citire data crossdomain

Intrebari despre Actionscript 3.0

Re: citire data crossdomain

Mesajde AM06 » Lun Noi 12, 2012 11:38 am

gata, am rezolvat:)

voiam doar sa afisez sursa paginii atata tot, nu sa si randez.
Ce-am schimbat? Am afisat codul html direct in html intr-un textarea cum ai zis...chiar nu am idee de ce n-a mers s-o afisez si-n html direct prin apelarea unui js. No idea. Ideea e c-a mers.
AM06

Mesajde Barna Biro » Lun Noi 12, 2012 11:41 am

AM06 scrie:...chiar nu am idee de ce n-a mers s-o afisez si-n html direct prin apelarea unui js. No idea. Ideea e c-a mers.

Poate pentru ca nu ai facut escape la continut? E posibil ca js-u / html-u sa fi incercat sa interpreteze automat rezultatul primit, in loc sa-l escape-uie si doar sa-l afiseze ca pe oricare string. Anyway, e bine ca ai rezolvat. ;)
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde AM06 » Lun Noi 12, 2012 12:37 pm

da, posibil....si cum ar fi trebuit sa fac escape-ul la continut?
bine c-am rezolvat:)
AM06

Mesajde Barna Biro » Lun Noi 12, 2012 1:14 pm

Cea mai simpla solutie e sa replace-ui tag-urile care pot fi interpretate... sau desigur exista framework-urie / librarii care deja au ceva feature-uri de genu ( parca si jQuery are ceva stuff ). Nu-s mare fan Javascript si HTML stuff, dar faptul ca nu stiu ce facea ( exact ) inainte, nu ma ajuta in datul de sfaturi utile. Ai cam evitat datul de detalii esentiale pe intregul parcurs ( nu conteaza din ce motiv )... mi-e cam lene sa tot dau cu banu sau sa ma pun si sa postez pagini intregi cu N posibile solutii pt M probleme si sa sper ca din lista de solutii una este Ok pentru problema ta. :)

Nu ti-a cerut nimeni surse, dar daca vrei sa make helping you more easy and fast, atunci data viitoare macar da-ne cateva detalii importante: "folosesc URLLoader sa incarc o pagina HTML intreaga... vreau sa afisez sursa incarcata intr-o alta pagina HTML ( sau pop-up sau eu stiu unde / cum vroiai sa afisezi sursa ) cu Javascript." ... lucruri de genu...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde AM06 » Lun Noi 12, 2012 1:54 pm

salut,

sorry, chiar mi s-a paraut c-am dat detaliile esentiale:
de adaugat: am folosit URLRequest ptr request, am apelat o functie js cu ExternalCallInterface care sigur se apela...am zis ca apelez niste js din flash, altceva nu stiu ce mai era de mentionat...pe fond mi se parea o chestie f. simpla de facut...

Mersi mult,
AM
AM06

Mesajde AM06 » Lun Noi 19, 2012 9:27 pm

tot la acelasi subiect:

Can fac un request catre domeniul cu fisierul crossdomain.xml permisiv, pot sa accesez din flash cookie-urile care vor fi trimise catre adresa respectiva?

Mersi,
AM06

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 20, 2012 11:29 am

AM06 scrie:tot la acelasi subiect:

Can fac un request catre domeniul cu fisierul crossdomain.xml permisiv, pot sa accesez din flash cookie-urile care vor fi trimise catre adresa respectiva?

Mersi,

Cum adica sa "sa accesez din flash cookie-urile care vor fi trimise catre adresa respectiva"? Despre ce cookie-uri vorbesti ( am impresia ca folosesti termenul fara sa-l intelegi clar ) si cine exact vrea sa le acceseze ( aplicatia de pe domeniul de unde trimiti, sau aplicatia de pe domeniul care prinde request-u, etc. )? De asemenea, ce inseamna "fac un request" in cazul tau? Adica faci un call la un serviciu public, sau la un script ( PHP poate), sau incarci un XML, sau incarci un .swf, etc. ? Ce faci mai exact?
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde AM06 » Mar Noi 20, 2012 11:37 am

deci, mai clar

am un swf in domeniul A. domeniul B are un crossdomain.xml cu * si are si o portiune /myaccount/ptr userii autentificati.

eu din A, unde am swf-ul fac un request http GET /myaccount/ care-mi aduce inapoi pagina userului autentificat (asta in cazul in care userul viziteaza site-ul meu in timp ce e autenficat in B, da?) ptr ca flash-ul trimite cookie-urile userului cand face requestul GET /myaccount/

intrebarea mea era, eu pot accesa din flash cookie-urile respective care sunt trimise?
AM06

Mesajde Barna Biro » Mar Noi 20, 2012 12:23 pm

HTTP cookies: http://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie Sunt folosite in general pentru a persista stari ( ca si SharedObjects din ActionScript 3.0 )... Iar tu defapt vorbesti despre parametrii URL ( query strings ): http://en.wikipedia.org/wiki/Query_string Cel putin eu asa inteleg... deoarece "cookies" n-au niciun sens in contextul prezentat / descris de pana acuma.

Cateva chestii tot nu-mi sunt clare: cum initializezi request-ul? Faci un call din .swf sau din afara .swf-ului? Daca faci din .swf atunci nu inteleg ce nu stii... din moment poti construi request-u cu parametrii doriti ( informatiile despre utilizator ), de ce vrei sa citesti aceleasi informatii inca odata cand primesti raspunsul in urma call-ului? Ai deja informatiile inainte sa faci call-u... stocheaza-le undeva pentru mai tarziu!!!

In cazul in care faci request-ul GET din afara .swf-ului, atunci e posibil ( in functie de cum ai lucrurile construite ) sa te folosesti de Javascript si de ExternalInterface si sa comunici cu .swf-ul tau, pasandu-i informatii dorite ( in functie de cum ai lucrurile construite, poti citi si despre FlashVars ).

Am inteles ca incarci continutul unei pagini HTML in .swf-ul tau ( folosind tot URLoader-u presupun ), dar trebuie sa intelegi si faptul ca facand asta, tu doar incarci un String imens. Abordarile tale sunt putin spus "ciudate" si din cauza asta e oarecum normal ca te lovesti la fiecare pas de probleme... creezi impresia ca incerci sa hack-ui alte domenii si sa furi informatii si eu mai stiu ce. Nu functioneaza Flash-u asa...
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde AM06 » Mar Noi 20, 2012 12:33 pm

"creezi impresia ca incerci sa hack-ui alte domenii si sa furi informatii si eu mai stiu ce. Nu functioneaza Flash-u asa."

ai dreptate, asta si fac, e un proiect de securitate, vrea sa creez un POC ptr cross-domain request (l-am facut deja, as vrea sa vad daca pot accesa si cookie-urile HTTP).

request-ul in fac din swf. eu nu controlez cookie-urile HTTP, doar param GET/POST (headerele deci, nu ma refer la cookie-urile SharedObjects ale flash-ului), ci ele se trimit automat de browser.
folosesc URLRequest.
AM06

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ActionScript 3.0