Access of undefined property stage in FB 4.5

Intrebari despre Flex

Access of undefined property stage in FB 4.5

Mesajde forapathy » Joi Iun 30, 2011 10:52 am

Mi-am pus FlashBuilder 4.5 si am observat ca primesc atentionarea asta:
"Access of undefined property stage" la variabila "stage".

Cod: Selectaţi tot
if(stage.displayState == 'fullScreen')

Functioneaza la fel si fara probleme insa editorul imi da atentionarea aia ca stage nu ar fi defined.

Are cineva idee cum fac sa scap de asta.. Am cautat deja peste tot si nu am gasit nimic prin documentatia flex sau google.
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Re: Access of undefined property stage in FB 4.5

Mesajde Barna Biro » Joi Iun 30, 2011 11:39 am

Ai incercat sa stergi proiectul si sa-l importi din nou? Din nefericire, are IDE-ul obiceiul sa mai afiseze erori, care de fapt nu sunt erori... o reporinre al IDE-ului sau o reimportare a proiectului, in general, rezolva problema.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Joi Iun 30, 2011 1:38 pm

da sa stii ca s-ar putea sa fie ceva de la editor.. am sters proiectul si am importat folderul din nou si imi aparea atentionarea aia la toate componentele din mxml din main app .. am dat save si au ramas tot alea de la stage ... am sa ma mai joc pe acolo sa vad ce ar avea.. credeam ca o fi ceva de la sdk ca tot schimba astia cate ceva la fiecare update :))
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde Barna Biro » Joi Iun 30, 2011 3:21 pm

Ai putea poate sa postezi sursele componentei care contine acesarea catre stage? Poate chiar e o eroare, dar doar din ceea ce ai postat, nu imi dau seama ce ar putea fi problema ( cam fiecare componenta Flex are acces la "stage" deci e ciudat )... poate eroarea e undeva inaintea liniei cu stage-ul. Am mai patit sa fie ceva belit undeva, dar editorul sa imi spuna ca problema e altundeva ( gresit, evident ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Joi Iun 30, 2011 3:26 pm

E direct in applicatia principala

<fx:Script source="main.as"/>

si in main.as am
/**
 * FULL SCREEN
 * */
protected function fullScreenToggle_clickHandler(event:MouseEvent):void
{
   if(stage.displayState == 'fullScreen')
   {
      stage.displayState    = StageDisplayState.NORMAL;
      fullScreenToggle.label = "Full screen";
   }
   else
   {
      stage.displayState    = StageDisplayState.FULL_SCREEN;
      fullScreenToggle.label = "Window mode";
   }
}

tot ce am facut a fost update de la FlashBuilder 4.0 la FlashBuilder 4.5 ..
forapathy

Mesajde Barna Biro » Joi Iun 30, 2011 3:32 pm

Ah, stai o secunda... ceea ce iti arata editorul este un warning. Eu credeam ca primesti o eroare de compialre ( my bad ). Pai... nu prea sunt tare multe de facut. Problema apare din cauza felului in care lucrezi... din pacate, IDE-ul e mai prostut si nu mereu isi da seama ca fisierul main.as este de fapt legat de o componenta... din cauza asta, iti trateaza fisierul separat, si evident, in fisierul tau .as, nu ai definit niciunde o proprietate numita "stage".

Codul functioneaza fara problema pentru ca la compilare, componenta MXML si fisierul .as sunt merge-uite si evident, totul e in regula. Dar nah, Flash Builder 4.5 cu noul mechanism the "live error tracking", nu prea a fost gandit sa handle-uie situatii in care omul face un fisier separat .as si-l asociaza unei componente.

O oarecare "solutie" ar fi sa faci asta: "this.stage" ; in acest caz, stupizenia de IDE isi da seama ca fisierul .as este legat de cineva si nu te mai bazaie cu warning-uri... o alta solutie ( mai buna ) ar fi sa folosesti approach-ul de code-behind si sa nu setezi fisiere .as ca si sursa pentru componentele tale.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Barna Biro » Joi Iun 30, 2011 3:39 pm

O alta chestie ar fi sa incerci sa implementezi aplicatia folosindu-te de pattern-ul arhitectural MVC. Componentele tale sa fie doar view-uri ( continand aproape deloc cod - putinul cod pe care ar trebui totusi sal contina, ai putea sa-l pui direct in sursa MXML - sau sa te folosesti si aici de approach-ul "code behind" ), iar logica de functionare / decision taking-ul sa fie in controller. Daca nu vrei sa iti bati capul si sa implementezi chestiile astea de la 0, atunci uite-te peste macar one of the following: PureMVC, RobotLegs, Cairngorm, Parsley, etc.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde forapathy » Joi Iun 30, 2011 3:53 pm

Da stiu unde bati cu MVC si spre zona aia invat sa ma duc.. Abia recent am inceput mult mai serios sa fac proiecte in flash si momentan incerc sa nu ma complic prea tare cu arhitectura aplicatie ci sa invat cum functioneaza toate componentele prin flex si incerc sa implementez chestii noi pentru mine in timp ce fac si aplicatia. Cel putin asta la care lucrez acuma am rescris-o de 4 ori pana acum :P

Se pare ca a functionat pana la urma cu this.stage si acum mi se pare logic sa dea warning... desi pentru graphics se pare ca nu are nicio problema :))
forapathy

Mesajde Barna Biro » Joi Iun 30, 2011 4:36 pm

forapathy scrie:desi pentru graphics se pare ca nu are nicio problema :))

Cum spuneam: "IDE-ul e mai prostut"... uneori / pentru anumite properitati sau metode isi da seama ca fisierul .as este legat de o componenta, alteori nu isi da seama. Poate se rezolva problema pe viitor...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Adobe Flex