Carti care merita sa fie citite.

Intrebari despre Actionscript 3.0

Carti care merita sa fie citite.

Mesajde Barna Biro » Lun Iul 28, 2008 4:25 pm

-

EDIT: Cam toate cartile pot fi descarcate de aici:
http://www.riabook.cn

M-am gandit ca ar fi bine sa avem un thread care sa contina o lista cu cartile pe care le considerati ca merita sa fie citite. E foarte util sa stii ce crede lumea despre o carte inainte sa te pui sa o cumperi si sa nu stii ca de fapt arunci bani aiurea pe ea.

Cartile pe care le consider eu ca merita sa fie citite si care din punctul meu de vedere sunt cele mai "beton" pe tema ActionScript 3.0:

ActionScript 3.0 Cookbook
E o carte foarte buna pentru cei care deja au ceva exeprienta cu AS 3.0 si vor sa vada exemple "concrete". Nu e cea mai buna care "din gama AS 3.0" dar are si puncte bune.

Imagine

Essential ActionScript 3.0
Cred ca este cea mai buna carte pentru incepatori in ale Flash-ului cat si pentru cei care n-au programat niciodata. Chiar te ia de la 0 si te invata tot ce trebuie sa stii. Mi-a placut foarte mult aceasta carte.

Imagine

Foundation Actionscript 3.0 Animation: Making Things Move
( Foarte tare si aceasta carte, nu doar ca te invata sa animezi cu cod ci te si invata si un pic OOP in acelasi timp )

Imagine

ActionScript 3.0 Game Programming University
( Desi cartea este dedicata jocurilor, o sa vedeti ca va pot ajuta foarte mult anumite concenpte cand va creati o galerie de imagini proprie si doriti sa fie diferita de restul << adica de majoritatea de care dati pe net >> foarte interesanta cartea si merita timpul )

Imagine

Object-Oriented ActionScript 3.0
( In caz de inca nu stiti, va spun acuma: OOP este atat prezentul, cat si viitorul !!! )

Imagine

ActionScript 3.0 Design Patterns
( O data ce invatati sa programati "the OOP way" vine si momentul sa avansati ca programator.... aceasta avansare se face cu ajutorul Design Pattern-urilor. Unii o sa spuna ca "Design Pattern-urile sunt mai mult pentru soft, eu nu fac asa ceva"... ceea ce e doar partial adevarat, Pattern-urile vin in ajutorul vostru in aproape orice problema si folosind pattern-ul corect puteti sa stati linistit, stiind ca totul este bine atat din punct de vedere al modelului cat si din punct de vedere al refolosirii codului, OOP )

Imagine

Advanced ActionScript 3 with Design Patterns
( Cam acelasi lucru ca si cartea precendeta dar cum spune titlul: "advanced actionscript" )

Imagine

Nu pot spune ca am o editura preferata, atat O'Reilly cat si Friends Of Ed sunt foarte ok, dar pentru cei care doresc si exemple practice ( real world ) care sunt explicate cat de cat calumea atunci as sugera sa va luati carti de la Friends of Ed.

Sper sa va fie de folos acest thread. Astept sa postati si voi titlurile cartilor care v-au fost de folos si/sau v-au placut.
Ultima oară modificat de Barna Biro pe Mar Iul 29, 2008 1:11 am, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Re: Carti care merita sa fie citite.

Mesajde tibi » Lun Iul 28, 2008 4:33 pm

Nice books :D
tibi
Moderator

Mesajde vamapaull » Lun Iul 28, 2008 9:38 pm

vamapaull
Administrator

Mesajde alexxcz » Lun Iul 28, 2008 10:22 pm

Dap, catile cred ca sunt cele mai bune, am 2 din ele si mi se par foarte usor de inteles (mai putin la partea cu XML) , presupun ca si celelalte sunt la fel de interesante.
Si am o intrebare: Oare imi fac astia o reducere ca sunt roman si nu mai am nici alocatie ca guvernu n-a mai dat la cei de 18 ani si oricum cu o alocatie de 10 euro mi-ar trebuii cativa ani sa le iau pe toate? :D

P.S. Stie careva un site sau un tutorial unde pot invatza XML pentru AS 3.0 de la 0?
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde vamapaull » Lun Iul 28, 2008 10:38 pm

Pe GTAL gasesti ceva basic despre xml in as 3.0
cat despre carti... daca esti incepator iti recomand cartea de mai sus postata de mine...
e super usor de inteles si codul e scris colorat, poate ceva minor dar face diferenta... mie imi place mult mai mult asa :D
vamapaull
Administrator

