Problema XML in AS

Intrebari despre Actionscript 3.0

Problema XML in AS

Mesajde bocco » Joi Iul 29, 2010 11:16 am

Salut am si eu 2 intrebari: Am un document XML din care i-au cu as textele pentru un site. Prima intrebare :
Am un nod de genu :
<text>
testtesttesttesttesttesttest
</text>
daca scriu tot continutul pe in linie e ok ,dar daca scriu :
<text>
testtesttest
testtesttesttest
</text>
cele 2 randuri imi apar unu sub altu cu un spatiu prea mare intre ele. Cum pot face ca textul din al 2- lea exemplu sa imi apare in swf in linie pe un singur rand sau daca nu e posibil cum pot regla distanta dintre cele 2 randuri?
Iar a2a intrebare : Folosirea " &lt; " si "&gt;" in locul marcatorilor < si > este singura varianta pentru a scrie taguri HTML in XML? ....MS
bocco

Re: Problema XML in AS

Mesajde alexxcz » Joi Iul 29, 2010 8:27 pm

Daca vrei sa pui cod HTML in XML trebuie sa folosesti tag-urile CDATA:
Cod: Selectaţi tot
<textNode>
<![CDATA[
text <em>HTML</em>
]]>
</textNode>

Cat despre prima problema, daca vrei sa afisezi textul pe o linie de ce nu il scrii pe o linie in XML?
In fine, depinde de sistemul de operare si cum intelege fiecare o linie noua. Poti inlocui caracterele de Carriage Return (\r) si Line Feed (\n) si eventual Tab (\t) din textul respectiv cu un spatiu:
Cod: Selectaţi tot
var text:String = myXML.textNode;
text = text.split(/[\r\n\t]/).join(' ');
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde bocco » Vin Iul 30, 2010 12:23 am

Ms pentru primul raspuns , iar prima intrebare nu cred ca ai inteles-o sau nu m-am exprimat eu prea clar.Deci am un text foarte lung ,iar ca sa pot sa il organizez cat de cat in fisierul .XML(sa vad mai clar unde sa adaug niste taguri etc..) mai dau si cate un enter(new line) cam la 200 de caractere( nu prea pot lucra cu un text lung pe o singura linie ), si cand il rulez in flash intre randurile care le-am despartit in XML imi apare un spatiu mult prea mare . Intrebarea era daca pot sa fac sa nu mai apara sau sa setez marimea acelui spatiu .
bocco

Mesajde alexxcz » Vin Iul 30, 2010 12:40 am

Ba am inteles. Daca vrei sa scrii tot textul intr-o linie nu vad de ce nu il scrii asa. Toate editoarele text au functia de word wrap, adica ce incerci tu sa faci cu enter-ul, doar ca iti face automat. Si ti-am dat si un raspuns in cazul in care vrei sa folosesti tasta enter pentru formatare. Daca ai fi incercat ce ti-am trimis ai fi vazut ca iti inlocuieste spatiul gol. Ideea e ca Flash-ul foloseste doar caracterul Return (\r) pentru a pune o linie noua, iar in windows un editor text adauga si caracterul line feed/new line (\n) deci daca vrei sa iti ramana pe linii separate cum ai dat tu enter atunci doar inlocuiesti unul din cele doua. Ce ti-am scris eu iti inlocuieste ambele, deci tot textul care l-ai formatat tu folosind tasta enter in XML iti apare pe o singura linie.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde bocco » Vin Iul 30, 2010 11:00 am

:lol: Imi cer scuze era tarziu cand am citit raspunsul tau. Si word wrap-u rezolva tot , nu stiu ce era in capul meu ....MS
bocco

Înapoi la ActionScript 3.0