scroll

Intrebari despre Actionscript 3.0

scroll

Mesajde UnNoob » Joi Apr 21, 2011 7:12 pm

Salut,

Cu ajutorul vostru, am reusit sa finalizez, aproape, proiectul meu.Situatia sta cam asa:
Se proiecteaza niste mobila, desenele apar la scara pe scena, se efectueaza niste calcule, datele intra in niste array-uri si trebuie returnate utilizatorului.Fara multa experienta, fiind primul proiect, am ales initial varianta
unei masti peste desene si coordonate pt fiecare text dinamic generat in AS3, astfel incat sa rezulte un tabel....si totul e ok.Mai putin faptul, ca tabelul e prea lung si nu intra in ecranul monitorului.Pt ca este strict un proiect personal (nu am de gand sa fac o cariera din programare in AS3, nu am intrat in panica, am crezut ca rezolv problema, asa cum am mai rezolvat n probleme, cu un tutorial, o informatie, culeasa pe net.)
-prima varianta.Am gasit un tutorial pt text TLF, cu scroll.Am modificat tot, am reusit, am text cu scroll, am tabelul, dar...acest text nu poatefi folosit ca masca.Ca sa pot baga o masca, ar trebui sa generez acest tip de text cu as3 si nu reusesc.
-am reluat cautarile,m-am intors la varianta cu text dinamic si masca, dar am gasit scroll doar pt moviclip-uri, care nu ma ajuta, din simplu motiv, ca nu stiu cum sa transform in as3, masca si zecile de texte care intra pe ea, intr-un moviclip.
Ma invart in jurul cozii de doua saptamani, sunt disperat.Trebuie sa dau drumu la siteul asta repede, sunt somer si am nevoie de el, cred ca e o treaba simpla, dar am intrat eu intr-un blocaj mental.
Daca am fost ambiguu in exprimare, fac un rezumat:
-Am niste datein niste array-uri si trebuie ca utilizatorul sa le poate vizualiza in flash, intr-un tabel, care sigur nu incape in scena.Cum fac? Sunt extrem de multumit si daca-mi dati un cuvant, o expresie pentru o cautare pe net.Nu au dat rezultate cautarile:scroll,scroll scena...si altele asemanatoare.
UnNoob

Re: scroll

Mesajde Barna Biro » Vin Apr 22, 2011 4:25 pm

Sorry, dar chiar mi-e greu sa imi imaginez ce ai deja facut ( si mai ales cum ) si ce doresti sa faci din descrierea de mai sus.Poti posta ceva surse? Sau macar sa incerci sa formulezi problema intr-un mod mult mai clar ( poate chiar s-o reproduci intr-un proiect nou... ca sa nu postezi toate sursele daca nu vrei )?
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde UnNoob » Lun Apr 25, 2011 8:51 am

Am incercat sa simplific, din cauza ca fiind incepator, codul initial este foarte greu de citit.
Fişiere ataşate
exemplu.zip
(9.07 KiB) Descărcat de 223 ori
UnNoob

Mesajde UnNoob » Lun Apr 25, 2011 8:57 am

in concluzie, am redus intregul cod la cele doua actiuni principale. Se apasa butonul creaza dreptunghi si asta simuleaza aparitia obiectelor mele pe scena in programul meu.Apoi trebuie sa apara masca, peste aceste desene (daca apasati butonul creaza text). Peste masca apare textul, pe care nu reusesc (din cauza ca iese din ecranul monitorului)sa-l citesc. Cred ca este o treaba simpla, dar nu reusesc sa-i dau de capat.
Multumesc anticipat, dau o bere la prima intalnire a forumistilor.
UnNoob

Mesajde alexxcz » Lun Apr 25, 2011 10:36 am

Salveaza fisierul ca format CS4 sau CS3. Presupun ca ai folosit Flash CS5.
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde UnNoob » Lun Apr 25, 2011 2:19 pm

multumescpt raspuns, nu sunt acasa, o sa incerc, cum ajung, dar rezolva asta situatia? Apare scroll-ul?
UnNoob

Mesajde alexxcz » Lun Apr 25, 2011 2:54 pm

Momentan eu nu pot deschide fisierul sa vad ce e acolo si nu prea am inteles 100% problema din ce ai scris, de aceea am zis sa-l salvezi in format CS3 sau CS4 ca sa-l pot deschide si sa vad daca te pot ajuta. :)
“First, solve the problem. Then, write the code.”
(John Johnson)
alexxcz