Mesajde tibi » Lun Iul 28, 2008 10:40 pm

LOL - si eu mai vreau alocatie :D , oare imi mai dau astia :lol:
Da cartile sunt foarte bune, insa design paternu este un cosmar de inteles mai ales daca esti obijnuit sa programezi pe timline, chiar daca stii sa scrii si clase este foarte greu de inteles, deoarece nu vezi rostu de prima data nici chiar dupa ce citesti, oricum ar fi OOP este viitoru, deci TREBUIE INVATAT, nu prea imi surade idea da asta este realitatea....
Va tin la curent cu progresul meu :|

In legatura cu XML este un capitol intreg in essential as 3.0, explica acolo tot ce ai nevoie, oricum va fi nevoie sa il citesti de cel putin doua ori mai ales daca esti obijnuit cu modelu din as 2.0 ( firstChild.sucks :D ).

alexxcz scrie:Dap, catile cred ca sunt cele mai bune, am 2 din ele si mi se par foarte usor de inteles (mai putin la partea cu XML) , presupun ca si celelalte sunt la fel de interesante.
Si am o intrebare: Oare imi fac astia o reducere ca sunt roman si nu mai am nici alocatie ca guvernu n-a mai dat la cei de 18 ani si oricum cu o alocatie de 10 euro mi-ar trebuii cativa ani sa le iau pe toate? :D

P.S. Stie careva un site sau un tutorial unde pot invatza XML pentru AS 3.0 de la 0?
tibi
Moderator

Mesajde alexxcz » Lun Iul 28, 2008 10:48 pm

tibi scrie:
In legatura cu XML este un capitol intreg in essential as 3.0, explica acolo tot ce ai nevoie, oricum va fi nevoie sa il citesti de cel putin doua ori mai ales daca esti obijnuit cu modelu din as 2.0 ( firstChild.sucks :D ).

Da, eu nici in AS 2.0 (firstChild.secondChild e mai pentru "prosti" :D grei de cap ca mn)nu ma pricep prea bine, dar e totusi mai usor decat in AS 3.0 ... adica, in felul cum este explicat acolo nu inteleg nimic, e un capitol in AS 3 basics si unu in Learning AS 3, dar nu le inteleg nici daca ma tai.... in fine, sper sa-i dau de cap :P
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde tibi » Lun Iul 28, 2008 11:18 pm

Exact asta zic si eu despre desing paternes si OOP, citesti insa problema e ca nu ii vezi rostu sau nu stiu cum sa ma exprim ca si cum ai vrea sa tai lemne cu cutitu, nu te lasa citeste si incerca sa aplici pana la urma o sa intelegi si o sa ti se para foarte simplu.
alexxcz scrie:
tibi scrie:

Da, eu nici in AS 2.0 (firstChild.secondChild e mai pentru "prosti" :D grei de cap ca mn)nu ma pricep prea bine, dar e totusi mai usor decat in AS 3.0 ... adica, in felul cum este explicat acolo nu inteleg nimic, e un capitol in AS 3 basics si unu in Learning AS 3, dar nu le inteleg nici daca ma tai.... in fine, sper sa-i dau de cap :P
tibi
Moderator

Mesajde Barna Biro » Mar Iul 29, 2008 1:11 am

Nu trebuia sa sari direct pe cartile cu patterns. Mai bine citeai Object-Oriented ActionScript 3.0 prima oara care te si introduce calumea in OOP si pe la mijlocul cartii vorbeste si despre cele mai folosite pattern-uri cum ar fi Observer Pattern sau Decorator Pattern si evident MVC care e intalnit poate cel mai des.

Serios, citeste prima oara cartea asta si de abia dupa aia incearca sa te bagi pe cartile cu Pattern-uri.

@ alex, din punctul meu de vedere in AS 2.0 toata treaba cu XML-u era un mare rahat... nu stiu ce vezi tu mai usor in tampeniile cu firstChild si sa ajungi sa ai o linie intreaga de vreo 10 rahaturi... in AS 3.0 scrii acelasi lucru in 2 cuvinte... citeste mai atent, pentru ca daca in AS 3.0 XML-u ti se pare mai greu atunci nu ai inteles nimica din ceea ce ai citit. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde alexxcz » Mar Iul 29, 2008 2:00 am

fx.barrett scrie:
@ alex, din punctul meu de vedere in AS 2.0 toata treaba cu XML-u era un mare rahat... nu stiu ce vezi tu mai usor in tampeniile cu firstChild si sa ajungi sa ai o linie intreaga de vreo 10 rahaturi... in AS 3.0 scrii acelasi lucru in 2 cuvinte... citeste mai atent, pentru ca daca in AS 3.0 XML-u ti se pare mai greu atunci nu ai inteles nimica din ceea ce ai citit. ;)

:lol: ok. Thank's :D o sa mai citesc de cateva zeci de ori.
(John Johnson)
alexxcz

Următorul

Înapoi la ActionScript 3.0