Creare stream sunet si exportare ca wav sau mp3.

Intrebari despre Actionscript 3.0

Creare stream sunet si exportare ca wav sau mp3.

Mesajde Boby4CPO » Sâm Feb 04, 2012 2:47 pm

Buna. Incerc sa creez o aplicatie( mai mult un joc) in care userul poate selecta mai multe sunete sau melodii, le poate aseza pe un timeline iar apoi asculta "melodia" rezultata. Rezultatul il pot salva ca mai apoi sa poata fi incarcat si reascultat sau modificat in cadrul aplicatiei.
Problema ar fi ca doresc ca userul sa poata exporta trackul respectiv si salva pe hard ca wav sau ideal ar fi mp3. Am vazut ca se poate inregistra cu MicRecorder iar rezultatul poate fi salvat folosind WaveEncoder dar nu am reusit sa gasesc un mod de a crea un wave nou prin alipirea mai mulot sunete. Exista o solutie pentru a putea face asta?
Multumesc anticipat.
Boby4CPO

Re: Creare stream sunet si exportare ca wav sau mp3.

Mesajde Barna Biro » Dum Feb 05, 2012 5:16 pm

Salut si bine ai venit,

Din pacate, nu cred ca este posibil sa realizezi ceea ce doresti doar cu ActionScript. In general, manipularea audio / video se face pe partea de server cu Java, C++ sau alte limbaje / tehnologii mai puternice, care pot executa actiunile dorite in timp util ( + ofera mult mai multe feature-uri pentru munci complexe decat tehnologiile client, genul Flash ).

Te sfatuiesc sa petreci un pic timp google-uind dupa exemple / articole / tutoriale despre manipulare audio sau chiar si video pe partea de server ( probabil o sa gasesti cateva articole bune pe Java ca si tehnologia server-side sau exemple care comunica cu alte tool-uri, gen FFmpeg, penru a ajunge la ceea ce se doreste de la aplicatie ).

Bafta!
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde Boby4CPO » Lun Feb 06, 2012 9:41 am

Din cate am inteles si cu ActionScript se pot mixa sunete, facand operatii pe bytearrayul intors de metoda Sound.extract(), dar inca nu am reusit sa ma prind exact cum. Voi mai incerca zilele astea si daca reusesc ceva o sa revin cu un post. Sper sa reusesc fara sa mai sciu si un script server-side. Mersi de raspuns.
Boby4CPO

Mesajde Barna Biro » Mar Feb 07, 2012 8:06 pm

Da, probabil ai dreptate si s-ar putea face ceva cu ByteArray dar asa cum ai descoperit, nu este chiar usor de lucrat cu ByteArray pentru asa ceva. Eu totusi sunt de parere ca astfel de operatii sunt mai bine executate pe un server ( folosind tool-uri existente si stabile pentru manipulare audio ) decat pe client, dar daca nu doresti asta atunci trebuie s-o scoti cu ByteArray-u cumva pana la capat.
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde dorin.canepa » Lun Feb 20, 2012 8:23 pm

Se poate salva un sunet in format wav in actionscript 3.0 folosind o libraria as3wavsound, care transforma un ByteArray in format wav.

De retinut ca acest lucru este valabil incepand cu Flash Player 10.

Un tutorial despre cum se poate inregistra un sunet si encoda apoi in format wav il puteti gasi aici.
dorin.canepa

Înapoi la ActionScript 3.0