Flash SEO

Intrebari despre Flex

Flash SEO

Mesajde alphagon » Mie Mai 20, 2009 3:17 pm

Hey! V-am vazut ca vorbiti pe-aici si mi-am adus aminte de o chestie. SEO la site-uri flash. Voi ce stiti despre asta? Eu din ce am citit, se face varianta html pentru site-ul flash, si, prin intermediul unui script? parca (SWFObject) sau asa ceva...se face o manevra de genu': crawleru vede partea html (la fel si vizitatorii care nu au flash), iar vizitatorii cu flash player instalat vad, evident, partea flash..
Voi ce stiti?
alphagon

Re: Flash SEO

Mesajde vamapaull » Mie Mai 20, 2009 3:32 pm

Nu tre sa-ti mai faci griji
Adobe a lucrat cu google la partea SEO la SWF-uri
Acum google cand vede un SWF il vede cum l-am vedea noi in browser... adica... se apuca si vede toate actiunile de on release si toate treburile care le-ar face un user normal sa ajunga la o pagina dintr-un site flash.
Iti recomand totusi sa folosesti Deep Linking cu SWFAddress sau ceva de genu ;)
vamapaull
Administrator

Mesajde alphagon » Mie Mai 20, 2009 3:42 pm

Hmmm ma uit pe website-ul lor si pare destul de interesant :) Multumesc de pont.
alphagon

Mesajde Barna Biro » Mie Mai 20, 2009 3:49 pm

alphagon scrie:Hmmm ma uit pe website-ul lor si pare destul de interesant :) Multumesc de pont.

Dap, cu ceva efort in plus se poate face SEO si pentru swf-uri. Pe langa asta, am postat eu undeva un link cu Google Analytics pentru Flash. Adica, poti contoriza click-urile user-ilor si etc. intr-un .swf ca si cum ai face intr-un site HTML ( e destul de interesant si iti poti da seama dupa o analiza de genu cam care-s lucrurile pe care dau click mai des userii, care parte "e moarta" si etc. ).

Te poate ajuta mult si Analytics-u deoarece din moment ce stii pentru ce lucruri vin userii pe site si cam ce ii intereseaza, poti modifica site-ul, sau scoti chestii care vezi ca nu sunt vizitate si stau si ocupa loc aiurea sau sa bagi chestii noi deoarece vezi ca userii in general cauta un anumit lucru.

Sper ca ai prins ideea :) Nu stiu ce am azi dar ma exprim ca naiba.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alphagon » Mie Mai 20, 2009 3:53 pm

Google Analytics Tracking for Adobe Flash. Interesant. Mersi!
alphagon

Mesajde alphagon » Mie Mai 20, 2009 4:33 pm

Vis-a-vis de SWFAddress... in Flex. De exemplu daca vreau sa am 4 sectiuni, acestea trebuie create ca si diferite States? Doar asa merge?
alphagon

Mesajde Barna Biro » Mie Mai 20, 2009 5:43 pm

alphagon scrie:Vis-a-vis de SWFAddress... in Flex. De exemplu daca vreau sa am 4 sectiuni, acestea trebuie create ca si diferite States? Doar asa merge?

Nu, n-are nicio treaba cu states-urile. In caz de faci in Flex si nu Flash atunci e bine de stiut ca Flex deja are clase built-in pentru deep linking ( asa se numeste treaba pe care o face SWFAddress - adica "URL-based navigation" ). Pentru mai multe detalii cauta pe google despre "deep linking in Flex" sau citeste aici: http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Fl ... ep_Linking

Nu sunt 100% sigur dar poate SWFAddress e un pic mai ok decat ce iti ofera BrowserManager-u ( in anumite situatii ) dar e bine de stiu ca exista si asa ceva.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde vamapaull » Mie Mai 20, 2009 5:55 pm

Din cate spuneai ieri cei de la Adobe.. e aceeasi treaba pt google daca folosesti SWFAddress sau BrowserManager-ul de la Flex
vamapaull
Administrator

Mesajde Barna Biro » Mie Mai 20, 2009 6:19 pm

vamapaull scrie:Din cate spuneai ieri cei de la Adobe.. e aceeasi treaba pt google daca folosesti SWFAddress sau BrowserManager-ul de la Flex

Da, ca idee ambele fac acelasi lucru. Doar ca daca te pui si cauti un pic dupa BrowseManager atunci o sa vezi ca sunt destul de multe post-uri cu bug-uri, sau pe Opera face figuri, sau pe nush ce face figuri si etc. De asta spuneam, ca pe anumite platforme poate nu merge la fel de bine ca si SWFAddress care e "mult mai forjat".

Acuma, poate ca acele bug-uri s-au rezolvat intre timp, nu sunt la curent cu BrowserManager-u dar ultima oara cand am citit despre el si m-am jucat un pic, stiu ca avea ceva probleme ( acuma, depinde si de target-ul aplicatiei, ca daca stii ca are ceva probleme pe linux de exemplu si tu stii ca aplicatia ta are ca main target pe cei pe Windows atunci nu conteaza ce folosesti ).

Oricum, ideal, se documenteaza omu prima oara si alege o anumita tehnologie/solutie de abia dupa aceea.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde N5-Development » Dum Aug 15, 2010 12:43 pm

Am folosit SWFObject in ultimele doua proiecte flash si trebuie sa recunosc ca sunt foarte mutumit, siteurile au iesit pe cuvintele cheie tintite in max 3 luni ,cat de curand vreau sa le fac un upgrade cu swfaddress, sunt curios cat de mult va afecta pozitia.
Cat despre indexarea swf-urilor , tot respectul, dar mai este mult de lucru , deocamdata sunt la genunchiul broastei .
N5-Development

Înapoi la Adobe Flex