E flash "pe moarte"?

Intrebari generale despre orice legat de flash

E flash "pe moarte"?

Mesajde biochimistu » Mie Apr 20, 2011 8:34 pm

Voi ce credeti?
Mai gasiti proiecte noi pe flash?
Ati mai recomanda cuiva sa invete flash?
Va mai fi flash-ul relevat peste 5 ani?
biochimistu

Re: E flash "pe moarte"?

Mesajde alexxcz » Mie Apr 20, 2011 8:57 pm

Hmpf... Sa vedem, parerea mea:
Nu.
Da.
Da.
Da.

Daca iPhone nu suporta Flash Player nu e sfarsitul lumii, Apple nu e lider mondial in tehnologie, din cate stiu.
HTML5 inca e draft. Nu e nimic concret + in afara de Chrome nu am vazut alt browser in care sa functioneze o aplicatie in HTML5 utilizand resurse "moderate".

:) Si chiar daca nu va mai fi Flash peste 5 ani o sa fie alta tehnologie asta e, invatam ceva nou. Cel putin o sa ai experienta de programare decenta (principii OOP s.a), nu doar scripting.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Mie Apr 20, 2011 10:29 pm

Observatie: Pentru iPhone si iPad, se pot compila aplicatii AIR. Anyway, cum ai spus si tu, doar faptul ca cei de la Apple se tem sa nu isi dea cu parul in cap la propriile tehnologii, nu inseamna ca totul este pierdut. Pe Android de exemplu, nu ai nici un stres cu Flash-ul ( evident, inca nu functioneaza totul perfect, dar luand in considerare ca smarphone-urile au "explodat" destul de recent, eu zic ca se descurca foarte decent tehnologia ).

Acuma... "Flash" nu se rezuma doar la bannere, site-uri si chestii oarecum "banale" ( sau mai bine spus "simple" )... mai exista si framework-ul Flex si aplicatiile AIR si multe alte librarii, engine-uri si multe alte framework-uri bazate pe ActionScript 3.0. Flex-ul cel putin, cu SDK-ul nou ( 4.5, numit Hero ), target-uie destul de puternic piata de mobile... si personal, ma astept ca lucrurile sa devina din ce in ce mai interesante in domeniul de mobile si tablete.

Proiecte care cer tehnologia "Flash" ( fie vorba de proiecte "ActionScript pure" sau proiecte care folosesc Flex, sau AIR ), exista, chiar foarte multe... in ultima vreme, in special, domeniul financiar / bancar este interesat de aceasta tehnologie si din ce in ce mai multe aplicatii enterprise sunt dezvoltate folosind Flex pentru acest domeniu si nu numai ( developerii buni pe Flex sunt chiar foarte bine platiti si cautati, deoarece nu e chiar usor sa gasesti pe cineva cine sa fie efectiv bun la Flex - sunt multi care "se cred buni", dar realitatea si faptele ii contrazic ).

In opinia mea, Flash-ul, ca si tehnologie, n-o sa dispara prea curand ( in 5 ani cel putin, sunt destul de sigur ca NU )... iar pana sa devina HTML5 o realitate, un standard adaptat de fiecare browser si pana se rezolva probleme de compatibilitate ( cross-browser ) si nu numai, o sa mai treaca destul de mult timp. Oricum, chiar si cu HTML5 lansat, tot nu vad Flash-ul sa dispara... asa cum n-a disparut nici cand a aparut Silverlight ( apropo, ati mai vazut oameni polemizand pe teme de genul: "Flash vs Silverlight" ... "Will Silverlight kill Flash?", etc. ). Daca HTML5 "are noroc", va fura ceva teren de sub picioarele Flash-ului... ca sincer, nu toate aplicatiile Flash pe care le vede omul, chiar necesita aceasta tehnologie ( foarte multi abuzeaza de aceasta tehnologie si o folosesc total aiurea... ba din cauza ca la altceva nici atata nu se pricep, ba din cauza ca pur si simplu nu-si dau seama ca nu e tehnologia potrivita pentru un anumit proiect )... in opinia mea, este loc pe piata si pentru alte tehologii. Nu stiu de ce crede toata lumea ca daca apare o tehnologie noua ( sau o versiune mai imbunatatita a unei tehnologii vechi ), inseamna ca o alta tehnologie existenta o sa dispara... de ce nu se gandeste nimeni la metode de a integra / combina HTML5 cu Flash? De ce nu vrea / incearca omul sa se foloseasca de avantajele oferite de "ambele lumi" si sa dezvolte aplicatii mega-cool? As putea filosofa pe idei de genul pana la nesfarsit, dar sper sa nu fie nevoie...

