Carti care merita sa fie citite.

Intrebari despre Actionscript 3.0

Re: Carti care merita sa fie citite.

Mesajde forapathy » Dum Oct 25, 2009 5:47 pm

Si desi nu are de-a face cu Actionscriptul va recomand si:

Coders at Work,
Reflections on the Craft of Programming
by Peter Seibel

Amazon: http://www.amazon.co.uk/Coders-Work-Ref ... 1430219483

interview-uri cu programatori celebri despre cum au ajuns sa faca ce fac si etc..
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Dum Oct 25, 2009 9:13 pm, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Un link nu strica niciodata...
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde bocco » Joi Iul 08, 2010 12:46 pm

Cine poate sa imi recomande si mie o carte de AS3 in care te invata sa lucrezi mai pe larg cu sunetul sau chiar o carte despre Flash Media Server ...ms
bocco

Mesajde forapathy » Joi Iul 08, 2010 1:24 pm

Learning Flash Media Server 3
by William B. Sanders
Publisher: O'Reilly
Pub Date: March 31, 2008
Print ISBN-13: 978-0-596-51590-4
Pages: 273

Iar pentru sunet in cartea asta am gasit ceva mai detaliat..

Learning ActionScript 3.0 A Beginners Guide (Jan.2008)
OReilly

..dar prea multe despre sunet nu o sa gasesti ca nu e ceva foarte complex oricum.
Scriu pe point47 despre PHP, ActionScript 3 si CSS iar pe ignoranceisbliss.eu scriu despre toate prostiile ce-mi trec prin minte.
forapathy

Mesajde alexxcz » Joi Iul 08, 2010 1:35 pm

Depinde ce anume vrei... Majoritatea cartilor te invata cum sa folosesti sunete din library, cum sa incarci sunete externe, cum sa dai play, stop, resume, seek, buffer etc, cum sa faci o vizualizare a spectrului sunetului in diferite moduri. Daca te intereseaza sa modifici sunetele, sa faci un decoder/encoder sau ceva de genu, folosit ByteArray nu prea ai sa gasesti carti exact pe subiect in AS3, astea fiind chestii de lucru cu biti si inginerie sonora (nu stiu daca zic bine).
Cat despre FMS stiu o singura carte care te invata pe larg ce inseamna FMS, cum sa instalezi si ce poti face cu el. Abordeaza atat FMIS (Flash Media Interactive Server) cat si FMSS (Flash Media Streaming Server). Cartea de care vorbesc e:
Imagine
Learning Flash Media Server 3
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde bocco » Joi Iul 08, 2010 1:57 pm

Chestiile cu sunete din library etc... sunt banale si le gasesti in majoritatea cartilor care vorbesc pe larg despre flash, pe mine in schimb ma intereseaza modificarea sunetului , sa lucrez cu biti unui sunet , nu am gasit nici o carte care sa dezbata subiectul acesta macar la nivel basic...ms oricum
bocco

Mesajde alexxcz » Joi Iul 08, 2010 2:11 pm

Pai nu cred ca o sa gasesti o carte exact pe partea de lucru cu biti pe sunet pentru ca e ceva particularizat, e ca si cum s-ar scrie o carte despre cum sa faci un Audio Player de la 0. Dar poti gasi destule resurse pe net despre cum sa lucrezi cu biti:
- Pentru bazele lucrului cu biti in AS3 poti folosi prezentarea Byte My Flash facuta de Lee Brimelow
- Pentru un tutorial despre cum sa faci un encoder in AS3 pentru imagini BMP tot pe gotoAndLearn() poti sa te uiti
- Despre manipularea sunetelor in Flash folosind ByteArray si chestiile din FP 10 stiu de urmatoarele resurse:
Sound Pitch si vreo 3 chestii pe The Flash Blog
- Foarte, foarte, foarte mult Google si Wikipedia
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde bocco » Joi Iul 08, 2010 3:47 pm

Nu ma interesa neaparat o carte intreaga dedicata aceluiasi subiect .Ci o carte care sa vorbeasca cat de cat si despre chestiile astea (un capitol ).....ms oricum
bocco

Mesajde alexxcz » Joi Iul 08, 2010 4:10 pm

Si sa nu uit, e o carte scoasa de cei de la ByteArray.org, defapt care urmeaza a fi scoasa, in care vorbeste despre operatiile pe biti. O gasesti aici si poti downloada si primul capitol.
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde xonny » Sâm Oct 23, 2010 12:29 am

Am gasit si eu o carte :) plictisitoare daca incerci sa o citesti cap-coada dar un ghid util (foarte voluminoasa peste 1000 de pagini).
ActionScript 3.0 Developer's Guide

Este pe megaupload

http://www.megaupload.com/?d=TTL3464L
xonny

Mesajde xonny » Sâm Oct 23, 2010 12:43 am

--- da :geek: uitasem ca asta este de pe help-ul de la adobe (abia dupa ce am pus anuntul si am citit un pic din ea mi am adus aminte ca se gaseste la adobe pe site ) :oops:
xonny

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ActionScript 3.0