Carti care merita sa fie citite

Intrebari despre Flex

Carti care merita sa fie citite

Mesajde Barna Biro » Lun Ian 05, 2009 1:06 am

Daca tot exista un thread care contine o lista cu cartile care merita sa fie citite pe ActionScript 3.0 atunci trebuie sa existe neaparat si un thread care contine carti bune pe Flex.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essential Guide to Flex 3

Imagine

Foarte nice cartea cu multe exemple practice si aplicatii destul de cap-coada ( inclusiv un simplu Flex Blog application cu back-end scris in PHP ). Eu zic ca e foarte buna si pentru oamenii care acuma se apuca de Flex si habar nu au cu ce se mananca.

Foundation Flex for Developers: Data-Driven Applications
with PHP,ASP.NET,ColdFusion,and FDS

Imagine

O carte care chiar e dedicat developerilor. E plina cu informatii utile si applicatii foarte bune atat pe PHP, ASP.NET si ColdFusion. Are totusi o singura problema: din pacate, nu trece omul chiar prin fiecare pas la aplicatiile in PHP, ASP.NET si CF... iti tranteste codul sursa al fisierului PHP si iti spune "copy-paste it" ceea ce nu e chiar cool ( totusi, cartea are 600 si ceva de pagini, daca ar fi intrat autorul in detaliu in PHP si toate cele, atunci cred ca ne-am fi trezit cu o carte de 1000 de pagini... il iertam de data asta ).

AdvancED Flex 3

Imagine

M-am apucat destul de recent de aceasta carte si inca n-am apucat s-o citesc pe toata dar pana acuma sunt satisfacut de informatiile pe care le ofera. Voi revenii cu mai multe detalii mai tarziu...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: Carti care merita sa fie citite

Mesajde alex » Mie Ian 07, 2009 10:46 pm

Flex 3 Cookbook

Imagine

Nu am citit inca nimic din ea dar din ce am vazut este destul de buna.
alex

Mesajde Barna Biro » Vin Mar 13, 2009 4:14 pm

Mai vin cu o carte care nu e axata pe AS 3.0 / Flex dar care totusi e un "stepping stone" pentru cei care vor sa avanseze efectiv in programare si sa poate sa inteleaga mai bine care-i treaba cu Design Pattern-urile ( si cartile pe AS 3.0 sunt destul de bine srise dar au "lipsuri" );

Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software

Imagine

Cartea poate fi downloadata de aici: http://www.mediafire.com/download.php?9dq3ltmnpvm ceea ce downloadati este un .rar ( sa il redenumiti in caz de nu apare cu extensia corecta ). Multa bafta.

EDIT: in caz de gasiti cartea undeva "in conditii mai bune" atunci va rog sa lasati un link. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde c.horias3 » Vin Mar 13, 2009 4:55 pm

pare interesanta, din ce am rasfoit prin ea. Merci ;)
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde xonny » Sâm Apr 11, 2009 12:17 pm

Ma plictisesc ingrozitor cand citesc carti in format digital...vreau niste carti normale despre Flex3 . Stie cineva daca se gasesc in Romania astfel de carti :?: , o recomandare ceva...thx
xonny

Mesajde c.horias3 » Sâm Apr 11, 2009 12:34 pm

In romania nu prea se gasesc asemenea carti, decat in format pdf. Daca chiar vrei sa cumperi asemenea carti, dar nu le vrei noi, poti sa incerci pe site de specialitate gen http://www.okazi.ro , si care or mai fi, poate ai noroc si mai e vri-un pasionat de flex care le-a terminat deja. Eu unul citesc in format digital, si nu ma plictisesc acuma depinde si daca ai antrenament sau nu. Dar daca le vrei noi le poti comanda fara nici o problema de pe http://www.amazon.com
http://blog.flashdesign-store.com

If you Want to fly like a butterfly don't worry like a coconut
c.horias3
Moderator

Mesajde Barna Biro » Dum Apr 12, 2009 6:00 pm

xonny scrie:Ma plictisesc ingrozitor cand citesc carti in format digital...vreau niste carti normale despre Flex3 . Stie cineva daca se gasesc in Romania astfel de carti :?: , o recomandare ceva...thx

Nu prea are rost sa repet ceea ce a spus deja Horia. Eu de exemplu cumpar carti doar de pe Amazon.com si pana acuma totul a fost ok, carti de calitate si toate cele. Fa-ti un cont in valuta ( USD sau EURO ) si depune o cerere pentru un Visa Card sau MasterCard. Cand ti-a venit cardu nu ai atlceva de facut decat sa depui ceva bani si sa comanzi cartile ( cred ca merge si cu cont in RON doar sa ai neaparat un Visa sau MasterCard si nu un card normal "romanesc" pe care primesc oamenii salariile... din cate stiu s-ar putea si cu un card de salarii doar ca mai trebuie sa completezi nu stiu cate formulare si sa depui nu stiu ce cerere ca sa iti activeze "optiunea" de "shopping online" ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Adobe Flex