Mesajde Barna Biro » Lun Apr 25, 2011 3:37 pm

Eu am reusit sa deschid fisierul, dar sunt destul de pierdut... nu mi-e chiar 100% clar ceea ce incerci sa faci acolo. Vad ca adaugi niste dreptunghiuri si le dai tot felul de nume, dar masca, n-o folosesti niciodata drept masca... pe langa asta, nu inteleg care-i treaba cu creazaDreptunghiuri()... ce scop are? De ce este cadrul mai mic decat masca?
Imagine
Barna Biro
Administrator

Mesajde UnNoob » Lun Apr 25, 2011 6:13 pm

Asa cum am mai spus, am simulat pasii din programul initilal, care are o "arhitectura" de....r***t, din cauza lipsei de experienta.Acum, cred ca ar arata altfel, nu ca am devenit mare expert, dar macar, am citit multe coduri pe net, scrise de meseriasi.Stiu sigur, ca o sa-l rescriu, de la inceput, dupa ce mai acumulez ceva experienta, macar sa-mi fie mie mai usor, cand vreau sa schimb ceva.Acum e varza, dar functioneaza.
Ideea este insa urmatoarea: Exista o modalitate, sa vizualizez tot textul?
Cand ajung maine acasa (acum sunt in vacanta si nu am cum) salvez si in CS4 sau CS3.
PS-intrebarea mea "ca daca apare scroll-ul", nu a fost o ironie, am crezutr ca in variantele mai vechi,ale flash-ului, aceasta problema, nu exista si scroll-ul aparea....singur.Am gasit pe net, atatea deosebiri intre AS2 si AS3, incat cand am citit, eram sigur ca exista o facilitate in CS3, la care intre timp, din diverse motive au renuntat.Nu ma judecati aspru, am facut de curand niste cursuri (HTML,CSS si Flash) iar marea profesoara, care preda AS2, nu credea ca in AS3, nu se mai scrie codul pe obiect.

O seara placuta tuturor.
UnNoob

Mesajde Barna Biro » Lun Apr 25, 2011 9:05 pm

Stai linistit, am inteles din prima ca nu prea ai experienta cu lucrurile astea... scuze daca, cumva, reply-ul meu a sunat aiurea, ca si cum m-as fi legat de ceea ce ai facut si felul in care l-ai facut. Am pus acele intrebari ca sa inteleg cat mai clar problema ta si ceea ce incerci sa realizezi intr-un final... fara sa stiu ce vrei ( si cum ) exact, cam greu imi imaginez cum as putea sa te ajut.

Sa vad daca am inteles bine: deci, tu crezi ca exista o modalitate in care sa apara automat scrollbar pentru text? In cazul in care asta crezi, atunci imi pare rau sa-ti dau vestea, dar asa ceva n-a exista niciodata... cel putin nu pentru approach-ul tau. Acuma, ce exista, sunt "componente Flash", ex: TextArea, Button, Label, etc. Aceste componente fiind "mai smechere" ( nu-mi vine un cuvant mai bun ), iar componenta TextArea ofera facilitate de scrolling atunci cand textul depaseste dimensiunea componentei... doar ca nu e tare frumoasa componenta si nu prea cred ca te-ar interesa s-o folosesti.

Cel mai bine ar fi daca ai cauta tutoriale pe scrollbar-uri... va trebui sa iti creezi tu propriul scrollbar si sa scrollezi textul daca este nevoie. In cazul in care am inteles si mai prost problema ta, atunci, te rog sa mai incerci sa vi cu ceva explicatii... incearca sa imi raspunzi de ex, cat de clar poti la intrebarile anterioare: de ce ai metoda respectiva? de ce desenezi dreptunghiul / care-i rostul lui? etc.

EDIT: Uite cateva link-uri catre tutoriale / exemple cu scrollbar-uri ( poate nu-s chiar ceea ce cauti, dar sunt intre primele rezultate pe google... poate dai peste altele si mai interesante daca mai cauti un pic ):

http://biochimistu.blogspot.com/2008/02 ... llbar.html
http://tutorials.flashmymind.com/2009/0 ... scrollbar/
http://www.webdevils.com/2007/10/13/as3 ... bar-class/
Imagine
Barna Biro
Administrator

Următorul

Înapoi la ActionScript 3.0