag and drop audio playlist

Mesajde bocco » Dum Ian 30, 2011 3:28 pm

Salut am si eu o intrebare: am un player audio in flash si vreu ca in aplicatie sa existe un spatiu prin intermediul caruia sa pot adauga prin drag and drop o melodie de pe calculator. Mai pe scurt in momentul in care am un fisier deasupra acelui spatiu cumva sa citesc path-ul fisierului respectiv. Presupun ca toata treaba se face cu javascript, dar nu am gasit nici un script de genul...ms
bocco

Re: Drag and drop audio playlist

Mesajde vamapaull » Mie Feb 02, 2011 12:23 am

Toata chestia asta trebuie sa functioneze in browser ?
vamapaull
Administrator

Mesajde bocco » Mie Feb 02, 2011 1:10 am

Da ... o chestie de genul https://docs.google.com/DocAction?action=updoc&hl=en...si scuze, cred ca nu am postat la categoria potrivita.
bocco

Mesajde vamapaull » Mie Feb 02, 2011 2:04 am

Un simplu google search m-a dus aici:
http://ajaxian.com/archives/drag-and-dr ... -the-specs
vamapaull
Administrator

Mesajde bocco » Mie Feb 02, 2011 6:03 pm

Mda :oops: ... si eu cautasem mai demult si din cate imi amintesc nu gasisem mai nimic de asta am postat. Credeam ca a mai lucrat cineva de pe aici cu scripturi de genul si stie mai bine cum sta treaba...oricum ms:)
bocco

Mesajde bocco » Mar Mar 15, 2011 5:45 pm

Am gasit un script care face ceea ce vreu, dar acum ma lovesc de urmatoarea problema: Ideea e ca eu vreau sa creez o aplicatie care sa functionaze ca un "player de browser",un player flash care sa ruleze in browser fisierele direct de pe calculator, insa politicile de securitate nu permit citirea path-ului complet al unui fisier cu javascript.Singura solutie pe care o vad e sa uploadez fisierul pe server, iar asta ar insemna ca utilizatoru sa uploadeze fisierul pe server si apoi sa il downloadeze. Intrebarea mea este daca exista o alta solutie : sa copii cumva fisierul in memoria temporara sau sa generez path-ul unui fisier din memorie...ms;
bocco

Mesajde Barna Biro » Mar Mar 15, 2011 5:56 pm

Nu stiu sa existe o solutie pentru ceea ce vrei sa faci. Motivul este destul de simplu si clar: browser-ul n-a fost conceput pentru asa ceva. Sincer, nu vad de ce ar vrea cineva sa drag and drop-uie fisiere .mp3 in browserul lui cu alt scop decat de a le uploada undeva.

Cred ca mult mai Ok ar fi daca ai face acel player in AIR. As vedea mai mult rost la un player audio micut si finut facut in AIR, decat sa stau cu browser-ul deschis cand vreau sa ascult muzica ( sa nu ignoram faptul ca foarte multi oameni instaleaza de nebun tot felul de toolbar-uri si cine mai stie cate zeci de plug-uri uri... iti dai seama ca unii cand isi deschid browser-u, e ca si cum ar rula inca un sistem de operare intr-o masina virtuala ).

PS: Inca un motiv pentru care nu vad rostul aplicatiei: cum ai rezolva problema "revizitarii"? Ok, sa spunem ca pierd 10 minute din viata drag-uind melodii in aplicatia ta si sa spunem ca as putea sa le ascult fara sa fiu nevoit sa le uploadez. Urmatoarea data cand vizitez aplicatia, o sa mai am lista? Daca da, din punct de vedere tehnic, cum ai rezolva problema asta? Personal, m-as simti tare frustrat daca mi-as pierde lista de melodii la care am muncit chiar si 10 minute ( sau mai putin )...

Daca ar fi sa-mi fac vreodata un playlist online, l-as face ba cu intentia de a putea asculta anumite melodii indiferent in ce capat al lumii m-as afla sau pentru a share-ui melodiile / lista cu cineva. In rest, peronal, nu vad rostul unei aplicatii web care sa nu stie sa faca altceva deca sa ruleze cateva melodii de pe calculatorul local si care sa-mi piarda lista de cate ori inchid browserul... Stiu ca nu ai cerut opinii personale, dar simteam nevoia sa-mi impart opinia. :) Sper sa nu te superi ( uneori sunt mai "barbar" in exprimare, dar n-o fac cu rea intentie, ci pentru a scoate in evidenta anumite lucruri care mi se par importante / de luat in considerare ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde bocco » Mie Mar 16, 2011 12:05 am

In pricipiu aplicatie nu e un player, am precizat asta pentru a fi inteles mai bine. Ideea aplicatie este de joc sa ii zic asa.Utilizatorul isi va putea creea dinamic un model de spectrum pe baza melodiei respective si ....etc.E o aplicatie mai mult pentu 'fun' nu se pune problema de playlist sau stiu eu ce alte chestii.O aplicatie AIR nu si-ar mai avea rostul in cazul acesta.Deci cum am mai zis ma intereseaza o solutie pentru a citi path-ul complet al fisierului sau pentru a o muta in memoria temporara si apoi sa o preiau de acolo.ms
bocco

Mesajde Barna Biro » Mie Mar 16, 2011 1:54 am

Din motive de securitate, n-o sa poti sa realizezi ceea ce vrei in felul in care vrei. Chiar si daca ai avea calea exacta catre melodie, Flash Player-ul tot nu te-ar lasa sa creezi un obiect Sound dinamic si sa incarci ceva de pe calculatorul tau in acel fel. Trebuie sa uploadezi melodia si sa lucrezi pe ea dupa aceea... eu cel putin, nu stiu sa existe o alta cale.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Intrebari generale