PS: Ce e drept, este faptul ca probabil in ziua de azi, nu mai faci asa de usor bani din Flash, facand chestii "banale" / simple, ca si acum 3 ani... oricum, se mai cauta lucruri simple, dar oarecum mai rar si nu-s tare bine platite... in momentul actual, daca te consideri "Flasher", atunci, probabil n-o s-o duci exagerat de bine in viitorul apropiat ( sau DEJA n-o duci prea bine ), dar daca te apuci sa programezi mai serios ( evident, in ActionScript 3.0 ), inveti principii OOP, Design Patterns, etc. iti mai bagi nasul si intr-un limbaj server-side ( ca si Java ) si nu doar "Flash-ui pe timeline" si scrii sute / mii de linii de cod intr-un singur fisier, atunci ai toate sansele s-o duci foarte bine si chiar "excelent de bine".
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde biochimistu » Joi Apr 21, 2011 9:46 pm

Nu as fi vrut ca aceasta discutie sa meraga spre flash vs alte tehnologii,
sunt destule topicuri pe aceasta tema.
As fi vrut sa aflu cum v-a afectat(daca v-a afectat) aceasta situatie(Apple, html5).
Senzatia mea e ca flash-ul a cam pierdut teren.
De ce am acasta senzatie:
-coumitatea flash era cu ceva timp in urma foarte activa,aparea librarii noi, tutoriale.
Unde e acea comunitate acum?
-tutorialele de pe activetuts primeau inainte zeci de comentarii acum daca mai primesc cateva,
activitate scazuta pe flexcoders si flashcoders
-unii dintre cei mai cunoscuti membrii ai comunitatii(Mr doob, Seb Lee-Delisle) au trecut la altceva
-in descrierea joburilor de pe siteurile de freelance "no-flash" apare din ce in ce mai des
Poate e doar senzatia mea?!
biochimistu

Mesajde Barna Biro » Vin Apr 22, 2011 12:52 am

Nici eu nu mai umblu tare des pe forumuri, dar motivele nu sunt legate / cauzate de Flash. Referitor la treaba cu tutorialele: sincer, ma bucur ca a lasat-o lumea mai moale... 90% din tutorialele de pe ActiveDen sau de unde vrei tu, au fost deja acoperite de sute de ori de o gramada de oameni. Acum 3 ani, daca lumea reusea sa faca cumva un scrollbar, atunci vedeai 10000 de tutoriale pe scrollbar-uri, dar in esenta, toate erau la fel ( chiar aproape toate fiind copiate dintr-o singura sursa "originala" ) doar ca unii se pricepeau mai bine la design, altii nu la fel de bine. Asa cum sunt si eu priclisit de mai bine de 3 ani de tutoriale ( chiar de mult mai mult timp ), probabil, s-au mai plictisit si altii sa tot vada tutoriale pe the same thing over and over again... in experienta mea cel putin, o foarte mare parte din tutoriale au fost / sunt scrise de oameni care nu prea au mult habar despre ce se intampla in codul lor, ci au copy-paste-uit si ei de undeva codul, au reformulat un pic ceea ce au citit la altii si se bat pe urma in piept ca "vezi doamne ce mare Flasher sunt" ( evident, exista si exceptii, dar sunt prea putine )... oricum, este de apreciat faptul ca vor totusi sa ajute cumva comunitatea, doar ca la fel ca si tehnologia, si comunitatea s-a maturizat in timp, dar tutorialele nu par sa se fi maturizat deloc...

Poate sunt eu prea negativist in privinta tutorialelor si a oamenilor care scriu tutoriale ( ma refer evident la marea majoritate si nu la putinii care chiar scriu tutoriale OK si nu pe topicuri pentru care gasesti exemple si in Help-ul din Flash daca dai un search ), dar asta-i parerea pe care mi-am format-o de-a lungul timpului.

Habar nu am cine-s oamenii pe care i-ai amintit, dar nu stiu cat este de bine / corect sa dam astfel de exemple, doarece nu cred ca le cunoastem povestea completa... nu stim cauzele exacte pentru care au ales sa se reprofileze pe o alta tehnologie.

Nu-s chiar la curent cu site-urile de freelance si moda de "no-flash", dar de putinele ori cand intru pe astfel de site-uri, sincer, nu tin minte sa fi vazut chestii de genul "no-flash" ( poate pentru ca mereu filtrez dupa Flash, Flex sau AIR... deci ar cam fi ciudat sa imi dea rezultate cu "no-flash" )... sau cel putin, nu atat de des incat sa ma puna pe ganduri ca ar fi ceva in neregula.

