Aplicatia mea in AIR consuma prea mult...

Intrebari despre Adobe Air

Aplicatia mea in AIR consuma prea mult...

Mesajde xonny » Mar Iun 22, 2010 3:39 pm

Salut! Am facut o aplicatie desktop (este cu instal.exe) in AIR , nu am inventat nimic am facut dupa un tutorial de pe gotolearn (este cubul ala pe fetele caruia poti sa aplici diverse logo uri pe care daca dai click deschide un browser si te duce direct pe site ul respectiv) aplicatia merge perfect, am pus si eu acolo cateva site uri care ma intereseaza pe mine.
Cu toate ca este o aplicatie foarte mica atunci cand ruleaza imi consuma peste 30% din CPU (dualcore 2,8) .
Ce se poate face in cazul acestor aplicatii facute in flash care consuma foarte multe resurse?
Nu prea am citit nimic despre controlul biti lor in flash sau despre less byte procesor :( insa nivelul meu in as3 este la nivelul FUN cu un + mic spre hobby.
xonny

Re: Aplicatia mea in AIR consuma prea mult...

Mesajde Barna Biro » Mar Iun 22, 2010 6:32 pm

Un singur lucru poti face in astfel de cazuri: sa incerci sa implementezi solutii cat mai eficiente. Se complica treaba si mai mult daca te folosesti de framework-uri scrise cine stie cum de cine. Papervision3D nu e neaparat cel mai rapid/eficient engine 3D de pe piata... daca ai folosit un frame rate mare, cu atat mai grav ( mai ales daca ai listenere de genul ENTER_FRAME, etc. )... sa nici nu vorbesc de smoothing la imagini...

Lista ar putea continua la infinit... Daca vrei sa ai aplicatii eficiente, atunci va trebui sa le dezvolti intr-un mod cat se poate de eficient ( alta solutie, nu ai la o astfel de problema ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: Aplicatia mea in AIR consuma prea mult...

Mesajde xonny » Joi Iun 24, 2010 4:13 am

Multumesc!
M am gandit eu ca rezolvarea nu poate fi asa simpla (daca exista rezolvare) am sa incerc cu away3d si sandy 3D...sincer nu ma astept la rezultate mai bune :mrgreen:
xonny

Înapoi la Abobe AIR