Nu deschide pagina web din linkul xml.

Intrebari despre Adobe Air

Re: Nu deschide pagina web din linkul xml.

Mesajde alex » Dum Feb 07, 2010 3:32 pm

Daa la mine merge bine, eu am sters dor niste functi... cea de drag si de inchidere parca.. mie imi dadea eror de aia le`am sters, si merge ok in rest.
alex

Mesajde Barna Biro » Dum Feb 07, 2010 7:12 pm

Nu cred ca exista nicio solutie simpla pentru problema ta. Cred ca cel mai bine e sa refaci lista cu titluri, in asa fel incat fiecare titlu sa fie de fapt un obiect care are un listener de MouseEvent.CLICK si "onClick" sa deschizi cu navigateToURL link-ul dorit. Desi teoretic o aplicatie AIR cica nu intra in security sandbox-u de care te lovesti tu cand dai click pe un link din TextArea, se pare ca totusi are probleme cu link-urile din text... Nu prea am nicio solutie pentru problema asta si nu cred ca se poate rezolva...

Deci: refa lista in asa fel incat atunci cand dai click pe un titlu, sa deschizi link-ul cu navigateToURL().
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde RaresMC » Dum Feb 07, 2010 10:45 pm

Am remarcat un lucru.Daca modific in Publish Settings la Player daca selectez ca player pe FlashPlayer 10 functioneaza perfect insa aplicatia este incadrata intr-o fereastra standard de windows.Daca shimb playerul pe Adobe AIR 1.1 nu mai este aplicatia incadrata in fereastra standar de windows ,adica asa cum vreau eu sa apara, insa cand dau click pe un articol din lista imi apara vechea eroare mentionata in alt post.
Ce poate sa fie?Sa fie asa cum a spus Barna Biro ?
RaresMC

Mesajde Barna Biro » Dum Feb 07, 2010 10:57 pm

Din cate am inteles, tu vrei o aplicatie Desktop... altfel nu ai fi facut un proiect AIR. Din moment ce asta-i cazul, faptul ca schimbi la publish setarile de pe AIR pe Flash Player sunt total aiurea deoarece daca ai Flash Player selectat, atunci proiectul tau va fi exportat pentru web si nicidecum desktop.

Daca aplicatia ta ar fi fost una web, atunci ar fi existat o solutie pentru problema ta ( trebuia setat parametrul de "allowNetworking" la "all" in codul de embed al swf-ului in HTML... cum a spus si Lagro ). Din nefericire, nu prea cred ca exista o solutie pentru problema ta, luand in considerare ca este un proiect AIR ( nu spun ca nu exista 100% ceva solutie... poate exista ceva hack sau ceva trick dar oricum, nu e cool treaba ). Reconstruieste lista si te-ai scapat de problema... daca nu, mai incearca sa cauti dupa articole ( poate gasesti totusi ceva ).
Imagine
Barna Biro
Administrator

Anterior

Înapoi la Abobe AIR