Advanced Flex 3 Contact Form

Intrebari despre Flex

Mesajde Barna Biro » Mar Aug 26, 2008 3:56 am

Salutari lume,

Am tot sperat ca se trezeste un omulet care sa posteze ceva si in acest forum pentru ca deja batea vantul destul de tare. Sper ca acest post sa va incurajeze si sa postati si intrebari legate de Flex sau chiar sa postati aplicatii personale, experimente, etc. ( asa cum fac si eu acuma ).

---------------------------------------------- PRODUSUL FINAL ---------------------------------------------------

Imagine

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deci, revenind On Topic: Nu va luati dupa titlul thread-ului, nu e treaba chiar asa de avansata cum suna ( sunt folosite doar cateva validatoare, cateva tranzitii si ceva chestii banale ) dar m-am gandit ca daca va bombardez cu un titlu mai "pompos" atunci poate, poate o sa dati ceva click-uri atat pe thread cat si pe link-ul care va fi postat in curand. Formularul e de fapt o componenta, asta inseamna ca poate fi refolosit foarte usor si in alte proiecte ( evident, cu mici schimbari daca este cazul ). Nu am vrut sa complic prea mult treaba cu o tona de tranzitii aiurea si cine stie ce efecte pompoase, dar am incercat sa nu fie nici plictisitor si nici urat ( ca sa nu spuna lumea ca "nu-mi place sa lucrez cu componente... sunt naspa componentele... uite ce naspa-i si asta cu componente..." ).

Ok, gata cu vorba, cel mai bine e daca dati un click pe link si vedeti despre ce e vorba. Sunt sigur ca acest formular va fi de folos nu doar pentru cei care "flex-uiesc" ci si pentru "flash-eri" pentru ca la fel se trimit datele si din Flash catre un fisier .php; Apropo, exemplul este complet functional, am uploadat toate fisierele sursa ( inclusiv fisierul .php responsabil pentru timiterea mail-ului si etc. ).

Exemplul online poate fi vizualizat aici: Advanced Flex 3 Contact Form ( working example )

Sa nu uitati: se putea mult mai mult si chiar mult mai bine, cu acest exemplu am dorit doar sa incurajez userii mai timizi, sa "share some knowledge" si sper ca exemplul meu sa va fie de folos si sper ca am reusit sa va ofer si ceva "noutati" sau macar o mica inspiratie. Jucati-va cu formularul, vedeti ce stie sa faca ( si ce nu stie... ), puteti sa veniti chiar cu idei noi sau chiar sa va postati propriile creatii.

Sper sa va placa si sa va fie de folos. Astept sa va vad postand si in acest forum.

Over and Out.

PS: Initial nu am stiut unde sa postez acest thread... Exista si forumul unde "impartim creatiile noastre cu cei din jur" dar am considerat ca este totusi mai bine sa postez aceasta mini-aplicatie aici in loc sa se piarda printr-un alt forum.
.
Fişiere ataşate
AdvancedContactForm.zip
(421.89 KiB) Descărcat de 670 ori
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Lun Sep 01, 2008 5:52 am, modificat 1 dată în total.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: Advanced Flex 3 Contact Form

Mesajde vamapaull » Mar Aug 26, 2008 9:44 am

foarte bine lucrat
am testat... totul functioneaza bine...
imi place si design-ul :D
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mar Aug 26, 2008 5:08 pm

vamapaull scrie:foarte bine lucrat
am testat... totul functioneaza bine...
imi place si design-ul :D

Mercy Paul :) Luand in considerare cat de putzin am lucrat la el ( am pierdut mai mult timp cu design-u pana am ajuns la ceva ce-mi place ) pot sa spun ca si mie imi place ( chiar imi place asa de mult, incat m-am hotarat de acuma ca atunci cand imi refac portofoliul, il refac complet in Flex ).

Mercy again, sper ca am spart gheatza cat de cat cu formularul acesta si o sa apara oameni care posteaza si in forumu de Flex. :D
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde tibi » Mar Aug 26, 2008 5:55 pm

E frumuel si bobocel :D LOL
Pirma data trebuie sa invat flex dupa ai mai vb si de el :(
tibi
Moderator

Mesajde alexxcz » Mar Aug 26, 2008 8:23 pm

Foarte bun! Merge perfect :D Imi place ca e si animat :P
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Mar Aug 26, 2008 8:54 pm

Cel mai mult ce-mi place la formular e faptul ca mi-a venit ideea sa dau posibilitatea ca omul sa-si salveze datele personale pentru data viitoare... e ca si treaba aia cu "Remember me..." cand te loghezi pe un forum sau undeva ( salveaza un array micutz cu datele tale pe comp-ul tau si verifica la fiecare lansare daca exista acel array sau nu... in caz de exista atunci iti completeaza campurile cu detaliile personale automat )... Nu e complicat de realizat dar in parerea mea este foarte dragutz, mai ales ca nu prea intalnesti chestii de genu la formulare facute in Flash/Flex.

Mergand pe ideea asta se pot realiza si mici joculetze care cer un "Nickname" inainte sa dea drumul la joc. Acel Nickname poate fi salvat local si astfel vei fi tot timpul "autentificat" cand vrei sa joci jocul din nou. Evident, treaba asta poate fi folosita si pentru alte aplicatii, e doar o chestie de creativitate ( sau nevoie ). Oricum, treaba asta e ideala pentru aplicatii mici sau pentru aplicatii ca si acest formular, pentru lucruri mai complicate trebuie folosita neaparat o baza de date care stocheaza si IP-ul si te autentifica in functie de IP sau in functie de cine stie ce...

Mercy mult pentru feedback, ma bucur ca va place. :ugeek:

EDIT: am mai scris un pic in plus la reply... hehe
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Mar Aug 26, 2008 9:04 pm, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alexxcz » Mar Aug 26, 2008 8:58 pm

Dap, asta mi s-a parut nou :D. Good job!
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Re: Advanced Flex 3 Contact Form..(THANK YOU VERY MUCH)

Mesajde danielasistemas » Sâm Oct 03, 2009 2:51 am

THANK YOU VERY MUCH!

IM FROM MEXICO, AND I HAVE BEEN GOING THRU THIS FORM FROM A LONG TIME AGO.... TNX TNX TNX.... THANKIU FOR SHARING :mrgreen:
danielasistemas

Înapoi la Adobe Flex