EDIT: ActionScript.org de extemplu inca este o comunitate destul de activa si librarii si framework-uri noi, apar chiar si acuma destul de des ( uite-te la RobotLegs de exemplu... sau Signals, etc. )... Problema mea personala este ca si in ziua de azi, vad extrem de multi oameni venind cu intrebari banale si chiar stupide care au fost dezbatute de 1000000 de ori chiar si acum 3 ani... sincer, mi-e cam sila sa le si citesc post-urile ( daca nu-i duce capusorul sa dea un "search" inainte sa posteze o intrebare, sau chiar sa observe ca alti 4 indivizi au postat aceeasi intrebare in ultimele 2 ore de vreo 6 ori si sa incerce sa vada acele thread-uri prima oara... atunci, chiar nu doresc sa-mi bat capul cu astfel de oameni ). Sunt destul de sigur ca mai sunt foarte multi alti oameni ca si mine, care au cunostiinte destul de decente si care ar putea ajuta, dar care s-au scarbit de valul de oameni ignoranti si incompetenti, care mereu isi incep thread-urile cu: " TypeError: Error #1009: Cannot access a property or method of a null object reference.... PLEEEEASSEEE HEEEELLLLP! HOW TO FIX IT?" ... iti spun intr-un mod "barbar de sincer": imi vine sa vars cand ii vad... ( si sa nici nu se gandeasca nimeni sa vina cu vrajeli de genul "dar sunt incepatori, trebuie sa-i intelegi... trebuie sa poarneasca de undeva", doarece astfel de afirmatii doar dovedesc ca persoana care a facut afirmatia, este la randul ei ignoranta si incompetenta... faptul ca cineva este incepator, nu are absolut nici o legatura cu faptul ca nu-l duce capul sa dea un search banal ).

Probabil si din cauza oamenilor de acel gen, nu mai am tragere de inima sa intru pe un forum de Flash / ActionScript si sa le citesc post-urile ( da mai sa si incerc sa ajut pe cineva )... prefer sa-mi vad de ale mele si poate, ocazional, sa mai impart si cu publicul larg cate un experiment / o descoperire / un sfart / etc.

Oricum... ma tin in continuare de ceea ce am afirmat si in reply-ul anterior:

Flash-ul, ca si tehnologie, n-o sa dispara prea curand ( in 5 ani cel putin, sunt destul de sigur ca NU )

daca te apuci sa programezi mai serios ( evident, in ActionScript 3.0 ), inveti principii OOP, Design Patterns, etc. iti mai bagi nasul si intr-un limbaj server-side ( ca si Java ) si nu doar "Flash-ui pe timeline" si scrii sute / mii de linii de cod intr-un singur fisier, atunci ai toate sansele s-o duci foarte bine si chiar "excelent de bine"
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Vin Apr 22, 2011 10:12 am

Eu nu stiu, e cumva la moda ca sa spui ca "flash-ul e pe moarte"? Din cate vad nu esti programator adevarat daca nu ai in gura expresia asta.

Senzatia mea e ca flash-ul a cam pierdut teren.

Numeste-mi un proiect mare in care s-a folosit html5? Si nu imi spune youtube pentru ca tot varianta flash e cea mai flosita.

Legat de job-uri, e posibil ca in Romania sa fi scazut interesul, dar asta e pentru ca romanii nu au bani. Flash-ul e scump mai bine fac un site in php mai ieftin decat unul in flash mai scump.

EDIT: Doar pentru ca toti vad HTML5 ca o amenintare pentru flash, asta nu inseamna ca in realitate chiar se intampla ceva. Eu nu vad cum ca cei de la Adobe ar fi disperati sau ceva.
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Vin Apr 22, 2011 4:50 pm

c.horias3 scrie:Legat de job-uri, e posibil ca in Romania sa fi scazut interesul, dar asta e pentru ca romanii nu au bani.

Personal, nu as putea sa spun ca a scazut interesul in Romania, deoarece, nu tin minte sa fi vazut vreodata "interes". NOTE: Atunci cand vorbesc de "interes", nu ma refer la companiile care si in ziua de azi fac bannere si animatii si poate ocazional cate un website, ci la companii care "fac efectiv ceva" cu aceasta tehnologie ( au fost mereu si inca sunt foarte, foarte putine companii in Romania care se ocupa in mod mai serios cu dezvoltare Flash / Flex / AIR ).

Treaba cu HTML5-u nu cred ca are rost s-o dezbatem prea mult, deoarece nu este momentul si nici nu vad cu ce ar ajuta o tona de polemica pe nimica. Sa mai treaca ceva timp ( in opinia mea, cel putin 1-2 ani ) si putem discuta pe urma despre impactele ( if any ) tehnologiilor noi pe aceasta piata.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde youniq » Sâm Apr 23, 2011 2:05 pm

Nu are cum sa dispara flash, mai ales cu tot suportul ptr. smartphones.

Ce s-a mai schimbat in ultima vreme, din cate am observat eu, e o concentrare masiva pe jocuri.

Ex:

http://www.flashrealtime.com
http://blog.theflashblog.com/

In Romania a existat un oarecare interes ptr. flash acum vreo 4-5 ani, ptr. ca era ceva nou.
youniq

Mesajde teodor98 » Joi Feb 07, 2013 10:26 pm

Cred ca si acum este semimort
teodor98

Mesajde Barna Biro » Vin Feb 08, 2013 1:42 pm

teodor98 scrie:Cred ca si acum este semimort

Nopes... Doar in Romania e semi-mort Flash-ul ( nimica nou... situatia e in mare parte aceeasi de cativa ani buni ). In general, clar, tehnologia are alte tinte in momentul de fata decat in urma cu 1-2-3 ani, dar inca e in viata.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Intrebari generale