eventListener

Intrebari despre Actionscript 3.0

eventListener

Mesajde myth » Vin Iun 10, 2011 3:34 pm

sal.. cum trebuie sa adaugi eventlisteneri de mouse over si out pt un movieclip ce contine mai multe elemente? eu vreau sa adaug evenimente la acel movieclip dar nu si la copii lui
myth

Re: eventListener

Mesajde myth » Vin Iun 10, 2011 4:01 pm

se pare ca trebuia sa folosesc ROLL_OVER SI ROLL_OUT in loc de MOUSE_OVER si MOUSE_OUT :)
myth

Mesajde alexxcz » Vin Iun 10, 2011 9:45 pm

... sau poti folosi proprietatea mouseChildren = false ca sa nu ai interactiune cu copii unui movie clip.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde myth » Sâm Iun 11, 2011 4:34 pm

am un buton care la roll_over deschide mai multe subsectiuni, acele subsectiuni fiind movieclipuri in interiorul butonului(care-i tot mc binenteles)... la rollover vreau sa pot selecta si elementele din buton, iar la rollout sa pot selecta numai butonul propriu zis fara elementele din interiorul lui... am incercat sa fac cum ai zis tu cu mouseChildren=true cand dau rollover si mouseChildren=false cand dau rollout dar se pare ca nu merge cum vreau eu... am incercat si cu ROLL_OVER si cu MOUSE_OVER... vroiam sa modific asta pt cazul in care subsectiunile sunt expandate, iar cum au si ele o animatie de inchidere, la rollout mai pot pe urma selecta subsectiunile inainte sa se termine animatia si nu vreau acest lucru fiindca la rollover sterge elementele din butonul principal :) any ideas?
myth

Înapoi la ActionScript 3.0