Salvare elemente din Stage in baza de date (Save/Load)

Intrebari despre Flex

Salvare elemente din Stage in baza de date (Save/Load)

Mesajde forapathy » Mie Oct 26, 2011 5:41 pm

Lucrez la o aplicatie cu care poti crea carti de vizita si felicitari (si diverse alte chestii pt print) si am ajuns intr-un impas.
User-ul intra si adauga texte si poze si modifica pe acolo si trebuie sa salvez creatia lui intr-o baza de date ca apoi mai tarziu sa o poata reincarca si modifica sau ca cei de la print sa poata prelua comanda cu ce doreste clientul.
Problema e ca nu am nicio idee cum as putea salva elementele dintr-un Group (Flex) in baza de date ca mai apoi sa le pot incarca inapoi in aplicatie. Elementele alea fiind TextField, Image si niste Sprite-uri (pt dreptunghiuri sau alte forme).

Are careva idee cum as putea salva elementele alea de UI in baza de date si apoi sa le regenerez din nou in aplicatie?
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Re: Salvare elemente din Stage in baza de date (Save/Load)

Mesajde Barna Biro » Mie Oct 26, 2011 7:05 pm

Nu salvezi elementele... Ci construiesti o structura care descrie obiectul tau final ( cartea de vizita sau ce o fi ). Acea structura poate contine informatii care iti spun ce tip de element trebuie sa generezi si cate, pe ce coordonate trebuie sa le pui, ce unghi de rotatie sa aibe, ce poza sa contina, etc.

Salvezi si incarci o structura de aceasta descriptiva in baza de date... Evident, in cazul pozelor si textelor, ar cam fi normal sa salvezi valorile ( textul introdus de utilizator; sa uploadezi poza lui pe server si sa salvezi locatia pozei uploadate, etc. ) in baza de date, ca la urmatorul load sa poti sa iti populezi structura cu acele informatii si s-o trimiti la client... Pe client, evident, trebuie sa parse-ui structura si sa implementezi mechanisme de generare de obiecte ( cele care apar in structura ta ), sa pozitionezi obiectele si probabil sa si populezi obiectul cu textul introdus anterior de utilizator si salvat, sau poza, sau si si, sa rotesti obiectele daca e nevoie, sa aplici efecte, etc...

Cam asta ar fi descrierea in cuvinte... In mare...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Adobe Flex