intrebare pentru un xml

Intrebari generale despre orice legat de flash

intrebare pentru un xml

Mesajde ionutp » Vin Noi 19, 2010 7:58 pm

salut. sun nou pe forum, cat si in flash. Am downloadat un template xml, iar apoi am inceput sa fac mici modificari prin el legate de text, imagini, video etc...
am o problema...nu exista un buton de contact....si se pare ca va trebui sa l fac eu...ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? multumesc
ionutp

Re: intrebare pentru un xml

Mesajde Barna Biro » Vin Noi 19, 2010 8:07 pm

Salut si bine ai venit,

Incearca sa mai search-ui un pic forumul. Din cate tin minte, au fost si altii care au avut probleme ba cu formulare de contact existente, ba nu stiau cum sa faca unul. Nu ai specificat versiunea de ActionScript ( 2 sau 3 ) in care vrei sa realizezi toata treaba. De fapt, nici nu-s 100% sigur daca vrei sa faci un formular complet sau sa deschizi programul default de management al E-mail-urilor instalat pe calculatorul utilizatorului ( de exemplu: Outlook ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde ionutp » Vin Noi 19, 2010 8:16 pm

pai de preferat...un formular de contact, dar e ok si daca adaug doar datele mele si un nr de tel.....dar nu stiu cum :P...sau hai sa fiu mai explicit...nu neaparat contact...un buton, care accesat sa prezinte cateva informatii. as2 cred, flash8

probabil trebuie sa creez un fisier .xml

mersi
ionutp

Mesajde Barna Biro » Vin Noi 19, 2010 8:20 pm

Cam greu de spus cum sa faci fara sa avem acces la template. Totul depinde de felul in care a fost construit... nu exista "o solutie generala". Uploadeaza template-ul te rog si vedem ce putem face.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde ionutp » Vin Noi 19, 2010 9:13 pm

am reusit! oricum sunt fericit ca exista acest forum, cu siguranta voi mai apela la voi

si in cazul in care mai e altcineva care se confrunta cu o prob asemanatoare o rezolvare ar putea fi cea gasita de mine.

cautati in template fisierul structure.xml. Aici veti gasi toate cateforiile din template. Selectati una - copy/paste - redenumiti numele cu noul buton pe care vreti sa l faceti - in folderul principal adaugati un nou folder cu numele butonului creat, iar aici trebuie sa adaugati fisierul buton.swf pe care il faceti in macromedia flash.

Oricum trebuie sa aveti macar un pic habar despre macromedia flash

multumesc biro
ionutp

Mesajde Resurrected » Sâm Noi 20, 2010 12:30 am

Salut,
Ma bucur ca te-ai descurcat... Btw vezi ca Macromedia Flash e de mult timp Adobe Flash... Asta daca nu lucrezi in Flash 8 sau ceva mai jos. :)
Bafta!
thinking AS
Resurrected
Administrator

Mesajde Barna Biro » Sâm Noi 20, 2010 12:57 am

ionutp scrie:as2 cred, flash8

Resurrected scrie:Btw vezi ca Macromedia Flash e de mult timp Adobe Flash... Asta daca nu lucrezi in Flash 8 sau ceva mai jos.

Ia spune Costy, does that make any sense to you? :D
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Resurrected » Sâm Noi 20, 2010 1:46 pm

Da. Eu neatent. :)
Trebuie sa incurajam oamenii sa avanseze, si sa nu mai lucreze in trecut. Flash-ul are mult de suferit din cauza trecutului, in care a permis tuturor, indiferent de cunostintele de programare sa creeze.
Priveste YouTube-ul: toti pot sa uploadeze filme. Cat % sunt junk? Un mare procent!
Oricum totul ruleaza in Adobe Flash Player, chiar daca e realizat cu Macromedia blabla... ;)
thinking AS
Resurrected
Administrator

Înapoi la Intrebari generale