Flash Builder Multi-line TextArea

Intrebari despre Flex

Flash Builder Multi-line TextArea

Mesajde karnivor » Vin Iul 20, 2012 7:40 pm

Salut, am si eu o problema cu un TextInput..L-am transformat in TextArea pentru a-l face din Single-line Multi-line..dar nu are mai multe randuri, e un singur rand si atunci cand apas enter dispare textul si se duce oarecum in sus, iesind din perimetrul TextArea.
Aici este un SS http://imageshack.us/photo/my-images/703/snapshot20120720203315.jpg/.
Daca poate cineva sa ma ajute si are nevoie de informatii suplimentare, teo_teo1112001@yahoo.com este id-ul meu personal.
Multumesc!
karnivor

Re: Flash Builder Multi-line TextArea

Mesajde Barna Biro » Vin Iul 20, 2012 7:51 pm

Salutari Teo,

Nu vad nimica ceea ce n-ar fi in regula in poza uploadata de tine ( poate-s doar obosit ). Atunci cand spui "l-am transformat in TextArea", ce intelegi mai exact? Ai inlocuit componenta TextInput cu o componenta TextArea sau altceva?

Probabil ar ajuta daca ai posta ceva cod sau daca ai putea sa reproduci problema intr-un proiect nou si sa uploadezi sursele.
Chiar nu imi dau seama ce zici ca nu merge... componenta TextArea are mai multe randuri, sigur, fara sa fi nevoit sa-l configurezi.

Cheers!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde karnivor » Sâm Iul 21, 2012 1:16 am

Salut, da e vina mea ca nu sunt destule informatii XD.
Aici e codul initial: <s:TextInput id="textinput1" includeIn="Contact" x="54" y="372" accessibilityName="Message"
focusColor="#CCCCCC" prompt="Your Message Here"
skinClass="components.MessageField2" tabIndex="3"/>

Iar aici e codul modificat: <s:TextArea id="textinput1" includeIn="Contact" x="54" y="372" accessibilityName="Message"
focusColor="#CCCCCC" prompt="Your Message Here"
skinClass="components.MessageField2" tabIndex="3"/>

Si da, stiu ca TextArea are automat mai multe randuri, chestia la mine ar fi ca nu dispune randurile in acel careu.Problema este ca ar fi trebuit sa imi apara cursorul de tip TEXT oriunde as duce mouse-ul in interiorul careului, dar mie imi apare acest cursor doar pe primul rand, iar atunci cand scriu ceva si apas enter, ar fi trebuit sa se duca un rand mai jos, dar in schimb dispare scrisul si ramane randul gol.

Aici este link pentru arhiva ce contine FXP +PSD si am facut si aplicatie AIR poate e folositoare :D. ----> Download
karnivor

Mesajde Barna Biro » Sâm Iul 21, 2012 1:01 pm

Ohh, folosesti Flash Catalyst... Nu credeam ca exista oameni care sa foloseasca programul acela de 2 bani :) Anyway, problema e cauzata de skin-ul aplicat pe componenta. Desi tu ai schimbat manual <s:TextInput> in <s:TextArea> , skinClass-u a ramas acelasi: "components.MessageField2". Daca te uiti la sursele acestui skin, o sa observi ca se asteapta sa fie aplicat pe un TextInput si nu TextArea ( [HostComponent("spark.components.TextInput")] ).

Exista cel putin doua solutii pentru problema ta:

1) Dupa ce schimbi <s:TextInput> in <s:TextArea> stergi setarea skin-ului ( adica: skinClass="components.MessageField2" )
2) Creezi un skin nou care sa aiba ca si HostComponent TextArea si-l implementezi vizual cum doresti + il aplici pe componenta ta.

Presupun ca o sa preferi prima varianta :) Probabil in Catalyst poti schimba pe urma felul in care arata vizual componenta ( culoarea marginii, etc. ) si iti va si genera automat ceva skin. Have fun!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde karnivor » Lun Iul 23, 2012 4:54 pm

Ok Biro, acum merge :D, dar nu pot schimba culoarea Stroke-ului.
Multumesc mult pentru ajutor si congratz pt forum, e foarte incurajator sa gasesti o comunitate de romani in acest domeniu :D.Bafta!
karnivor

Mesajde Barna Biro » Mar Iul 24, 2012 3:28 pm

karnivor scrie:Ok Biro, acum merge :D, dar nu pot schimba culoarea Stroke-ului.
Multumesc mult pentru ajutor si congratz pt forum, e foarte incurajator sa gasesti o comunitate de romani in acest domeniu :D.Bafta!

Stroke-ul cum ziceam, poti sa-l schimbi creand un skin nou pentru TextArea si definind stroke-ul acolo. Un articol destul de Ok despre skinning in Flex 4 gasesti aici: http://www.adobe.com/devnet/flex/articl ... nning.html Poate nu ai chef / timp sa iti bati capul cu asa ceva... Eu personal as crea skin-ul in Flash Builder direct dar asta evident implica ceva programare ( probabil se poate face cumva si in Flash Catalyst, dar habar n-am cum / unde deoarece nu-l folosesc ).

Comunitatea din pacate e in stare vegetativa persistenta... e drept, Flash-u n-a fost niciodata tare cautat in Romania si mai ca n-a existat niciodata "o comunitate Flash" ( au fost perioade mai bune cand existau mai multi oameni interesati de aceasta tehnologie, dar those times are long gone ). PHP-u prinde mai bine la romani... probabil pentru ca e mai permisiv decat ActionScript 3.0 si exista o tona de tutoriale copy-paste pe net.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Înapoi la Adobe Flex